Author Topic: PITANjA - Glupa i ina...  (Read 567861 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3255 on: June 17, 2022, 04:10:34 pm »
Sadržaj HBO OD može da se razlikuje i od operatera do operatera.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Marvin

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1436
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3256 on: July 16, 2022, 12:44:10 am »
Zasto na ovim SBB radio kanalima (Stingray) vise od 50 posto vremena mi stoji nema informacija kad ih ukljucim umesto lepo da mi pise sta slusam kao sto inace treba da stoji, ima li resenja za to?
Mike McCarthy je idiot.

Offline Mimi

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3601
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3257 on: July 18, 2022, 11:11:37 am »
Imao sam isti problem, zvao sam podršku, nešto su "daljinski" čačkali i posle se pojavilo.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3258 on: July 19, 2022, 05:40:37 pm »
Zasto na ovim SBB radio kanalima (Stingray) vise od 50 posto vremena mi stoji nema informacija kad ih ukljucim umesto lepo da mi pise sta slusam kao sto inace treba da stoji, ima li resenja za to?

Restart uređaja rešava problem.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3259 on: September 03, 2022, 06:13:25 pm »
Zbog čega Jokić reklamira Guaranu u dresu ukrajinske reprezentacije?

Poslato sa STK-LX1 pomoću Tapatoka

Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3260 on: November 20, 2022, 02:26:14 am »
Pozdrav svima... posle nekog vremena :)

Imam opciju za relocation od moje firme, Sidnej, Singapur, Toronto, Montreal, Seattle, Sacramento i London, posle nekog razmisljanja i razgovora sa suprugom smo razmisljali nesto o Sijetlu.
Privlaci me zelenilo i pre svega mogucnost da se uzme neka nekretnina sa neverovatnim pogledom na neko jezero, sto bi u zapadnoj evropi bilo skoro pa nedostizno, a takodje i dvorista su veoma prostrana.

E sada ono sto me odvlaci od svega toga je zdravstvo naravno, oruzije/kriminal i skolovanje dece posle srednje skole. Posao mi je 90% remote tako da mi je sve jedno gde sam, imam samo neku obavezu da sam na dva sata voznje od grada. Moze iz prve ruke neki utisak vredi li se uopste upustati u tako nesto?






Nejde brze...

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3261 on: November 20, 2022, 02:53:57 am »
Znaš kako kažu - U Americi je 100 godina dugačak vremenski period a u Evropi je 100km dugačka razdaljina. I obratno.

Verovatno najveća promena je što će ti život mnogo više zavisiti od automobila. Razdaljine su ogromne u poređenju sa Evropom.

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3262 on: November 20, 2022, 11:42:56 am »
Pozdrav svima... posle nekog vremena :)

Imam opciju za relocation od moje firme, Sidnej, Singapur, Toronto, Montreal, Seattle, Sacramento i London, posle nekog razmisljanja i razgovora sa suprugom smo razmisljali nesto o Sijetlu.
Privlaci me zelenilo i pre svega mogucnost da se uzme neka nekretnina sa neverovatnim pogledom na neko jezero, sto bi u zapadnoj evropi bilo skoro pa nedostizno, a takodje i dvorista su veoma prostrana.

E sada ono sto me odvlaci od svega toga je zdravstvo naravno, oruzije/kriminal i skolovanje dece posle srednje skole. Posao mi je 90% remote tako da mi je sve jedno gde sam, imam samo neku obavezu da sam na dva sata voznje od grada. Moze iz prve ruke neki utisak vredi li se uopste upustati u tako nesto?
Odakle beše ti dolaziš? Švabija?

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2333
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3263 on: November 20, 2022, 01:36:03 pm »
Zar ti nije bolja Kanada od US ako su ti prioriteti zdravstveno i bezbednost?

Edit: Sacramento je shithole, nemoj tamo. :) Za Seattle ne znam, ali znam da se konstantno rangira među vrhu američkih gradova za život. Jedino ako ti ne smeta kiša non stop.

Sent from my AC2003 using Tapatalk
« Last Edit: November 20, 2022, 01:38:54 pm by Old School »

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3264 on: November 20, 2022, 03:44:00 pm »
Ja koliko se sećam, Sijetl je bio najdepresivniji grad za život u SAD. Proverio na netu, vidim da je još uvek. Preko 20% stanovnika konstantno depresivno. Ja bih izbegao ovakvo mesto, koliko god lepu prirodu imalo. Supruga i ti možda nećete da se uklopite u sivilo, ali klinci sigurno hoće.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline zujo23

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4316
  • Jašta, brate!
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3265 on: November 20, 2022, 04:21:50 pm »
Hm, nisam živeo preko, pa ne mogu kvalifikovano da pričam, ali da pokušam ovako na osećaj...

Melbourne je ne znam koliko godina zaredom proglašavan za "most liveable city in the world" cenim da Sidney nije daleko iza... Jedino što je to Bogu iza nogu.

Mene bi tu strašno privukao London, nisam živeo tamo ali sam bio nekih 5-6 puta, deluje mi da je super, imaš odličnu ponudu svega i svačega (mislim na kulturna, sportska i svaka druga dešavanja), imaju mnogo prelepih parkova, odlučnu gradsku infrastrukturu, na dva i po sata si avionom od Srbije (pri čemu imaš i nekoliko low cost opcija), mislim da imaš dobre opcije i za školovanje dece, itd, itd... Jedino što je i tamo kiša.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Grakću gavrani -
još dublje u jaknu
uvlačim glavu.

Majčina senka
preko cele sobe -
loži peć u mraku.

"Život nam uglavnom vraća ono što dajemo drugima" - Ivo Andrić

"We make living based on what we get, and we make a life based on what we give" - Winston Churchill

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3266 on: November 20, 2022, 04:31:03 pm »
London je ubedljivo najnebezbedniji od svih.

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3267 on: November 20, 2022, 05:06:06 pm »
Seattle
Nije loš, ima svega i svačega. Dobro pivo, dobra kafa. Podseća na grad , u pravom smisli te reči - Amerika ima samo nekoliko gradova koji liče na evropske gradove. Ali, vreme je baš zajebano. Nikad nije hladno, ali nikad nije ni toplo, sa kišom nonstop.

Sacramento nikako

Singapur
E to je već totalno drugačije od ostalog. Vreme teopsko nonstop, uređeno, čisto, ali u isto vreme policijska država. Ne sme ništa da se uradi protiv zakona inače zlo i naopako. Hrana je UBICA i nije toliko skupa - koliko čujem život je poprilično skup tamo. Ima dosta imigranata iz indije, Pakistana i ostalih azijskih država, tako da je fino "šareno" u kulturalnom smislu. Ali meni je nekako na silu čisto i mirno

Toronto
Američki grad u Kanadi. Pokupio loše od oba

Montreal
Poprilično inslteresantan grad. Ako ti ne smeta zima i francuzi, pogledaj malo u tu stranu.

London
Ja sam se razočarao u London, previše se trude da kopiraju NYC. Ali ako se tebi sviđa, onda sve Ok

Eto, toliko od mene

EDIT: svi gradovi sa liste su skupi za život, tako da nije loše da uradiš matematiku i o tome.

Srećno!
« Last Edit: November 20, 2022, 05:08:10 pm by mladenko »

Offline Digger

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2677
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3268 on: November 20, 2022, 09:36:13 pm »
Ako radis remote, najbolje sa stranim prihodima da budes ovde, ukoliko je izvodljivo.

Sto se tice lokacija, Singapur ne znam zaista, U Australiji sam radio jedno vreme u Adelejdu, i lepo je tamo. Vreme dobro, uredjeno sve, ali onako, ali je tako daleko da ja ne bih isao maltene vise nikad. Da zivim tamo, mozda bih se naterao za zivota 2 puta da se vratim do Srbije.
U Americi nisam bio u Sijetlu bas i to mi je mnogo zao, jer mi je bio jedna od najvecih zelja, ali nisam uspeo za to vreme da namestim sve da odem i do tamo. Istina je sto svi kazu za vreme, tj kisu. To kad je tmurno tako stalno mora da pocne da ti utice i na psihu u nekom momentu, koliko god delovalo sa strane ovako da pomislis da nece na tebe.

A sto se Londona tice, ja imam isto ponude da idem tamo (nisam bio pre ni turisticki), ali realno, otisao bih da vidim samo. Da zivim, nema sanse. Ti ogromni gradovi sa uzasni za zivot. Pritom cene u Londonu su uzasne. Do skora sam radio za studio iz Londona, i ortak mi je u istoj firmi, samo sto je on tamo i fizicki kaze da je uzas sa cenama. Vrtic placa nesto tipa skoro 1500 evra mesecno i tako neke stvari. On je imao srecu da ima pasos njihov i njegovi imaju stan tamo i to u finom kraju. Ali ovako od nule, bice jako tesko.

Kako god da odaberes, sve najbolje ti zelim. :)

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3269 on: November 20, 2022, 10:07:34 pm »
Sad nešto mislim, pa imamo jednog forumaša u Singapuru? :hm:

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3270 on: November 20, 2022, 10:16:51 pm »
Sad nešto mislim, pa imamo jednog forumaša u Singapuru? :hm:
Imamo. Bejo, a sad bem li ga koji mu beše nick ovde.

Offline bejo

  • Starter
  • **
  • Posts: 248
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3271 on: November 20, 2022, 11:00:22 pm »
Emigrirao sam i ja iz Singapura, dve godine su drzali zatvorene granice zbog covida.

Ne znam za druga mesta sa liste ali income tax u SG je super pa je i to dodatna prednost. Tax residence u Singapuru + zivot u Bangkoku (ili bilo gde na Tajlandu) je sasvim solidna opcija.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3272 on: November 21, 2022, 01:08:17 am »
Hvala drugari na informacijama.

Odakle beše ti dolaziš? Švabija?

Da, evo 11. godina... preselili smo se iz Minhena u Aschaffenburg (50km od Frankfurta) jer sam vozio za FFM svaku drugu nedelju i ostajao po par dana. E sada Frankfurt za razliku od Minhena je jedna shitina sa gomilom arapa i ja nikako ne mogu da se naviknem.

Seattle: moj menadzer se skoro preselio iz Santa Clare tamo i kaze da mu prija neverovatno mir, nas privlaci zelenilo i gomila mnogo lepih i pristupacnih kucica




Ako radis remote, najbolje sa stranim prihodima da budes ovde, ukoliko je izvodljivo.

Nije ovo nista zbog kinte, solidno sam u 6 cifara godisnje i jos ce i zena sad poceti opet da radi, gledam gde bi bilo najbolje dete da izvedem na pravi put ako vec imam neke opcije, jos je mala posle je teze.


Singapur
E to je već totalno drugačije od ostalog. Vreme teopsko nonstop, uređeno, čisto, ali u isto vreme policijska država. Ne sme ništa da se uradi protiv zakona inače zlo i naopako. Hrana je UBICA i nije toliko skupa - koliko čujem život je poprilično skup tamo. Ima dosta imigranata iz indije, Pakistana i ostalih azijskih država, tako da je fino "šareno" u kulturalnom smislu. Ali meni je nekako na silu čisto i mirn

Imam nekoliko kolega koji su izabrali Singapur za zivot, ne znam dal iko od njih ima porodicu koliko sam primetio, trebao bih sledece godine ici pa cu sumirati utiske.


Melbourne je ne znam koliko godina zaredom proglašavan za "most liveable city in the world" cenim da Sidney nije daleko iza... Jedino što je to Bogu iza nogu.

Daleko brate... bas to.

Zar ti nije bolja Kanada od US ako su ti prioriteti zdravstveno i bezbednost

Nece zena u Kanadu nikako, kum mi je doduse tamo videcemo jos.







Nejde brze...

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3273 on: November 21, 2022, 10:24:55 am »
Pa gde si Zokisa ledjendo!

Mene bih od svega navedenog takodje privukao Seattle iz sentimentalnih razloga. Muzika, Supersoniksi ti to ali da, i ja sam sve sto sam citao i gledao, ume da bude depresiva.

London sam posetio nekoliko puta ali jebi ga, niko normalan ne zivi u "Londonu"... vec su to lokacije u okolini jer su rente bile "ruske" jos pre 8 godina. A i brate, ogroman je :D


Jel to - to od opcija za lokaciju ili ?

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3274 on: November 21, 2022, 10:47:45 am »
Daleko brate... bas to.
Kako ti je daleko Melburn, a Sijetl ti nije daleko?
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3275 on: November 21, 2022, 01:19:01 pm »
Kako ti je daleko Melburn, a Sijetl ti nije daleko?

Sa jedne strane, jeste velika razlika između 10K i 15K km, ali kad se krene na toliko dugačak put onda razlika od nekoliko sati ne igra toliko veliku ulogu. Umoran si u svakom slučaju i treba ti nedelju dana da se oporaviš.

Ako gledamo kroz prizmu vremenskih zona, tu je razlika zanemarljiva.

Kao neko ko ima familiju u Sijetlu, Melburnu i Sidneju, mogu da kažem da nema neke razlike u komunikaciji. To su uglavnom mali vremenski prozori i jako lako se gubi kontakt osim ako nije baš najbliža rodbina.

Offline Tedimed

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 545
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3276 on: November 21, 2022, 03:35:07 pm »
Pa i nije bas isto. Od Australije do Srbije, brat bratu, ne moze ispod 21-22 sata pa da si ptica. Od Sidneja do Srbije moze da se nadje za 13-14 (SEA-AMS, na primer je nesto manje od 10 sati, plus 2 sata do Bgd, plus presedanje). Meni to ipak solidna razlika. Ako si u biznis klasi, onda moze da vozi i oko sveta, ali u ako si u economy, onda brate 7-9 sati razlike je bas puno.
U vezi sa tvojim pitanjima, evo da i ja nesto dodam. Ono sto znam.
Sto se tice skolovanja za klince, zavisi sta bi zeleo. Ako hoces najbolje obrazovanje, onda bez pogovora SAD (to je upravo bio jedan od glavnih razloga sto sam ja ostao ovde), ako hoces solidno ali  povoljno skolovanje, onda Kanada ili Australija. Medjutim, skolovanje u SAD moze da bude isto povoljno, samo treba znati kako da se iskoriste sve mogucnosti.
Meni licno, Toronto nije "legao". Jeste da izgleda kao neki evropski grad i cak neki delovi lice na Bgd, dosta sarolik sa mnogobrojnim nacionalnim restoranima, ali nije mi brate legao nikako. Opsti utisak za ono malo sto sam bio tamo, uz sve neke prednosti, ipak mi se nije svideo. Plus, zaboravi na voznju bilo gde. Guzve su takve da to nije normalno. Ja mislio da gore nego ovde u Americi ne moze da bude, ali sam se jako iznenadio da ipak moze. U Torontu. Plus, najgori vozaci (ne znam za Indiju, Kinu, Tusku i sl), ali od "civilizacije" ubedljivo najgori vozaci sa kojima sa imao prilike da "delim" drum. Umalo izgibosmo par puta za samo par dana. I naravno, klima....9 meseci hladno, ali bas hladno.
Sakramento izbegavaj u sirokom luku. Jeste na slikama idilican, ali je "vukojebina" koja plus nije ni nesto bezbedna.
Ako volis prirodu, Sijetl je pravi izbor. Plus, ne moras da zivis u gradu, nego mozes da nadjes nesto pored. Em jeftinije, em vece kuce sa vecim okucnicama (bastama). Daljine jesu "problem" u SAD. Ako si navikao na Evropu i da udjes u auto i za pola sata si negde, to zaboravi ovde. Medjutim, brzo se naviknes, da na primer 5 sati voznje od Cikaga do Ohaja nije nikakav problem  :D (bio pre neki dan i nisam ni osetio :)) Da mi je neko rekao ranije da odem na primer u Vranje ili Skoplje i vratim se isti dan, oterao bih ga u tri lepe....sad mi do Ohaja lakse nego do Vranja....cudo je kako se perspektive menjaju.
Elem, da se vratimo na temu, od Sijetla relativno blizu ili na par sati voznje kolima ili avionom imas sve sto hoce....skijanje, nacionalne parkove, prirodu, cak i plaze i kupanje (Havaji su doduse 5 sati avionom ali se totalno isplati). Ono sto je zeznuto, zdravstveno ako moras sam da placas je papreno. Ovde zdravstvo nije kao kanadsko, ali je odlicno...pod uslovom da imas odakle da pokrijes troskove (koji su nenormalno visoki). Uz dobro osiguranje, zdavstvo je vrhunsko. Ako nemas nikakvo osiguranje, onda kuku lele....moras u "drzavne" bolnice a to je vec nocna mora. Ako imas osiguranje, ali je "klimavo" moraces da se  naplacas i pored toga sto ga imas.
Klima jeste zeznuta, jer je vlazno. Medjutim, meni bi bilo ok, jer ja na primer ne volim hladnocu, a moja zena ne trpi vrucine. Ko sto neko rece, Sijetl nema ni vrucine, ali ni zime. Sad, to je vise stvar ukusa.
Nisam bio u Australiji, ali mi koleginica pricala samo najbolje. Ne moze da se nahvali (naravno, ako izuzmemo raznorazne "egzoticne" zivuljke koje ponekad mogu da te ubiju na mestu :)) i kaze da je idealna, posebno za podizanje dece. Klima, cene, bezbednost....takvu kombinaciju, nema niko. Jedino sto je "bogu iza nogu".
Montreal je dosta bolji od Toronta, ali hladno i tamo brate.
Za ostalo nemam licna ili iskustva "iz prve ruke", ali mislim da ovde ima dosta ljudi koji ti mogu pomoci sa svojim iskustvima za te destinacije.
« Last Edit: November 21, 2022, 03:42:00 pm by Tedimed »

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3277 on: November 21, 2022, 04:22:02 pm »
Emigrirao sam i ja iz Singapura, dve godine su drzali zatvorene granice zbog covida.

Bravo Bejo  :worthy:


Konačno neko da istupi i kaže istinu obzirom da se diskusija vodi kao da je 2018 godina. Ništa manje totalitarne države nisu ni Austrlija ni Kanada, doduše možda se nešto promenilo u Kenguristanu u međuvremenu jer bila smena vlasti.

Zokiši kao smetaju Arapi a istina je da se Švabija pretvara u deindustrializovani šithol  :lol: priča je da su se ove zime snašli za gas [jako bih voleo da znam kojim kanalima i kako] ali da će počev već od sledeće zime biti pakao, naravno ako se nastavi ovim političkim putem.

London, Engleska, ovde se izgleda prati samo PL, ali tamo je pad životnog standarda najveći od WW2 i kraj se ne nazire, tako je to kad ulaziš u rat pa gubiš...

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3278 on: November 21, 2022, 04:37:42 pm »
Amerika i Engleska bice zemlja proleterska.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3279 on: November 21, 2022, 04:52:18 pm »
Amerika i Engleska bice zemlja proleterska.

Mališa ti čitaš samo naslove, sumnjam da imaš ikakvu predstavu šta se događa  :(

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3280 on: November 21, 2022, 05:00:47 pm »
Ljudi reptili protiv Trampa i Putina. Sve je jasno.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3281 on: November 21, 2022, 06:21:20 pm »
Pablo, bez ljutnje, ali mislio sam da se zajebavaš ovih meseci/godina. Sada mi se čini da si ozbiljan u onome što pišeš. Veoma sam razočaran.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3282 on: November 21, 2022, 06:35:43 pm »
Pablo, bez ljutnje, ali mislio sam da se zajebavaš ovih meseci/godina. Sada mi se čini da si ozbiljan u onome što pišeš. Veoma sam razočaran.

Jbt Sunđeru možeš da napišeš šta god hoćeš, šanse da se naljutim su 0%.





Offline Mimi

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3601
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3283 on: November 22, 2022, 04:56:45 pm »
Posao mi je 90% remote tako da mi je sve jedno gde sam, imam samo neku obavezu da sam na dva sata voznje od grada.

Je l' se ovo "da sam na dva sata vožnje od grada" odnosi samo na ove gradove koje su ti ponudili za premeštaj? Da sam u tvojoj koži i da su mi bitne stvari koje si i sam pobrojao, odbio bih relokaciju u ova mesta sa spiska i razmislio bih o Sloveniji.

Ima sve ono što je tebi bitno. Gomila zelenila, planine, na sat-sat i po do dva si do Kopra, Trsta ili Istre, nisu prenatrpani muslimanima; ako ne brojimo Bosance  :D (pošto si i to naveo kao jedan od problema u Nemačkoj), možeš da nađeš većinu srpskih proizvoda, 40 minuta-sat vremena avionom do Beograda, čisto, mirno, nema gužvi.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3284 on: November 24, 2022, 10:36:45 pm »
Zokiša, ne brini se za kriminal, u velikom je padu :A


Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3285 on: November 25, 2022, 10:43:06 pm »
Je l' se ovo "da sam na dva sata vožnje od grada" odnosi samo na ove gradove koje su ti ponudili za premeštaj?

To je neka glupa politika firme, u tim gradovima su nam data centri pa bi oni voleli ako sam vec negde da budem u blizini kad vec placaju relocation i organizuju firmu koja pomaze sa papirologijom.

Pa i nije bas isto. Od Australije do Srbije, brat bratu, ne moze ispod 21-22 sata pa da si ptica. Od Sidneja do Srbije moze da se nadje za 13-14 (SEA-AMS, na primer je nesto manje od 10 sati, plus 2 sata do Bgd, plus presedanje). Meni to ipak solidna razlika. Ako si u biznis klasi, onda moze da vozi i oko sveta, ali u ako si u economy, onda brate 7-9 sati razlike je bas puno.
U vezi sa tvojim pitanjima, evo da i ja nesto dodam. Ono sto znam.
Sto se tice skolovanja za klince, zavisi sta bi zeleo. Ako hoces najbolje obrazovanje, onda bez pogovora SAD (to je upravo bio jedan od glavnih razloga sto sam ja ostao ovde), ako hoces solidno ali  povoljno skolovanje, onda Kanada ili Australija. Medjutim, skolovanje u SAD moze da bude isto povoljno, samo treba znati kako da se iskoriste sve mogucnosti.
Meni licno, Toronto nije "legao". Jeste da izgleda kao neki evropski grad i cak neki delovi lice na Bgd, dosta sarolik sa mnogobrojnim nacionalnim restoranima, ali nije mi brate legao nikako. Opsti utisak za ono malo sto sam bio tamo, uz sve neke prednosti, ipak mi se nije svideo. Plus, zaboravi na voznju bilo gde. Guzve su takve da to nije normalno. Ja mislio da gore nego ovde u Americi ne moze da bude, ali sam se jako iznenadio da ipak moze. U Torontu. Plus, najgori vozaci (ne znam za Indiju, Kinu, Tusku i sl), ali od "civilizacije" ubedljivo najgori vozaci sa kojima sa imao prilike da "delim" drum. Umalo izgibosmo par puta za samo par dana. I naravno, klima....9 meseci hladno, ali bas hladno.
Sakramento izbegavaj u sirokom luku. Jeste na slikama idilican, ali je "vukojebina" koja plus nije ni nesto bezbedna.
Ako volis prirodu, Sijetl je pravi izbor. Plus, ne moras da zivis u gradu, nego mozes da nadjes nesto pored. Em jeftinije, em vece kuce sa vecim okucnicama (bastama). Daljine jesu "problem" u SAD. Ako si navikao na Evropu i da udjes u auto i za pola sata si negde, to zaboravi ovde. Medjutim, brzo se naviknes, da na primer 5 sati voznje od Cikaga do Ohaja nije nikakav problem  :D (bio pre neki dan i nisam ni osetio :)) Da mi je neko rekao ranije da odem na primer u Vranje ili Skoplje i vratim se isti dan, oterao bih ga u tri lepe....sad mi do Ohaja lakse nego do Vranja....cudo je kako se perspektive menjaju.
Elem, da se vratimo na temu, od Sijetla relativno blizu ili na par sati voznje kolima ili avionom imas sve sto hoce....skijanje, nacionalne parkove, prirodu, cak i plaze i kupanje (Havaji su doduse 5 sati avionom ali se totalno isplati). Ono sto je zeznuto, zdravstveno ako moras sam da placas je papreno. Ovde zdravstvo nije kao kanadsko, ali je odlicno...pod uslovom da imas odakle da pokrijes troskove (koji su nenormalno visoki). Uz dobro osiguranje, zdavstvo je vrhunsko. Ako nemas nikakvo osiguranje, onda kuku lele....moras u "drzavne" bolnice a to je vec nocna mora. Ako imas osiguranje, ali je "klimavo" moraces da se  naplacas i pored toga sto ga imas.
Klima jeste zeznuta, jer je vlazno. Medjutim, meni bi bilo ok, jer ja na primer ne volim hladnocu, a moja zena ne trpi vrucine. Ko sto neko rece, Sijetl nema ni vrucine, ali ni zime. Sad, to je vise stvar ukusa.
Nisam bio u Australiji, ali mi koleginica pricala samo najbolje. Ne moze da se nahvali (naravno, ako izuzmemo raznorazne "egzoticne" zivuljke koje ponekad mogu da te ubiju na mestu :)) i kaze da je idealna, posebno za podizanje dece. Klima, cene, bezbednost....takvu kombinaciju, nema niko. Jedino sto je "bogu iza nogu".
Montreal je dosta bolji od Toronta, ali hladno i tamo brate.
Za ostalo nemam licna ili iskustva "iz prve ruke", ali mislim da ovde ima dosta ljudi koji ti mogu pomoci sa svojim iskustvima za te destinacije.

Hvala za info, odlicno!
Reci mi molim te kako je sa zdravstvenim za zenu i dete u US, osigurani su preko mene ili se dodatno placa ?


Nejde brze...

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3286 on: November 26, 2022, 02:46:32 pm »


Reci mi molim te kako je sa zdravstvenim za zenu i dete u US, osigurani su preko mene ili se dodatno placa ?

Sve to ide preko tebe. Imaš posebnu kvotu ako si sam, par bez dece ili porodica.

ALI imaš različite planove i tvoja kompanija može da nudi šta god su se oni dogovorili sa osiguravajućom kompanijom. To nebi bilo loše da potražiš unapred čisto da znaš šta može da te čeka. Uglavnom 2-4 plana su u pitanju. U isto vreme, ne znam dal znaš za termin "deductible". Biće ti bitan u izboru planova.

Da ne dužim ovde previše, pogledaj ovaj link gde imaš "rečnik" izraza vezanih za health care.

https://www.npr.org/2021/10/15/1046371801/health-insurance-terms-defined-open-enrollment

Ako dobiješ unapred kvote verujem da ćemo Tedi i/ili ka da ti pomognemo da do kraja razumeš zavrzlamu koja je u US health care system

Offline Tedimed

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 545
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3287 on: November 28, 2022, 06:53:41 pm »
Mladenko ti vec odgovorio, tako da ako nesto dodatno treba tu smo.
Ako firma placa, proveri sve opcije, jer ih ima zaista mnogo. A ima mnogo i "sitnih" slova, tj. nude i raznorazne gluposti koje ti ne trebaju, ali ako kliknes da prihvatas, onda se naplacas.
Pretpostavljam da si vec sve istrazio, ali evo jos jednog linka oko rangiranja drzave Vasington, (za svaki slucaj i cisto za informaciju):

https://www.usnews.com/news/best-states/washington


Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3288 on: December 03, 2022, 01:41:41 am »
Hvala puno, icicu na par nedelja od nove godine poslom pa cu da se promuvam malo, koliko vidim letova direktnih ima za Frankfurt i to pristupacnih, zenu je brinulo kako ce da vidja njene, ispade vremenski skoro pa isti kurac kao kad putujem autom za Srbiju.
Za sada dobijam raznolike informacije, neki koji su bili tamo mi kazu koji ces tamo kisa pada svaki dan, drugi kazu da je do jaja, a na papiru izgleda ok. Najbolje otici sam i videti izgleda  :cackalica:

Nejde brze...

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: PITANjA - Glupa i ina...
« Reply #3289 on: December 03, 2022, 04:14:21 pm »


Najbolje otici sam i videti izgleda  :cackalica:

Pa tako uvek biva najbolje ;)
srećno