Author Topic: Zanimljive Vesti  (Read 747196 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4452
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2415 on: May 23, 2013, 11:21:10 pm »

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4452
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2416 on: May 24, 2013, 04:33:04 pm »
Ovo je vise za rubriku crna hronika, nego zanimljive vesti.
Kada ce zakon da zastiti obican narod, kad ti upadne nadrogirana stoka u kucu sa nozem  a ti ne smes nista da uradis.  :ninja:

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/384174/Slucaj-ubistva-provalnika-Samoodbrana-u-Srbiji-je-tesko-dokaziva
 :palm: :palm: :palm: :palm:
Sto kaze jedan komentar, da je clan alkatraza/ultrasa vec bi bio na slobodi.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21049
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2417 on: May 24, 2013, 04:53:55 pm »
Ovo je vise za rubriku crna hronika, nego zanimljive vesti.
Kada ce zakon da zastiti obican narod, kad ti upadne nadrogirana stoka u kucu sa nozem  a ti ne smes nista da uradis.  :ninja:

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/384174/Slucaj-ubistva-provalnika-Samoodbrana-u-Srbiji-je-tesko-dokaziva
 :palm: :palm: :palm: :palm:
Sto kaze jedan komentar, da je clan alkatraza/ultrasa vec bi bio na slobodi.

Baš htedoh ovo da prokomentarišem. Sramota šta se dešava...

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2418 on: May 24, 2013, 05:03:11 pm »
Jos kad sam citao juce, prekljuce, kad je vec bilo, pomislio sam da ce da nadrlja covek.  :palm:

"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2335
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2419 on: May 24, 2013, 06:06:25 pm »
Ovo je vise za rubriku crna hronika, nego zanimljive vesti.
Kada ce zakon da zastiti obican narod, kad ti upadne nadrogirana stoka u kucu sa nozem  a ti ne smes nista da uradis.  :ninja:

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/384174/Slucaj-ubistva-provalnika-Samoodbrana-u-Srbiji-je-tesko-dokaziva
 :palm: :palm: :palm: :palm:
Sto kaze jedan komentar, da je clan alkatraza/ultrasa vec bi bio na slobodi.

Ja sam mozda pravni laik, ali IMO: ako oduzmes neciji zivot, makar to bio razbojnik koji preti da oduzme tvoj, ne mozes nikako proci bez kazne. Makar bila i minimalna, tipa godinu dana, ali ne mozes da ubijes nekoga i da bude "pojeo vuk magarca". Naravno, kazna ubistvo u samoodbrani mora znacajno da se razlikuje od kazne za obicno ubistvo, ali ona mora postojati.

Quote
Bivši sudija Goran Obradović kaže da se u drugim državama nužna odbrana tumači šire, tako da ubistvo razbojnika smatraju bez suđenja za nešto što nije krivično delo.

A ovo mi lici na americki fazon "trespassers will be shot". Ko god se nadje na mom privatnom posedu imam pravo da ga ubijem bez upozorenja. Vazi...

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21049
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2420 on: May 24, 2013, 06:38:56 pm »
U SAD se i dalje drže zakona divljeg zapada, naravno da to nije neki reper. Olde, poenta je da se kod nas više isplati pustiti lopova da uzme po šta je došao nego, daleko bilo, da braniš svoju imovinu.

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10713
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2421 on: May 24, 2013, 06:42:35 pm »
jbg, menjajte zakon...

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2335
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2422 on: May 24, 2013, 07:02:54 pm »
Olde, poenta je da se kod nas više isplati pustiti lopova da uzme po šta je došao nego, daleko bilo, da braniš svoju imovinu.

Jbg, izgleda da drugacije razmisljamo. Ja bih radije pustio nekoga da mi oduzme sve sto imam, nego da ga ubijem.

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2423 on: May 24, 2013, 07:33:04 pm »
Ovo:

Jbg, izgleda da drugacije razmisljamo. Ja bih radije pustio nekoga da mi oduzme sve sto imam, nego da ga ubijem.

i ovo:

Ja sam mozda pravni laik, ali IMO: ako oduzmes neciji zivot, makar to bio razbojnik koji preti da oduzme tvoj, ne mozes nikako proci bez kazne. Makar bila i minimalna, tipa godinu dana, ali ne mozes da ubijes nekoga i da bude "pojeo vuk magarca". Naravno, kazna ubistvo u samoodbrani mora znacajno da se razlikuje od kazne za obicno ubistvo, ali ona mora postojati.

su dve DRASTICNO razlicite stvari.

Naravno da ne mozes nekog da ubijes jer je hteo da te opljacka i za to valjda i postoje kazne. Ali ako neko pokusa tebe da ubije i ti moras da biras izmedju svog i njegovog zivota, ne dolazi obzir da bi za to trebalo da odgovaras posle. Ili jos gore, da moras da biras izmedju zivota napadaca ili nekog bliznjeg.

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10713
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2424 on: May 24, 2013, 07:47:44 pm »
e sad je pitanje dal je ovaj hteo da ga ubije, ili samo da pljacka...

Offline tonyk

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7335
  • Endzone is back
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2425 on: May 24, 2013, 07:49:04 pm »
i kako čovek koji se na silu probudio može sve da proceni, i namere i oružje i ostalo.

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10713
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2426 on: May 24, 2013, 07:53:24 pm »
i kako čovek koji se na silu probudio može sve da proceni, i namere i oružje i ostalo.

Pitanje je sta se moze dokazati...

Sad sam bio na sudjenju za ubistvo, gde su lika posle toga 2 dana palili u rupi nekoj. Telo je toliko bilo u raspadnutom stanju da vestak nije mogao da proceni da li je ovaj umro od infarkta pa posle paljen, ili je umro od 20 uboda nozem. Zato je lik dobio 15 godina, umesto 30-40.

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2335
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2427 on: May 24, 2013, 08:07:47 pm »
Ovo:

i ovo:

su dve DRASTICNO razlicite stvari.

Naravno da ne mozes nekog da ubijes jer je hteo da te opljacka i za to valjda i postoje kazne. Ali ako neko pokusa tebe da ubije i ti moras da biras izmedju svog i njegovog zivota, ne dolazi obzir da bi za to trebalo da odgovaras posle. Ili jos gore, da moras da biras izmedju zivota napadaca ili nekog bliznjeg.

Slazem se da su to drasticno razlicite stvari, ali za boldovano se i dalje ne slazem. Drugo sto su te tvrdnje tipa "ubio bi on mene da nisam ja njega" skoro pa nedokazive. Pistolj se valjda u oruzanim pljackam uglavnom koristi za zastrasivanje.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21049
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2428 on: May 24, 2013, 08:14:13 pm »
Olde, hipotetička (daleko bilo) situacija, neko te napadne u tvojoj kući, pokuša da siluje tvoju ženu, ti skočiš na njega, u tuči uhvatiš neki nož, ubodeš ga i lik umre. Kakvu si kaznu zaslužio?

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2335
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2429 on: May 24, 2013, 08:16:56 pm »
Olde, hipotetička (daleko bilo) situacija, neko te napadne u tvojoj kući, pokuša da siluje tvoju ženu, ti skočiš na njega, u tuči uhvatiš neki nož, ubodeš ga i lik umre. Kakvu si kaznu zaslužio?

Ne znam kakvu sam kaznu zasluzio jer ne poznajem krivicni zakonik, ali sigurno ne bih sebi dao oslobadjajucu presudu. Po meni, zasluzio sam visegodisnju zatvorsku kaznu jer sam ubio coveka. Kraj price.

Offline Iceman

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2393
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2430 on: May 24, 2013, 08:26:36 pm »
Zakon te ne stiti ni na koji nacin, niti je delo kojim si ugrozen kaznjivo kako bi trebalo, niti mozes da se branis kako dolikuje. Najsmesnija, ili najtuznija, je ta premisa da na silu smes da odgovoris jednakom silom. Sto bi znacilo da ti i taj koji te napada treba da udjete u jedan sportski okrsaj i iskazete svoje borilacke vestine, ili vestine macevanja i streljastva. Daleko bilo da barabu sa nozem ili barabu koja bije i maltretira tebe ili nekog tvog sprecis najvecom mogucom silom koja ti je na raspolaganju. Nasilan ulaz u tvoju kucu sam po sebi nosi opasnost i bitan je korak ka najvecoj mogucoj sili prema tebi, pa kako je nemoguc scenario gde ti i napadac razgovarate i potpisujete ugovor do koje mere ce on da te pljacka/napada/bode normalno je i da ti na taj korak odgovoris silom kojom ti smatras da treba, pa tako i najvecom mogucom.

Offline Iceman

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2393
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2431 on: May 24, 2013, 08:27:38 pm »
Ne znam kakvu sam kaznu zasluzio jer ne poznajem krivicni zakonik, ali sigurno ne bih sebi dao oslobadjajucu presudu. Po meni, zasluzio sam visegodisnju zatvorsku kaznu jer sam ubio coveka. Kraj price.
Sta bi po tebi trebao covek da uradi u takvoj situaciji ?

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2335
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2432 on: May 24, 2013, 08:33:48 pm »
Sta bi po tebi trebao covek da uradi u takvoj situaciji ?

Trebalo bi da brani sebe i sebi bliznje, ali da to ne cini sa namerom da ubije napadaca. Znam da postoje situacije u kojima jednostavno nemas drugog resenja osim da povuces oroz i da pucas u nekoga s namerom da ubijes, ali cak i utim slucajevima, IMO, moras krivicno odgovarati.

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4452
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2433 on: May 24, 2013, 08:55:23 pm »
Jbt pa upao mu je kroz prozor u sred noci, sa nozem.
Sta treba covek da uradi, da ga pita  "jel ces da mi silujes zenu i ubijes bebu, a mene malo da reckas za nozem?"
Cim je upao kroz prozor sa nozem namera je jasna, osim ako dzanki nije bio gladan pa je sa tim nozem hteo da nasece kulen i 'leba. Onda je mukica on zrtva jer ga je ovaj losi domacin napao, a ne ugostio kako treba.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21049
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2434 on: May 24, 2013, 08:58:21 pm »
Trebalo bi da brani sebe i sebi bliznje, ali da to ne cini sa namerom da ubije napadaca. Znam da postoje situacije u kojima jednostavno nemas drugog resenja osim da povuces oroz i da pucas u nekoga s namerom da ubijes, ali cak i utim slucajevima, IMO, moras krivicno odgovarati.
OK, očigledno se ne slažemo po pitanju zakonskih posledica.

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4452
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2435 on: May 24, 2013, 09:04:02 pm »
Trebalo bi da brani sebe i sebi bliznje, ali da to ne cini sa namerom da ubije napadaca. Znam da postoje situacije u kojima jednostavno nemas drugog resenja osim da povuces oroz i da pucas u nekoga s namerom da ubijes, ali cak i utim slucajevima, IMO, moras krivicno odgovarati.
Meni nije logicno da neko mora da odgovara , jer mu je neko na nasilan nacin upao u kucu/na posed i to naoruzan.  To je situacija gde si nemocan, i gde ti nikako nisi izazvao tu situaciju, vec si u tu situaciju doveden jer je neko tj naoruzani lopov upao u tvoju kucu.


Jel trebamo da cekamo da se dogodi neki masakar ili sl, pa da se donese zakon koji ce da brani ljude u ovakvim situacijama.
Satite se samo "marijinog zakona" ili sl. jel treba da se ovako nesto dogodi pa da pricamo o tome.


Jos nesto mi nije jasno, i smeta mi, da je obrnuta situacija, i da je napadac ubio troclanu porodicu i pobegao, o ovme se ne bi ovoliko pricalo.
Ispada da su kod nas kriminalci uvek vece zrtve.
« Last Edit: May 24, 2013, 09:08:26 pm by mardok »

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2436 on: May 24, 2013, 09:06:23 pm »
Jbt pa upao mu je kroz prozor u sred noci, sa nozem.
Sta treba covek da uradi, da ga pita  "jel ces da mi silujes zenu i ubijes bebu, a mene malo da reckas za nozem?"
Cim je upao kroz prozor sa nozem namera je jasna, osim ako dzanki nije bio gladan pa je sa tim nozem hteo da nasece kulen i 'leba. Onda je mukica on zrtva jer ga je ovaj losi domacin napao, a ne ugostio kako treba.

podrzavam skroz, postavite se na njegovo mesto, da vama neko sa nozem upadne u stan/kucu u pola noci i da imate pistolj pri ruci, da li bi ste pucali ?

da mi je jos dete u susednoj sobi i spava, nebih razmisljao ni sekunde nego bih pucao, sta ja znam da li je provalnik ili neki psihopata, pa navratio da se malo igra sa britvom po komsiluku i sta da nemam pistolj, da li bi on krenuo namene?

Opet sa druge strane mogao je da mu puca u donji deo tela (posto ga je ubio predpostavljam da ga je upucao u glavu ili grudni kos), ali opet kada se covek nadje u takvoj situaciji verujem da se u tim trenucima ne razmislja puno


I sta ima da odgovara kad mu neko uleti sa nozem kroz prozor u sitne sate, sta je trebao je da mu kaze: "cek druze da i ja uzmem noz, nije fer nemas pistolj"




Nejde brze...

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4452
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2437 on: May 24, 2013, 09:11:32 pm »
Opet sa druge strane mogao je da mu puca u donji deo tela (posto ga je ubio predpostavljam da ga je upucao u glavu ili grudni kos), ali opet kada se covek nadje u takvoj situaciji verujem da se u tim trenucima ne razmislja puno


U prvoj vesti je bilo da su se tukli i da je narkoman ubijen sa svojim nozem, tj. nije ni upucan, niti ga je ovaj mucenik napao svojim nozem, vec je oteo provalniku noz i sa njim ga u tuci ubo par puta, nakon cega je lik pobegao i kasnije preminuo.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2438 on: May 24, 2013, 09:49:45 pm »
pa sta je koj kurac onda pritvoren ?  :blink:

ja sam skontao da mu je u pola noci upao lik u stan ida ga je ova upucao



Nejde brze...

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10713
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2439 on: May 24, 2013, 09:52:27 pm »
pa sta je koj kurac onda pritvoren ?  :blink:

ja sam skontao da mu je u pola noci upao lik u stan ida ga je ova upucao

sto je pritvoren? zato sto sudi sudija, a ne javnost

Offline dinustef

  • Starter
  • **
  • Posts: 424
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2440 on: May 24, 2013, 09:53:54 pm »
http://www.vestinet.rs/drustvo/uhapsen-jer-je-u-sopstvenom-stanu-u-samoodbrani-ubio-naoruzanog-provalnika

Ovde ima druga verzija. Ako je ovo tacno, reklo bi se da je preterao sa 5 uboda u ledja (verovatno i sa ledja), al opet samo oni znaju sta se izdesavalo...
panika?
prvi smo u diviziji, imamo Tebowa i deremo sve redom.
koja crna panika.

When you win say little, when you lose, say less.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15027
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2441 on: May 24, 2013, 09:55:35 pm »
Neću da se pravim pametan i propagiram moral, samo oću da kažem da ako neko čuje da se pravi peticija da se pusti ovaj nesrećnik iz zatovra, javi to ovde kako bih mogao da potpišem.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12766
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2442 on: May 24, 2013, 10:00:38 pm »
http://www.vestinet.rs/drustvo/uhapsen-jer-je-u-sopstvenom-stanu-u-samoodbrani-ubio-naoruzanog-provalnika

Ovde ima druga verzija. Ako je ovo tacno, reklo bi se da je preterao sa 5 uboda u ledja (verovatno i sa ledja), al opet samo oni znaju sta se izdesavalo...


Ova verzija ima mnogo vise smisla.


Sto se mene tice, coveka treba osloboditi.

Offline BitterLemon

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1124
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2443 on: May 24, 2013, 10:14:56 pm »
Ово је свима за наук, Срби су се олако одрекли бунара, а зна се за шта је бунар служио. Закон штити лопуже и криминалце, и испада да сви имају нека права осим поштеног света - неко ти упадне у кућу и има нека права, ужас.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2444 on: May 24, 2013, 10:25:31 pm »

Ova verzija ima mnogo vise smisla.


Sto se mene tice, coveka treba osloboditi.

+1

Quote
Uplašena za svoju porodicu, prvo je pozvala supruga, a zatim i policajce, koji su pogrešili zgradu.

 :palm:

Quote
Nezvanično, Manić je u dosijeu imao oko 50 prijava za provale.


ejbg sada, ne mogu da tvrdim pazar posle ovoga, lopov je usao sa srafcigerom koji mu je sluzio za obijanje, nije bio naoruzan nozem, jasno da ovaj brani porodicu, ali bas da ga toliko puta izbode da je morao bas i nije, ne znam kako se ta tuca odvijala pa ne mogu da pricam puno, ko je nakoga krenuo prvo, mozda decko nije pruzao otpor nego je ovaj dovatio noz i izbusio ga, mozda je lopov krenuo srafcigerom na njega...who knows...

Jedino sto je meni nije jasno je to da taj link ima toliko provala, a na slobodi je.




Nejde brze...

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12766
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2445 on: May 24, 2013, 10:39:13 pm »
Moram pod hitno da prestanem blic da citam, iskrivice mi svest totalno, samo somborca da ostavim, to mi je dovoljno da pratim sta se desava. Razlika izmedju blicove verzije dogadjaja i ove stvarne je nebo i zemlja. I dalje sam na strani coveka koji je branio svoje, ali to ne znaci da treba teziti senzacionalizmu.

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2335
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2446 on: May 24, 2013, 10:45:50 pm »
Nisam citao ceo tekst, al sad kad videh da ga je ubo 5 puta, siguran sam da mu ne treba uzeti samoodbranu kao olaksavajucu okolnost. Moze da prodje kao ovo ubistvo na mah, znaci do 8 godina.

U ovom slucaju mi nasa javnost lici na lynch mob, koja bi svima da presudjuje po kratkom postupku.

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2335
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2447 on: May 24, 2013, 10:46:37 pm »
Moram pod hitno da prestanem blic da citam, iskrivice mi svest totalno, samo somborca da ostavim, to mi je dovoljno da pratim sta se desava. Razlika izmedju blicove verzije dogadjaja i ove stvarne je nebo i zemlja. I dalje sam na strani coveka koji je branio svoje, ali to ne znaci da treba teziti senzacionalizmu.

Jedna od pametnijih odluka koje sam doneo ove godine je sto sam prestao da kupujem Blic. Sad sam procitao ovaj link ovde i samo se dzabe iznerviao.

Offline doktor

  • Starter
  • **
  • Posts: 451
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2448 on: May 24, 2013, 10:49:25 pm »
Evo i mene sa svojim humanim i etickim zanimanjem. Moje razmisljanje na sve ovo i vase komentare: upao lik u kucu sa namerom da opljacka, NAORUZAN, (nebitno cime- znaci ima nameru da napadne tebe i tvoje dete), mislim da je tih pet uboda MALo. Zao mi je sto vlasnik kuce  nije uspeo da ga zakolje ili jos nesto grublje uradi.

Hvala sto ste procitali moj post i mislim da svako ko ima dete u kuci na ovaj nacin rezonuje.

Offline Iceman

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2393
    • View Profile
Re: Zanimljive Vesti
« Reply #2449 on: May 24, 2013, 10:53:43 pm »
Mislim da to sa brojem uboda i nema neke veze, uplasen covek u afektu napada kako ume, 5 ili 55 u cemu je razlika ? Jedina kvantifikacija koja ima smisla bi bila mozda ocigledno "dovrsavanje" protivnika. Naknadni metak i slicno.