Author Topic: Atletika  (Read 97504 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #665 on: July 18, 2022, 11:29:00 am »
https://twitter.com/arenasport_tv/status/1548739308609323009?ref_src=twsrc%5Etfw

I ja sam se loše izrazio, ali svakako nisam očekivao ovako nešto.
Razlog zbog kojeg sam spomenuo "raspadanje" je neko takmičenje pre nekih dva meseca, ja mislim mlađih juniora na Vojnoj Akademiji, tu su stajali svima sa zadnje strane da pridržavaju blokove kako ne bi propali. Mislio sam da je relativno slična priča sad bila...
Btw. sad video da je i trka pre Kijanovićeve, ista staza, isto ovako izleteo blok.

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #666 on: July 18, 2022, 06:12:32 pm »
Od ostalih vesti, 100m Ameri 1-2-3 uz pobedu Kerleya (inače specijalista na 400m), 100m Jamajčanke 1-2-3 uz CR Fraser-Price. Možda najinteresantnija trka zbog dešavanja, 110m prepone, gde je nevopečeni WR Eaglesa Devon Allen diskvalifikovan jer je imao start sa reakcijom 0.099s. E da, i 4x400 mix štafeta prvog dana :)
https://worldathletics.org/competitions/world-athletics-championships/oregon22/timetable

His reaction time was 0.099 in the final, which earned him the red card. It was only a fraction less than his reaction time in the semi-final round, which was 0.101. But rules are rules and a reaction time – measured by sensors in the starting pistol and on the blocks – of less than 0.1 is considered a false start.

Jel on zna tacno kad da udje u pucanj ili sta? Ovo mi je deluje bas onako ludilo...  :D

"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #667 on: July 18, 2022, 06:16:14 pm »
Čekaj, znači da je diskvalifikovan bukvalno zbog jednog hiljaditog dela sekunde?  :blink:

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #668 on: July 18, 2022, 07:51:44 pm »
Propisi su propisi. Ala će da se sviraju false startovi :D.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #669 on: July 18, 2022, 10:45:11 pm »
Jel on zna tacno kad da udje u pucanj ili sta? Ovo mi je deluje bas onako ludilo...  :D

Ovo jeste pravilo, svaka reakcija ispod 0.100 sekunde se racuna kao prestup, jer kao ne moze da se reaguje toliko brzo sto ce reci da si krenuo pre pucnja. to je da bi se sprecio taj cuveni "ulazak u pucanj". pretpostavljam da ce ovo biti jedno od pravila koja ce uskoro da se menjaju jer ocekujem da ovo postane malo cesca pojava. reakcija se trenira kao i sve drugo. Tako da ako je ponovio dva starta na 0.1, onda je sigurno to prava reakcije zato sto "ulazak u pucanj" je glupost jer ne mozes da prognoziras kad ce neko da opali.. pogotovu sad kad je jedan prestup i zdraaavo.

Po srbiji, bez elektronike bilo je dosta slucajeva gde se na "domacem" terenu dogovoris sa starterom da se krene na 1, 2, 3 .... (pogledaj pod 10.33*). Ja sam retko kad trcao na pravim blokovima. U mojoj zadnjoj sezoni u NS su nabavili sve novo i najbolji start mi je bio 0.104, a to znam jer je neko prestupio pa je zaustavljena trka i mogao sam da vidim na malom ekranu. tako da je prava reakcija ispod 0.100 moguca

Offline zujo23

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4316
  • Jašta, brate!
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #670 on: July 18, 2022, 10:54:20 pm »
Zar nije to ranije (u vreme dok sam ja pratio atletiku, pre 30 i više godina) bilo još niže, tipa 0,060,ili tako nešto?

Sećam se da sam čitao tekstove o Ben Johnsonu, koji je "uletao u pucanj", jer mu je to bila jedina šansa protiv Carl Lewisa, pa su se onda na jednoj trci (bilo je nešto bitno, SP ili OI) dogovorili da dvojica namerno naprave false start (jer treći koji krene ranije automatski biva diskvalifikovan, bez obzira što bi mu to bio prvi prestup), kako bi ga uplašili, ali je on i pored toga izleteo za 0,062.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Grakću gavrani -
još dublje u jaknu
uvlačim glavu.

Majčina senka
preko cele sobe -
loži peć u mraku.

"Život nam uglavnom vraća ono što dajemo drugima" - Ivo Andrić

"We make living based on what we get, and we make a life based on what we give" - Winston Churchill

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #671 on: July 18, 2022, 11:27:54 pm »
Zar nije to ranije (u vreme dok sam ja pratio atletiku, pre 30 i više godina) bilo još niže, tipa 0,060,ili tako nešto?

Sećam se da sam čitao tekstove o Ben Johnsonu, koji je "uletao u pucanj", jer mu je to bila jedina šansa protiv Carl Lewisa, pa su se onda na jednoj trci (bilo je nešto bitno, SP ili OI) dogovorili da dvojica namerno naprave false start (jer treći koji krene ranije automatski biva diskvalifikovan, bez obzira što bi mu to bio prvi prestup), kako bi ga uplašili, ali je on i pored toga izleteo za 0,062.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Ja znam da je dosta dugo (bar dvaes godina) tih 0.1s. Pa ima ona čuvena trka na SP u Parizu 2003. kad su izbacili Dramonda jer je nešto nogom trzao u bloku iako nije tehnički krenuo pre pucnja...



Jedno tries minuta natezanja, posle još publika jedno 15 min bojkotovala start trke.

Menjalo se pravilo kako/koliko false startova može. Sećam se da je bilo jedan po trkaču, pa jedan po trci i na kraju ukinuli skroz. Ja se ne sećam za to za max 3 false starta, što ne znači da nije bilo ako je tako kao što kažeš :)
« Last Edit: July 18, 2022, 11:32:33 pm by ulero »

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #672 on: July 18, 2022, 11:35:39 pm »
Zezam se, a i ujedno i zbog toga bas pisem, ne mozes znati kad ce sudija da opali, a on ima dvaput isto vreme znaci tesko da je varao. Mi smo na fakultetu na predmetu elektricna merenja imali bas reaction time vezbu sabajle jedno jutro. Profa pricao da ljudi normalno imaju tipa oko 250ms, i to jutro ja i drug onako ponosno bili par puta ispod 150ms, i pitamo profu koliki je rekord, a on kaze neki tip pre 20 godina imao konstantno ispod 100, svi bili u cudjenju, a ispostavilo se da je golman na malom fudbalu...

Sent from my SM-G780G using Tapatalk


"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #673 on: July 19, 2022, 01:04:10 am »


pogledaj pod 10.33*
Sad kad ovo spomenu, podseti me, Aleksa Kijanović sad istrčao 10.37s, doduše sa vetrom +2.8m/s.

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #674 on: July 19, 2022, 01:33:32 am »
decenijama je bilo 0.1s i SVAKI takmicar ima pravo na jedan prestup. Znaci moglo je svih 8 po jednom da prestupi bez DQ. Pa su poceli ljudi da se nadmudruju i da neko namerno prestupi odmah na pocetku da unervozi ostale. i onda trka traje 5 minuta sa sve ponavlajnjima.

Pa je to negde oko 2000 promenjeno u to da cela grupa ima 1 prestup fore i svaki sledeci DQ. Drummond je trznuo stopalom i posto imas akcelerometar na bloku , registrovalo je to malo kao trzaj. iako se on nije ni mrdnuo - po pravilima DQ.  I to je pokrenulo dalju promenu pravila koja se menjaju svako malo sad, zato sto je tesko napraviti pravi rez kad je prestup a kad nije. Osim ako nisi u bloku nemoguce je to objasniti. I to malo stopalom, iako izgleda kao nevidljivo, moguce je da natera drugog pored tebe da krene pre vremena i zato su takve stvari bile prestup. Kad se svi dignuu pozor, nema disanja, nema nicega, nema zvuk nikakav.  samo cekas i najmanji shum da krenes.

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #675 on: July 19, 2022, 01:35:30 am »
Sad kad ovo spomenu, podseti me, Aleksa Kijanović sad istrčao 10.37s, doduše sa vetrom +2.8m/s.
Pa dobro, to je na oko 10.42/3 kad bi vetar bio 2.0.. samo neka gura. I evo razlog zasto nas sprint nikad nije bio dobar. Pogledaj finale Srbije na 100 i 200. Samo BG. Dvorana i to je to. Bilo bi lepo da ima jos neka dvorana po srbiji da bude natjecanje. Kad niko nije imao dvoranu, sprint je bio lepo rasporedjen od subotice do nisa...

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #676 on: July 19, 2022, 01:47:21 am »
sad sam pogledao snimak 110H start i reklu su da su istog dana jos 2 zene DQ iz istog razloga.. ovo pravilo se menja ubrzo 100%

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #677 on: July 19, 2022, 09:49:52 am »
Da li je to nešto što se uvek dešavalo, taj trzaj stopalom, ali tehnologija to nikada nije gledala pa taj prekršaj zato nikada nije bio registrovan?

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #678 on: July 19, 2022, 09:59:01 am »
Da li je to nešto što se uvek dešavalo, taj trzaj stopalom, ali tehnologija to nikada nije gledala pa taj prekršaj zato nikada nije bio registrovan?
Promenili su tipa 2012 i ukinuli taj trzaj, a ova trka sa Dramondom je bila jedan od primera zasto su ukinuli.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #679 on: July 19, 2022, 11:34:06 am »
Zašto ne primene pravila sa maratona? Mislim da tamo nema čestih prestupa.

Poslato sa STK-LX1 pomoću Tapatoka

Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #680 on: July 19, 2022, 10:55:44 pm »

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #681 on: July 19, 2022, 11:48:17 pm »
Mladenko reče za Boška da je 100% njegova greška ali izgleda da tu ima neki drugi problem čim se toliko često dešava u samo nekoliko dana.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #682 on: July 20, 2022, 12:36:47 am »
Mladenko reče za Boška da je 100% njegova greška ali izgleda da tu ima neki drugi problem čim se toliko često dešava u samo nekoliko dana.
Zato i kažem . Ovo je treće proklizavanje da sam video. A moguće da ima još.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #683 on: July 22, 2022, 03:35:45 am »
Kakva sumo-rvačka trka na 800m  :brusli:

Horvat Slovenka rukom patosirala koleginicu, drugu nagazila drugu i u snažnom finišu završila kao 2. regularno ušla u finale bez DNQ  :krst:

Ovako nešto u životu nisam video, doduše bilo je rvanja i kod muškaraca kada je mrča izgurao Šveđanina ali je diskvalifikovan zasluženo.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #684 on: July 22, 2022, 04:17:15 am »
Horvat Slovenka rukom patosirala koleginicu

I ova patosirana je sa +23 prošla u finale, mora će sutra da padne jedno pojašnjavanje  :stevan:

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #685 on: July 22, 2022, 08:44:29 am »
Mladenko reče za Boška da je 100% njegova greška ali izgleda da tu ima neki drugi problem čim se toliko često dešava u samo nekoliko dana.
A dobro, nisam ni ja znao da je bilo vise od jednog slucaja...opet, može da se malo poboljša situacija ..tako da nije 100% ali opet dobar deo. Ali tako ti je to kad nemaš previše takmičenja na najvišem nivou. Nema te rutine... polako, pa na evropskom neka bude bolji

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #686 on: July 22, 2022, 09:15:54 am »
A dobro, nisam ni ja znao da je bilo vise od jednog slucaja...opet, može da se malo poboljša situacija ..tako da nije 100% ali opet dobar deo. Ali tako ti je to kad nemaš previše takmičenja na najvišem nivou. Nema te rutine... polako, pa na evropskom neka bude bolji

Nisam te prozivao nego se samo pitam šta bi to moglo da bude. :)

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #687 on: July 22, 2022, 10:07:36 am »
Ovaj iz Nigera zamalo da uzme medalju na 200m za žene. Šalu na stranu, sprinterska Kaster Semenja.
Btw. kako možeš nekome da zabraniš učešće u jednoj sprinterskoj disciplini (400m zbog prevelike količine testosterona) , a dozvoliš u drugoj ?!

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #688 on: July 25, 2022, 11:56:52 am »
Opet neki milimetri, bem mu misa...


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #689 on: July 25, 2022, 12:02:09 pm »
A i Duplantis 6.21m  :worthy:


Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #690 on: July 25, 2022, 12:05:54 pm »
Beogradski rekord downgradeovan na indoor :(

:D

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #691 on: July 25, 2022, 12:10:51 pm »
Opet neki milimetri, bem mu misa...



Ne razumem ovo pravilo. Očigledno je da nije nagazila, da patika ostavlja trag video bi se prazan prostor. Ali problem je što je prednji deo patike "povredio vazdušni prostor"?

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #692 on: July 25, 2022, 12:12:27 pm »
S obzirom kako izvestavaju sa SP, užasno mi teško da ispratim...

100m prepone žene, Nigerijka Tobi Amusan u polufinalu postavi WR 12.12s.
Par sati kasnije, u finalu 12.06s, novi WR, doduše nije priznat zbog vetra (+2,5s).

Sydney McLaughlin WR na 400m prepone, 50.68s umesto 51.48s koliko je iznosio do sad.
« Last Edit: July 25, 2022, 12:15:18 pm by ulero »

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #693 on: July 25, 2022, 12:13:48 pm »
Ne razumem ovo pravilo. Očigledno je da nije nagazila, da patika ostavlja trag video bi se prazan prostor. Ali problem je što je prednji deo patike "povredio vazdušni prostor"?
I meni deluje tako, ako je laserom mereno - vrh prsta preko linije. I Vuleta i Obradović su rekli da je prestup i kao jebi ga.
« Last Edit: July 25, 2022, 12:16:26 pm by ulero »

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #694 on: August 03, 2022, 11:36:17 pm »


Zapamtite ovo ime... Meni malo teže ide, a nije Oliver Nedeljković :)

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #695 on: August 04, 2022, 11:17:14 am »
Kakvo traćenje talenta na atletici, kada može u NFL.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #696 on: August 05, 2022, 09:47:16 pm »
Zapamtite ovo ime...

Cile - Le Cile je rano počeo da gubi za nekog koga porede sa Jusom  :pablo:


Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #697 on: August 06, 2022, 10:35:38 am »
Izgleda da dobijamo novog Asafu Powela, a ne Jusu.

Poslato sa STK-LX1 pomoću Tapatoka
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #698 on: August 09, 2022, 04:58:34 pm »
https://www.b92.net/sport/atletika/vesti.php?yyyy=2022&mm=08&dd=05&nav_id=2194380

https://www.b92.net/sport/atletika/vesti.php?yyyy=2022&mm=08&dd=09&nav_id=2195690

Jedna od stvari koje me nerviraju kod Topica su izjave ovakvog tipa, a skoro svaka (bilo pozitivno, bilo negativno) mu je na ovu foru.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Atletika
« Reply #699 on: August 15, 2022, 11:39:43 am »
Lepo počelo evropsko prvenstvo u atletici, Sinančević i Kolašinac u finalu bacanja kugle, a Milana Tirnanić ušla u polufinale na 100m.
Nije mi jasan kalendar doduše, sad EP nakon SP u dvorani i SP na otvorenom. Nisam obraćao pažnju da li je ranije bilo tako ili je ovo zbog korone nabudženo.