Author Topic: Zanimljive Vesti  (Read 723033 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #280 on: December 23, 2011, 07:37:17 am »
Danas dobijamo novcanicu od 2k, aj' da vidim i to cudo i ko ce da bude na njoj...  :D

http://www.njuz.net/engleska-stampa-najavljuje-novcanicu-od-2000-dinara-sa-novakovim-likom-nbs-ne-demantuje/

"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #281 on: December 23, 2011, 07:55:53 am »

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #282 on: December 23, 2011, 10:35:28 am »
http://www.24sata.rs/vesti/beograd/vest/amerikanac-na-otkaz-uz-trubace-me-inspirisao-kusturica/23242.phtml

i prvi komentar na youtube-u:
"Čim nađem posao i ja ću ovako da dam otkaz."
 :bigfunny:

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #283 on: December 23, 2011, 12:23:07 pm »
http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/297324/Milan-Gutovic-Ispao-sam-budala

Nakon što je napustio seriju “Bela lađa” jer producenti nisu hteli da mu isplate honorar od 7.000 evra po epizodi, koliko je tražio, Lane Gutović ekskluzivno za “Blic” objašnjava šta se zapravo desilo i najavljuje snimanje filma “Tesna koža 5” u kom će igrati sa Nikolom Simićem i svim originalnim protagonistima ove hit komedije.  :rock:

Quote
Hoćete li snimati “Tesnu kožu”?
- Potpisao sam ugovor sa filmskom kućom “Gama” gde ću opet da igram sa Nikolom Simićem koji, kao u stara dobra vremena, igra Pantića. Nismo se odavno nas dvojica ludirali, tako da sa nekom vrstom nestrpljenja koje ne odgovara mojim godinama i glumačkom stažu, čekam početak snimanja. Što se mog honorara tiče, ako “Gama” ima isti poslovni i moralni kodeks kao RTS, visina će biti objavljena u vašem listu.

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #284 on: December 23, 2011, 12:40:56 pm »
Big deal... Sve posle prvog filma je teško đubre i teško da će i ovaj novi biti nešto bolji. :yawn:

Offline seek boy

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4013
  • Московский завод малолитражных автомобилей — MЗМА
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #285 on: December 23, 2011, 12:50:42 pm »
Ima li te nove dvehiljadarke ili sta?
Боже спаси Боже храни
Српског Краља српски род

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #286 on: December 23, 2011, 01:07:48 pm »
Ima li te nove dvehiljadarke ili sta?

Vidiš valjda da je zajebancija... :D

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile

Offline seek boy

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4013
  • Московский завод малолитражных автомобилей — MЗМА
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #288 on: December 23, 2011, 01:24:44 pm »
Vidiš valjda da je zajebancija... :D
Au,brate, ti si grdji i od mene...
Боже спаси Боже храни
Српског Краља српски род

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile

"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #290 on: December 23, 2011, 02:17:15 pm »
Quote
U opticaju su sada i papirne novčanice od 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1.000 na kojima su potreti Vuka Stefanovića Karadžića, Petra Drugog Petrovića Njegoša, Stevana Stojanovića Mokranjca, kao i Nikole Tesle, Nadežde Petrović, Jovana Cvijića i Đorđa Vajferta.
A 5000? Jes da je nisam video odavno, zar je povučena?
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline tonyk

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7335
  • Endzone is back
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #291 on: December 23, 2011, 02:18:16 pm »
nije, samo se retko viđa...

za vikend sam video u Tempu da plaćaju tako.
meni retko dođe u ruke, jer keš uvek uzimam sa bankomata, pa su uglavnom crvene

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #293 on: December 23, 2011, 02:46:49 pm »
Kako nas cepa inflacija...  :svi:

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #294 on: December 23, 2011, 02:51:48 pm »
Au,brate, ti si grdji i od mene...


Nisam znao da stvarno dobijamo novu novčanicu, samo sam video da Staja ostavlja matori Njuz link. :)


I mene čudi zašto se prvi srpski Slobodan tako retko nalazi... Kada se pojavila pethiljadarka je bila na svakom ćošku iako joj je vrednost bila čak oko 100€. Sećam se da sam menjao neke silne evriće u menjačnici a oni mi dali sve u tim novčanicama, nisu imali ništa sitnije. :D

Offline tonyk

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7335
  • Endzone is back
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #295 on: December 23, 2011, 02:56:41 pm »
čuvaju ljudi po kućama ;)

Offline seek boy

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4013
  • Московский завод малолитражных автомобилей — MЗМА
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #296 on: December 23, 2011, 03:08:45 pm »
Ima petohiljadarki koliko hocete. Na bankomatima hypo banke cim dizete 5000 pa navise obavezno vam izbacuje Slobodana...
Боже спаси Боже храни
Српског Краља српски род

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #297 on: December 23, 2011, 03:37:41 pm »
Nisam znao da stvarno dobijamo novu novčanicu, samo sam video da Staja ostavlja matori Njuz link. :)

Ja lepo rekoh jutros, ali me niko ne shvata ozbiljno. Izgleda da je taj Njuz link koji sam bezveze ostavio, samo doprineo tome.  :P
A i ja se zapitah za petohiljadarke bas pre neki dan i onda nesto placah juce posle ko zna koliko vremena, tako ima ih, ali definitivno redje.

"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #298 on: December 23, 2011, 03:39:48 pm »
Kako nas cepa inflacija...  :svi:


Ja ozbiljno razmisljam da uzmem privatne casove izs ekonomije kod tebe (uz dopunske za mass topic opening skills) jerbo sam provalio da ti znas dosta toga sto niko ne zna drugi  :cackalica:

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #299 on: December 23, 2011, 07:45:01 pm »
http://www.mondo.rs/s228470/Magazin/Ljubav_i_Seks_/Masturbirao_skoro_deset_sati.html


"Dan počinjem dvosatnim masturbiranjem i plivam dva puta nedeljno. Mislim da mi rad na mišićima celog tela pomaže", kaže dvostruki šampion u masturbiranju. :ninja:

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #300 on: December 23, 2011, 10:25:57 pm »
Znao sam da јe neki "Asian lеvеl".  :D

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #301 on: December 23, 2011, 10:36:54 pm »

Ja ozbiljno razmisljam da uzmem privatne casove izs ekonomije kod tebe (uz dopunske za mass topic opening skills) jerbo sam provalio da ti znas dosta toga sto niko ne zna drugi  :cackalica:


Inflacija je stanje koje treba da razume svaki građanin čisto da ne bude ovca za šišanje.  :)

Ček, ček zar te to nisu učili na Fabusu šta je inflacija i kako nastaje.  :ohmy:
Nije frka pitaj šta te zanima...  ;)


PS: Lekcije "mass opening"-a dobijaš free  :D

Offline stevancar

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 5384
    • View Profile

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #303 on: December 24, 2011, 06:50:52 pm »
Kako nas cepa inflacija...  :svi:
ti stvarno mislis da nece povuci novac u vrednosti u kojoj stampaju novi? :ninja:

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #304 on: December 24, 2011, 09:21:03 pm »
ti stvarno mislis da nece povuci novac u vrednosti u kojoj stampaju novi? :ninja:


Apsolutno!


Taj odgovor ne treba da ti dam ja nego jednostavno da otvoriš neke dnevne novine, a možda i neki internet portal i sve će ti biti jasno...

LM:
1. Novčanica od 2000,00 RSD je trebala da se uvede u ovo vreme prošle godine... ALI, ko se seća u ovo vreme prošle godine trebalo je da se uvali Telekom za neku bedu od para, a Vlast se nadala da će to da prođe. Međutim od toga ništa nije bilo... Para nema idem sve dublje u kokuz...

2. Para nema... stanje u državi je očajno, (očajno = realno) zbog toga što se vidi prava krvna slika mrtve privrede, bahate državne administracije i još bahatijih opština koje su u većini pod patronatom "žutih". Jer se isti ti žuti nose mišlju da će "Deda Mraz" i BGD-a počistiti sa njima... A Dedica lupa potpise i parafe na nove i nove zajmove, a Banke (kako se kaže u našem popularnom finansijskom žargonu) "šilje olovku" i lupaju enormne kamatne stope. Idemo dalje...

3. Novi budžet se usvaja kao da se izglasava da li će se sarme za: Božić No.1-Novu Godinu-Božić No.2-srBsku Novu godinu uvijati sa leva na desno ili pak sa desna na levo. Pa kad se Bože moj to izglasa, čeka nas sveža ja'njetina upravo skinuta na koju vodi lider stranačke grupe vladajuće koalicije jer časti. Zašto časti? Pa časti jer će sl. godine u JP "Vlada Srbije" i JKP "Opštinska administracija" zaposliti novih 3000 duša. A odakle pare za sve to... Pa pogledajte u vaš novčanik.


Ukratko...
Novčanica se uvela po Guvernerovim rečima "da olakša platni promet i 'popuni rupu' između novčanica od 1000 i 5000 dinara ". Jednostvano, vrednost novca u apoenima od 10, 20, i 50 RSD nema apsolutno nikakvu ulogu u sadašnjem prometu jer su cene toliko visoke da čak i novčanice od 100 i 200 dinara igraju malu ulogu... kako kažu "Bez 500 dinara ne idem ni žvake da kupim". Inače ta rupa koju gospodin Šoškić spominje je rupa za raskalašnu vlast, i tu rupu finansiramo svi MI. Svaki dan, na trafikama, buticima, Maxiju, Tempu, Veru, Univerexsportu, Trgoprometu, Gomexu, DIS-u itd. to se zove inflatorni porez.


Država koristi monopol izdavanja novca da bi na osnovu štampanja istog prikupila dodatne prihode... Kako? Papir kao papir nema vrednost i njegovo štampanje je izuzetno jeftino koliku on stvarnu vrednost treba da ima. Stoga kada vi plaćate nešto tim parama tj. plaćate u marketima, trafikama, buticima tu skuplju robu...  taj veći deo para koje platite prodavcu zapravo prisvanja država na konto toga što više oporezuje prodavce. Što država više oporezuje, to prodavac više diže cene... logično je. Problem nastaje u tome što kada nema prozivodnje u državi koje treba da stoji iza tog novca, novac postaje bezvredan i običan papir.
To se dešava sada kod nas. Država štampa novac koji realno nema privredu koja svojom proizvodnjom vrednosti robe stoji iza tog novca. Robe malo - veće povećanje mase novca, rezultira padom vrednosti novca koji nema stvarnu vrednost. Država na osnovu većeg opticaja novca i većeg oporezivanja (većih cena) ispumpava vrednost te robe u svoju korist... Na gubitku, građani i privreda - Država kao objekat cveta.


Novac je bio štampan i kada je Jelašić bio tu... Jer je pritisak iz Nemanjine bio prevelik. To se nije osetilo odmah nego tek onda kada smo imali onu oscilacuju kursa ko se seća, pa su svi počeli da paniče da će Dinar stojati u paritetu sa evrom oko 1e=200RSD što je i negde blizu realnom, ali eto nije, opet je kurs precenjen i visi tu oko 100-tke. Na kraju je zbog tih pritisaka i zapalio, iako se pravda da se "zasitio" posla guvernera... mmmda.
prof. dr Dejan Šoškić je vrhunski stučnjak što se tiče finansija i izgradio je ime u US. Potiče iz profesorske porodice i gaji veliki ugled. Kada je on postao guverner počelo se pričati po raznim krugovima da je "Deja" razočarao, da je sklopio pakt sa đavolom i da se neće dobro završiti. To je bila priča pre godinu i nešto dana, na šta se sada mislilo evo sada vidimo. Držao je zdrav razum godinu dana, ali protiv vetrenjača se ne može...



Da rezimiram...
Država podiže javnu potrošnju sa sve ukalkulisanim stavkama u Budžetu, godina se počinje sa novom novčanicom i to u visokom apoenu, izborna je godina...  Počnite malo da kupujete evre, možda će vam trebati za godini dana.  ;)

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #305 on: December 24, 2011, 09:28:12 pm »

Apsolutno!


Taj odgovor ne treba da ti dam ja nego jednostavno da otvoriš neke dnevne novine, a možda i neki internet portal i sve će ti biti jasno...

LM:
1. Novčanica od 2000,00 RSD je trebala da se uvede u ovo vreme prošle godine... ALI, ko se seća u ovo vreme prošle godine trebalo je da se uvali Telekom za neku bedu od para, a Vlast se nadala da će to da prođe. Međutim od toga ništa nije bilo... Para nema idem sve dublje u kokuz...

2. Para nema... stanje u državi je očajno, (očajno = realno) zbog toga što se vidi prava krvna slika mrtve privrede, bahate državne administracije i još bahatijih opština koje su u većini pod patronatom "žutih". Jer se isti ti žuti nose mišlju da će "Deda Mraz" i BGD-a počistiti sa njima... A Dedica lupa potpise i parafe na nove i nove zajmove, a Banke (kako se kaže u našem popularnom finansijskom žargonu) "šilje olovku" i lupaju enormne kamatne stope. Idemo dalje...

3. Novi budžet se usvaja kao da se izglasava da li će se sarme za: Božić No.1-Novu Godinu-Božić No.2-srBsku Novu godinu uvijati sa leva na desno ili pak sa desna na levo. Pa kad se Bože moj to izglasa, čeka nas sveža ja'njetina upravo skinuta na koju vodi lider stranačke grupe vladajuće koalicije jer časti. Zašto časti? Pa časti jer će sl. godine u JP "Vlada Srbije" i JKP "Opštinska administracija" zaposliti novih 3000 duša. A odakle pare za sve to... Pa pogledajte u vaš novčanik.


Ukratko...
Novčanica se uvela po Guvernerovim rečima "da olakša platni promet i 'popuni rupu' između novčanica od 1000 i 5000 dinara ". Jednostvano, vrednost novca u apoenima od 10, 20, i 50 RSD nema apsolutno nikakvu ulogu u sadašnjem prometu jer su cene toliko visoke da čak i novčanice od 100 i 200 dinara igraju malu ulogu... kako kažu "Bez 500 dinara ne idem ni žvake da kupim". Inače ta rupa koju gospodin Šoškić spominje je rupa za raskalašnu vlast, i tu rupu finansiramo svi MI. Svaki dan, na trafikama, buticima, Maxiju, Tempu, Veru, Univerexsportu, Trgoprometu, Gomexu, DIS-u itd. to se zove inflatorni porez.


Država koristi monopol izdavanja novca da bi na osnovu štampanja istog prikupila dodatne prihode... Kako? Papir kao papir nema vrednost i njegovo štampanje je izuzetno jeftino koliku on stvarnu vrednost treba da ima. Stoga kada vi plaćate nešto tim parama tj. plaćate u marketima, trafikama, buticima tu skuplju robu...  taj veći deo para koje platite prodavcu zapravo prisvanja država na konto toga što više oporezuje prodavce. Što država više oporezuje, to prodavac više diže cene... logično je. Problem nastaje u tome što kada nema prozivodnje u državi koje treba da stoji iza tog novca, novac postaje bezvredan i običan papir.
To se dešava sada kod nas. Država štampa novac koji realno nema privredu koja svojom proizvodnjom vrednosti robe stoji iza tog novca. Robe malo - veće povećanje mase novca, rezultira padom vrednosti novca koji nema stvarnu vrednost. Država na osnovu većeg opticaja novca i većeg oporezivanja (većih cena) ispumpava vrednost te robe u svoju korist... Na gubitku, građani i privreda - Država kao objekat cveta.


Novac je bio štampan i kada je Jelašić bio tu... Jer je pritisak iz Nemanjine bio prevelik. To se nije osetilo odmah nego tek onda kada smo imali onu oscilacuju kursa ko se seća, pa su svi počeli da paniče da će Dinar stojati u paritetu sa evrom oko 1e=200RSD što je i negde blizu realnom, ali eto nije, opet je kurs precenjen i visi tu oko 100-tke. Na kraju je zbog tih pritisaka i zapalio, iako se pravda da se "zasitio" posla guvernera... mmmda.
prof. dr Dejan Šoškić je vrhunski stučnjak što se tiče finansija i izgradio je ime u US. Potiče iz profesorske porodice i gaji veliki ugled. Kada je on postao guverner počelo se pričati po raznim krugovima da je "Deja" razočarao, da je sklopio pakt sa đavolom i da se neće dobro završiti. To je bila priča pre godinu i nešto dana, na šta se sada mislilo evo sada vidimo. Držao je zdrav razum godinu dana, ali protiv vetrenjača se ne može...



Da rezimiram...
Država podiže javnu potrošnju sa sve ukalkulisanim stavkama u Budžetu, godina se počinje sa novom novčanicom i to u visokom apoenu, izborna je godina...  Počnite malo da kupujete evre, možda će vam trebati za godini dana.  ;)
Jelasicu, ti si?  :blink:


ali realno, jedan veliki  :worthy: za poznavanje materije.

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #306 on: December 24, 2011, 09:30:44 pm »
Počnite malo da kupujete evre,

Čime? ::)

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #307 on: December 24, 2011, 09:31:44 pm »
Jedno pitanje za buduceg nobelovca?


Zasto su izdavali novu novcanicu, zasto jednostavno nisu stampali nove postojece, niko ne bi ni primetio. A ne, ovako javno da nas plase ociglednim stampanjem novih neosnovanih novcanica?  :blink:

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #308 on: December 24, 2011, 10:11:18 pm »
Jelasicu, ti si?  :blink:

ali realno, jedan veliki  :worthy: za poznavanje materije.

;)


Čime? ::)
'Uštedi'...  :A

PS: Ovo je bio crnjak...  ::)


Jedno pitanje za buduceg nobelovca?

Zasto su izdavali novu novcanicu, zasto jednostavno nisu stampali nove postojece, niko ne bi ni primetio. A ne, ovako javno da nas plase ociglednim stampanjem novih neosnovanih novcanica?  :blink:


Kada država pokušava da nadomesti nedostatak novca sa kojim barata ima dve moguće opcije, jednu bolnu-bolju i drugu manje bolnu-ali veoma veoma lošu i destruktivnu:

1)  POREZ (Bolna-Bolja Opcija):
Porez predstavlja fiskalni istrument države za prikupljanje sredstava. Legalan je i veoma je bolan za naravno građane i privredu jer negoduju da daju pare državi tek tako. Ali uopšteno porez je fer i korektan odnos prikupljanja sredstava, jer ista ta sredstva treba negde da se preliju... Uglavnom za ulaganje u privredu i investicione projekte jer je to efekat koji svi treba da osete. Ali porez ima jednu veliku manu, a to je evazija poreza odnosno izbegavanje plaćanja poreza... Niko tebe neće naterati da redovno plaćaš porez i da samim tim država ima prihod sa koji treba da sprovede određene zamisli koje je planirala da tim sredstvima izvede. Nateraćete tek kada ti pokuca neko na vrata i podvuče crtu da treba da platiš, tada je kasno.

2)  EMISIJA NOVCA-INFLATORNI POREZ (Manje Bolna-Loša Destruktivna Opcija)
Emisija novca zapravo predstavlja gore pomenuti inflatorni porez, jer svaki građanin na osnovu toga daje prihode državi i to nesvesno. Kako? Lepo, gore sam objasnio odnos kako se to radi i imaš situaciju da građani ne kukaju samo govore da je teško vreme, da je sve skupo itd. Ali ustvari država dere kožu o šiljak svih građana na njeno zadovoljstvo. I ovo je recimo ne fer odnos države i građana. A destruktivno je zbog toga što je efekat svega toga inflacija. I da, ovde evazije nema, jer svaki dan treba da kupiš, hleb, mleko, užinu za klinca itd.


Na osnovu svega ovoga odgovor je jednostavan... kada su cene toliko visoke država odnosno Centralna Banka samo štancuje novac. Apsolutno je nebitno da li ćeš imati više 1000-ki a manje 2000-ki. Centralnoj Banci je bitno da skreše troškove jer za 2 novčanice od po 1000 ima jednu od 2000 dinara. Stvar je logike.  ;)


Pablo, utopisto... Kada ti država odnosno Vice guverneri barataju sa predpostavkama da će projektovana inflacija biti oko 3-4% početkom prošle godine a ona na kraju 2010 bude 8%... i sada posle godinu dana inflacija iznosi oko 9%. Stvari nisu čiste. Država uvek slaže inflaciju za 4% do 5% tako da realnu stopu dobiješ oko 14/15%, uostalom samo idi pazari nešto sada u Maxiju i pronađi neke stare račune pa uporedu prosek cena i za koliko su porasle, stvar je očigledna.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #309 on: December 24, 2011, 10:45:27 pm »
Aha, znaci sustina je u tome da je drzava ipak malo stedljiva pa umesto da stampa 2x1000 ona stampa 1x2000 i na taj nacin stedi novac? To je tvoje objasnjenje?  :lol:

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #310 on: December 24, 2011, 10:59:26 pm »
Ne... to sam samo tehnički naveo primer. Inače da, štamanje novca košta ako nisi znao i nije za džabe, Topčider troši kao i svaka ustanova.

Ono što sam ja hteo da kažem jeste to da ti pojma nemaš koliko se u opticaju nalazi apoena od 10, 20, 50 i 100 dinara a to će malo da prevagne u korist 2000 dinara. Ovih sam 1000 dinara naveo kao primer jer je lakše stvoriti sliku. Ako je po tebi 2000=100/50/20... RSD mislim stvarno...  :palm:

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #311 on: December 24, 2011, 11:05:21 pm »
Znaci stampanje novih apoena nema veze sa inflacijom u smislu  isto je dal se stampaju nove ili restapaju vec postojece?

Offline tonyk

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7335
  • Endzone is back
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #312 on: December 24, 2011, 11:13:02 pm »
aj' pablo o'ladi, nije ti bitno kad nećeš ionako osvojiti milione u tvojoj ligi ;)

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #313 on: December 24, 2011, 11:32:17 pm »
Nije Pablova priča samo podjebavanje. Ako će se štampati novi novac samo zbog inflacije onda štampanje manjih novčanica nema mnogo smisla. Setite se samo kako je to Sloba radio, pa kad bi mi imali onoliku inflaciju da je tako sitničario? Odmah je štampana 5-10 puta veća novčanica od prethodne najveće. :D

Poenta je da štampanje novčanice od 2000 nije nikakav dokaz da se po defaultu štampa novac bez pokrića. Situacija na terenu pokazuje da je očigledno novčanica od 1000 dinara ubedljivo najkorišćenija pa priča kako će nova novčanica da menja stare hiljadarke zbog uštede "pije vodu" bez obzira da li je istinita.

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #314 on: December 24, 2011, 11:57:52 pm »
Znaci stampanje novih apoena nema veze sa inflacijom u smislu  isto je dal se stampaju nove ili restapaju vec postojece?

Pametnom čoveku treba reći jednom, glupom ni 101 put neće biti dovoljno...  ;)