Author Topic: EndZone konzumerizam - Generalni topic  (Read 226777 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #315 on: September 13, 2012, 12:07:08 pm »
Pa zato i nisi hipster. Plus imas jedno 40 kila viska da bi bio hipster. :D

Ti si zato na ivici, Aushwitz face imas isto :D

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #316 on: September 13, 2012, 12:07:32 pm »
Dildo je hipster za hipstere. :D
tako e Dildo!  :rock:

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2335
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #317 on: September 13, 2012, 12:11:26 pm »
Ti si zato na ivici, Aushwitz face imas isto :D

Jebu me debele butine, ne mogu da se uvucem u skinny jeans. :D

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #318 on: September 13, 2012, 12:15:40 pm »
Jebu me debele butine, ne mogu da se uvucem u skinny jeans. :D

Hipsteri nose i shalvare tako da  :rock:

Offline tonyk

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7335
  • Endzone is back
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #319 on: September 13, 2012, 12:20:53 pm »
redirected to Hipsteraj subforum ==>

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #320 on: September 16, 2012, 11:56:32 am »
Spoljni dug Srbije 24,09 milijardi evra

Spoljni dug Srbije na kraju juna iznosio je oko 24,09 milijardi evra, što predstavlja smanjenje za 102,9 miliona evra u odnosu na prethodni mesec.

Od ukupnog spoljnog duga 23,83 milijarde evra predstavlja dug po glavnici, a 254,8 miliona redovnu kamatu, navedeno je u novom broju časopisa "Konjukturni trendovi", koji izdaje Privredna komora Srbije (PKS).
 
Državni deo ukupnog spoljnog duga je 11,03 milijarde evra, a privatni deo 13,05 milijardi.
*     *     *     *     *

Sta znaci: privatni deo?  :hm:

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #321 on: September 16, 2012, 12:00:05 pm »
Spoljni dug Srbije 24,09 milijardi evra

Spoljni dug Srbije na kraju juna iznosio je oko 24,09 milijardi evra, što predstavlja smanjenje za 102,9 miliona evra u odnosu na prethodni mesec.

Od ukupnog spoljnog duga 23,83 milijarde evra predstavlja dug po glavnici, a 254,8 miliona redovnu kamatu, navedeno je u novom broju časopisa "Konjukturni trendovi", koji izdaje Privredna komora Srbije (PKS).
 
Državni deo ukupnog spoljnog duga je 11,03 milijarde evra, a privatni deo 13,05 milijardi.
*     *     *     *     *

Sta znaci: privatni deo?  :hm:

Koliko duguje drzava a koliko privatni sektor (firme i pojedinci) ka stranim kreditorima.

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #322 on: September 16, 2012, 12:36:05 pm »
Koji mi to imamo privatni sektor koji je nagomilao tolike dugove? :huh:
Veci dug od drzavnog, jbt.

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #323 on: September 16, 2012, 12:38:43 pm »
Koji mi to imamo privatni sektor koji je nagomilao tolike dugove? :huh:
Veci dug od drzavnog, jbt.


Gile jbmu miša koliko si ne upućen...  :ohmy:  jesi li ti ikada čuo za "Hrvatski slučaj"... ? :palm:

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #324 on: September 16, 2012, 12:54:48 pm »
Nisam.
Da idem da se ubijem?  :hm:

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #325 on: September 16, 2012, 12:58:06 pm »
Građanstvo je znatno zaduženija od države... što je dosta složeniji problem nego kada država duguje.  :kafa:


Pa počni da razmišljaš o suicidu jer mi hrabro marširamo tim stopama  :thumbsup:

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #326 on: September 16, 2012, 01:37:12 pm »
Koji mi to imamo privatni sektor koji je nagomilao tolike dugove? :huh:
Veci dug od drzavnog, jbt.

Tu su ti i gradjani, tj krediti za stanove i sve ostale kurce. Nazalost 95% toga se sliva u ino banke :(

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12766
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #327 on: September 16, 2012, 01:40:43 pm »
Jel ima neka drzava da nije u dugovima?

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #328 on: September 16, 2012, 01:54:27 pm »
Jel ima neka drzava da nije u dugovima?

Samo neki poreski rajevi i mali naftasi. Siguran sam za Brunei, Macao, Lichenstein mozda jos par njih...

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2335
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #329 on: September 16, 2012, 02:04:27 pm »

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #330 on: September 16, 2012, 02:08:48 pm »
Na kraju krajeva nije toliko vazna samo ukupna suma duga, jer se gleda i odnos zaduzenosti sa GDP-em (bruto nacionalni proizvod). Zemlje koje imaju ogromne procente u tom delu (recimo Grci skoro 200%) su zemlje cija ekonomija tesko moze da finansira otplatu tih dugova. Tu treba napomenuti da iz prikrajka vrebaju nove svestke sile.

Primer Kina ima spoljni dug koji je svega 8% njenog GDP, a uz to da dodam njihove finansijske institucije vladaju trenutno trzistima spoljnih dugova tj. 70% spoljnog duga USA (Najzaduzenije nacije na svetu, u brojkama, ne procentualno) je u vlasnistvu Kine. Probali su slicno da urade i Rusima pre 5-6 godina ali je to Putin zaustavio.

Slicni primeri su i Indija sa 22% duga u odnosu na GDP, kao i Brazil sa 15% u odnosu na GDP, Indonezija 28%. Uglavnom sile buducnosti se nalaze u mnogo boljoj situaciji od zapadnog bloka.

Da se razumemo imati izuzetno mali spoljni dug u odnosu na GDP nije direktan pokazatelj jacine jedne ekonomije, niti je dobro da jedna zemlja nema uopste spoljnog duga. To cesto znaci da je ta zemlja slabo aktivna na internacionalnim trzistima, da ne ulaze u druge zemlje, da njene firme nisu konkurentne na svetskom trzistu i sl.

Takodje slabost jedne ekonomije se ne ogleda u velikoj prezaduzenosti procentualnoj. Primer je Svica koja duguje 250% od svog GDP-a ali ujedno jedan od procentualno najvecih izvoznika na svetu, proizvodjac proizvoda i usluga visoke zavrsne vrednosti sa velikim marginama profita.

Ekonomska situacija se ogleda u gomili faktora, a spoljni dug je samo jedna od njih. Male i nerazvijene zemlje kao mi ova tema mnogo pogadja, a razlog je zato sto je razlog naseg Externog zaduzivanja samo da bi finansirali svoje budzetske deficite i investirali u svoju zemlju. To onda direktno pravi paradox jer zaduzujes se jer nemas da platis sve racune koje ima jedna drzava, a ocekujes od iste da vrati te kredite :D :D :D Naravno poenta je u tome, da se ocekuje ekonomski rast i uspon gde ce drzava da prihoduje vishe u buduce pa ce ti krediti postati rentabilni, jer sad definitivno nisu.

Uspesne zemlje se externo zaduzuju da bi investirale u nova trzista, poslove, infrastrukture i sl.

Mozda sam malo preterao i pobegao od teme.


Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #332 on: September 16, 2012, 02:43:27 pm »
Tu su ti i gradjani, tj krediti za stanove i sve ostale kurce. Nazalost 95% toga se sliva u ino banke :(
Ocigledno da ne vladam materijom i da se ne razumem u ekonomiju, ali odgovor na jedno pitanje me proganja vec godinama: naime, zasto je nasa drzava ugasila one cetiri velike banke, a pustila u zemlju ino banke koje su pokupile sav kajmak? Zar je moguce da se to nije moglo izvesti sa onim bankama koje su ugasene?
Pazi, ne pricamo o bilo kakvim bankama. Koliko znam to su sve bile uspesne nacionalne banke: Beobanka, Jugobanka, Investbanka i Beogradska banka. Tu je bila i JIK banka, Privredna banka, Kontinental...
Beobanka je bila najjaca poslovna banka u celoj SFRJ.
Kasnije su prodate Vojvodjanska i Panonska. Itd, itd...
Da li je moguce da niko nikada nije odgovarao za to sto se desilo ili je to moralo da se desi da bi se spasila drzava?

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #333 on: September 16, 2012, 02:59:26 pm »
Dugujem ti još onu poruku za neoliberalni kapitalizam i sve to... ne zato što neću da odgovorim nego za to što je to današnja glavna tema koja je dovela do ekonomske krize (čitaj: krize kapitalizma). Jednostavno suviše plitko mogu da odovorom na to... doduše i današnji najbolji ekonomisti se češkaju po glavi u vezi toga - znaju se uzroci a rešenja su u neku ruku kranje jednostavnda ali teško izvodljiva.

Odogovor za situaciju potraži u pljačkaškom kapitalizmu provučen kroz neoliberalizam...

A ovo za sadašnju sitaciju što se tiče Bankarskog/Finansijskog sektora kod nas, odgovorim kasnije... navrnuo sam posle ručka da vidim Mail i šta ima ovde...   :P :cackalica: Kasnije objasnim.   :)

Offline omiljeni

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7010
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #334 on: September 16, 2012, 03:11:41 pm »
Pazi, ne pricamo o bilo kakvim bankama. Koliko znam to su sve bile uspesne nacionalne banke: Beobanka, Jugobanka, Investbanka i Beogradska banka. Tu je bila i JIK banka, Privredna banka, Kontinental...
Beobanka je bila najjaca poslovna banka u celoj SFRJ.
Kasnije su prodate Vojvodjanska i Panonska. Itd, itd...

Agrobanku si izostavio sa spiska uspesnih nacionalnih banaka.
Slucajno?  :D

Kod nas se masovno maznjava i u privatnim firmama i to sve da gazda zna ko i koliko krade, a nece da deli otkaze jer je ubedjen da ce novi radnik krasti jednako ili cak i vise.
Sta mislis kako je onda u drzavnim/drustvenim/javnim preduzecima?

Sve te "uspesne nacionalne banke" su sluzile samo da prodaju devize glaovanjama po 6 dinara iako je realna vrednost te devize bila 30+ dinara, a to je bila pljacka naspram koje je ova sa Agrobankom malo dete.
 


Šampion Endzone III-B lige za 2007.godinu!

Šampion Endzone III-B lige za 2021.godinu!

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #335 on: September 17, 2012, 12:18:52 am »
Ocigledno da ne vladam materijom i da se ne razumem u ekonomiju, ali odgovor na jedno pitanje me proganja vec godinama: naime, zasto je nasa drzava ugasila one cetiri velike banke, a pustila u zemlju ino banke koje su pokupile sav kajmak? Zar je moguce da se to nije moglo izvesti sa onim bankama koje su ugasene?
Pazi, ne pricamo o bilo kakvim bankama. Koliko znam to su sve bile uspesne nacionalne banke: Beobanka, Jugobanka, Investbanka i Beogradska banka. Tu je bila i JIK banka, Privredna banka, Kontinental...
Beobanka je bila najjaca poslovna banka u celoj SFRJ.
Kasnije su prodate Vojvodjanska i Panonska. Itd, itd...
Da li je moguce da niko nikada nije odgovarao za to sto se desilo ili je to moralo da se desi da bi se spasila drzava?


Te banke koje spominješ nisu mrtve one su i dalje žive samo nemaju ruke noge i levu moždanu stranu da funkcionišu.... Tužno je samo zaključiti da su bukvalno iskasapljene i ostavljene sa strane sa po skoro 10 miliona evra na njihovim računima i nemoguće je izvršiti likvidaciju čim su i dalje u plusu+, samo da bi se sklonile sa strane da bi njihovu poziciju zauzele inoBanke (pre svega Austrijske a zatim i Nemačke banke). Što bi rekla jedna "mudra" seda glava koje je sada dekan mog faxa inače poznata njuška od Ekonomskog Fakulteta u Novom Sadu, KPJ (tj. Druga Tita), "Solida" Fabrike obuće u SU, Vojvođanske Banke glavne filijale u SU, pa nedavno i do NBS-a (veće mudraca) koji je rekao da se to trebalo odraditi sa više stila ne tako skresati banke... Nego neka samo sekretarica napravi 2 naloga za putovanje i smesti generalnom direktoru za zloupotrebu službenog položaja (da, da zbog toga je nekada letela glava  :yawn: ) pa da nego novi dođe na njegovo mesto i razjebe stvar. Ovako Mlađa je "reformisao" bankarski sektor obezglavio i ispraznio banke ostalo je istorija. Sada ta ista seda glava ćuti, naravno na položaju je i ne ferma nikog od kada je Partija pardon SPS zauzeo bitnu poziciju u vlasti.

Da napomenem samo, da sve te inoBanke nisu baš unele nekakav kapital. One su KUPILE naš kapital (keš u bankama koji se nalazio kada su banke prodate, jer nisu bile Bog zna šta ali su solidnu kintu okretale) sa svojim parama - jer gde god vidite bilo koju stranu banku sedište je u BEOGRADU, izuzetak "ErsteBank" njihova je u Novom Sadu (a la "Novosadska Banka") dakle nemaju sedišta po Wien-i i Frankfurtu pa da su full INO. I sve su one krenule znatno da seju kredite svuda po državi sa kud i kamo većim kamatama nego što su bile pre. Naravno to je država dozvolila jer kod nas su kamate 12% pa do 16/18% dok je u EU opštom uredbom propisano max 3/6% kamate na godišnjem nivou. Dakle bilo smo raj za deranje tj. i dalje smo.  :zzz: A da ne pričam kada kupiš banku sa već uhodanim klijentima, to ti je 60% posla. Samo primer Volksbanke...oni uleteli na tržište, "pelcer" se baš i nije primio kao ni "šiljenje olovke" (deranje kože klijenata) pa će najverovatnije biti preuzeta od strane Szberbanke iz Rusije (kontam da je već i akvizicirana) - i ćao zdravo. Možda je tu svetla tačka ProCredit Banka - njima se primio pelcer za Poljoprivredu, srednja, mala i mirco (tj. very small) preduzeća - snašli se ljudi, rade OK svoj posao.

Od aktivnih banaka te koje spominješ su mislim Beobanka, JugoBanka, možda InvestBanka i neki osiguravajući fond... već sam i zaboravio koje su sve u pitanju - i da, bruka je šta im je urađeno samo da bi inoBanke gospodarile našim finansijskim sektorom. Možda je to kao donele neke prednosti, ali se sve vidi da je rađeno na ispumpavanju para iz države i građanstva. Ne znam za sve banke koja ih je sudbina strefila osim naravno Merdžera i Akvizicija... ali "Kontinental Banka" ako ne grešim je Nova Ljubljanska Banka tj. "NLB" (mada koliko sam čuo oni se povlače sa tržišta Srbije uskoro, valjda se nije primio pelcer kako su se nadali a + Slovenci su u ku*cu što se tiče finansija). "Vojvođanska Banka" je prodata onim sjebanim grcima "NBG" Grupi da bi se samo dopunila rupa u budžetu, to je strava (naduvaj se Dinkiću  :angry: )...gledao sam tu banku nekada, sada je totalno srozana (daj Bože da se obistini pa da je preuzme naša "Komercijalna Banka" sa još nečijom dokapitalizacijom pa da malo živne naš finansijski sektor)...


Kada predaješ nekom finansijski sektor države je u tuđe ruke, to je kao da predaš svoje najače šahovske figure u partiji šaha protivniku - ukratko, puko si i zavisiš od drugih. Osuđen si da drugi vuku poteze koji su u svakom slučaju štetni po tebe. Hah, što se tiče odgovornosti najodgovornija je ekipa iz G17+ od maga Labusa, Đelića, Dinkića, mada ovaj zadnji prednjači jer je on bio odradio 90 posto prljavog posla i ne izbija iz Nemanjine. Mada doduše zna se sa kim je Mlađani u rodbinskim vezama pa toliko dugo opstaje...  :palm:
Nekada su naš finansijski sektor držali uglavnom ljudi iz prakse, nisu bilo bog-zna-šta stručni ali davali su ne extra ali dobre rezultate, zanat su pomalo krali od švaba što se tiče bankarstva, lopovi jesu bili ali ne kao ovi... Ovo danas ne je na znatno višem nivou, pa tako nam je-kako nam je.

Offline doktor

  • Starter
  • **
  • Posts: 451
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #336 on: September 27, 2012, 06:41:55 pm »
Jedno pitanje ciji odgovor sigurno zna severna Vojvodina: Kada se ide u shoping u Szegedin, gde se ide? Koje prodavnice,(prehrana i pokucstvo), koje adrese? Hvala.

Offline architect

  • Starter
  • **
  • Posts: 209
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #337 on: September 27, 2012, 06:54:54 pm »
Jedno pitanje ciji odgovor sigurno zna severna Vojvodina: Kada se ide u shoping u Szegedin, gde se ide? Koje prodavnice,(prehrana i pokucstvo), koje adrese? Hvala.

http://www.szegedguide.eu/vodic-soping-i-usluge/1/62-cora


Offline stevancar

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 5384
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #339 on: October 10, 2012, 12:52:30 am »
 :hof:

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12766
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #340 on: October 10, 2012, 01:11:34 am »
Jedno pitanje ciji odgovor sigurno zna severna Vojvodina: Kada se ide u shoping u Szegedin, gde se ide? Koje prodavnice,(prehrana i pokucstvo), koje adrese? Hvala.

Nije ni Arkad los, ja sam bio posle Bozica, svasta ima da se nadje jeftino, tamo kad je popust bas je popust, ima i tehnika da se nadje za po 200E jeftinija nego kod nas.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12766
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #341 on: October 18, 2012, 04:18:42 am »
da li neko zna sajt sa БУНТ majicama?
pretrazio sam ceo internet i nista  :smile3:

Ako je to - to


Prolazio sinoc u Desanke Maksimovic sasvim slucajno, znam da je tu bila radnja mods69 al se iselili ima godinu i vise, kad ono prijatno iznenadjenje nova radnja slican fazon.

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #342 on: October 18, 2012, 11:08:42 am »
jes to je to ali sam umedjuvremnu ansao.
Hvala u svakom slucaju.

Offline Nikola

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 989
  • Stretford Ender
    • View Profile
Packers & Bucs fan
 



"Keep supporting us. You've seen a little glimpse of the future. That's what this club is all about. Keep supporting us and the good times will come back soon." Sir Ryan

Offline seek boy

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4013
  • Московский завод малолитражных автомобилей — MЗМА
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #344 on: October 23, 2012, 06:36:53 pm »
Боже спаси Боже храни
Српског Краља српски род

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12766
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #345 on: October 25, 2012, 11:30:38 pm »
jes to je to ali sam umedjuvremnu ansao.
Hvala u svakom slucaju.


Gde si nasao, davaj linak?

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #346 on: October 26, 2012, 12:08:47 am »
pa isti taj sto si ti okacio  :)

Offline architect

  • Starter
  • **
  • Posts: 209
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #347 on: November 02, 2012, 12:29:24 pm »
Sledece nedelje bi trebalo da posetim Leskovac....
neki predlozi za kafanu/restoran pre svega rostilj/krkanje
gde??  :mr.green:

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #348 on: November 02, 2012, 12:39:41 pm »
Sledece nedelje bi trebalo da posetim Leskovac....
neki predlozi za kafanu/restoran pre svega rostilj/krkanje
gde??  :mr.green:

Ustipci - Vruc Vetar
Pljeska kod Bibca
Ako oces nesto bas lepo etno, juznjacki onda imas Gros.


Offline zujo23

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4320
  • Jašta, brate!
    • View Profile
Re: EndZone konzumerizam - Generalni topic
« Reply #349 on: November 02, 2012, 12:46:20 pm »
ajd' sad isto to, ali za Bor!
Grakću gavrani -
još dublje u jaknu
uvlačim glavu.

Majčina senka
preko cele sobe -
loži peć u mraku.

"Život nam uglavnom vraća ono što dajemo drugima" - Ivo Andrić

"We make living based on what we get, and we make a life based on what we give" - Winston Churchill