Author Topic: Putopisi  (Read 85633 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #385 on: March 18, 2019, 03:36:56 pm »
Obavezno probaj trdlo.  ;)
Tradicionalno cesko :) Da dopisem V Tri Ruzi, ima nekih sest-sedam domacih piva u ponudi, meni se tu najvise crveno svidelo.

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #386 on: March 18, 2019, 03:46:08 pm »
Jbt jel ima neko sa foruma da nije bio u Pragu?  :lol:
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline djomlao

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1627
  • ;)
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #387 on: March 18, 2019, 03:48:32 pm »

U Kata - Prava old school ceska pivnica u centru sa razumnim cijenama. I konobar/vlasnik je kao preslikan srpski gostionicar plus ne jebe amere dva posto. :D


Skroz dobra klopa, domaca atmosfera, vise vrsta tocenog piva, nije fenseraj kao vecina lokala u tom kraju grada. Mozes cak i da zapalis, ako si pusac, iako postoji znak za zabranu, to je jedini lokal u cetiri dana da sam video nekog s cigarom. Tu se jede kolenica, obavezno.
Ako se setim jos neceg, pisem.

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: Putopisi
« Reply #388 on: March 18, 2019, 03:55:17 pm »
Jbt jel ima neko sa foruma da nije bio u Pragu?  :lol:

posto je relativno blizu i jeftino...  tesko :)


Offline Tedimed

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 545
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #389 on: March 18, 2019, 03:56:03 pm »
 :worthy: :worthy: :worthy:

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #390 on: March 18, 2019, 04:06:56 pm »
Kad budes menjao lovu u menjacnicama, obrati paznju na kurs : poprilicno varira, od menjacnice do menjacnice. Dobro otvori oci da te ne zavrnu.
Ovo ti je samo dopuna onog sto su drugi vec napisali.
Da dopunim i ja samo, posto taj kurs ozbiljno varira, da li kroz kurs ili proviziju:

https://goo.gl/maps/AB3gMQNPCd42

Mi smo ovde menjali, u samom centru iza astronomskog sata, bio je kurs medju najboljim i ne uzimaju proviziju.

Offline doktor

  • Starter
  • **
  • Posts: 451
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #391 on: March 18, 2019, 10:12:58 pm »
Još jedna dopuna- probaj rebra od divlje svinje ( vepra) u sosu od šljiva kao i kobasicu sa pivarskim sirom uz crno pivo. Sir je neverovatan ( ako voliš taj miris i ukus)... :mr.green:

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #392 on: March 18, 2019, 11:16:01 pm »
Posalje mi jutros drugarica sliku iz Osla i napise:
mozda ste mislili da je ovde prolece kao kod vas, ali evo vam slika od jutros; slobodno racunajte da dolazite pocetkom beogradskog februara.  :palm:

A sto je najgore, ja prvo idem nekoliko dana u Majami gde je vec danima 27-29*C, a onda u Oslo. Bukvalno cu vecerati u Majamiju, a doruckovati u Oslu.  :D
Evo i slike:



Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #393 on: March 18, 2019, 11:18:05 pm »
Jbt jel ima neko sa foruma da nije bio u Pragu?  :lol:

Nisam nikad bio.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #394 on: March 18, 2019, 11:21:29 pm »
Nisam ni ja. Prošao sam kroz Prag jedno 10-15 puta ali nikad kročio nogom u grad...

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #395 on: March 18, 2019, 11:39:46 pm »
Nisam ni ja, ali verovatno idem naredne godine.
Prag, Bec, Budimpesta, Bratislava.

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #396 on: March 18, 2019, 11:40:52 pm »
Ja bio jednom, pre dve godine.

Offline zujo23

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4316
  • Jašta, brate!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #397 on: March 19, 2019, 10:47:49 am »
Ja bio '97-me, i to u sledećoj varijanti: avion sleteo oko 22:30, stigao u hotel nešto posle 23h, otišao da spavam. Sutra ujutru od 9h seminar u firmi, a u 17h iz firme pravo na aerodrom...

Tako da, bio sam u Pragu!!!

Sent from my STF-L09 using Tapatalk

Grakću gavrani -
još dublje u jaknu
uvlačim glavu.

Majčina senka
preko cele sobe -
loži peć u mraku.

"Život nam uglavnom vraća ono što dajemo drugima" - Ivo Andrić

"We make living based on what we get, and we make a life based on what we give" - Winston Churchill

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #398 on: April 09, 2019, 12:48:21 am »
Vratio sam se iz Osla.
Preporucujem svakome da ode u Norvesku ako ikada bude imao prilike.
Okacicu slike narednih dana i napisacu kratku reportazu za one koji bi zanimalo da otputuju na sever.

U kratim crtama - fantasticno putovanje. Odusevio sam se.

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #399 on: April 09, 2019, 02:05:06 am »
Vratio sam se iz Osla.
Preporucujem svakome da ode u Norvesku ako ikada bude imao prilike.
Okacicu slike narednih dana i napisacu kratku reportazu za one koji bi zanimalo da otputuju na sever.

U kratim crtama - fantasticno putovanje. Odusevio sam se.
Naravno da napišeš nešto  malo i postaviš  neku sliku. To je pod obavezno

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #400 on: April 21, 2019, 10:55:51 pm »
Oslo, Norveska




Nestvarno lep grad i zemlja potpuno drugacija od svega sto sam do sada video u zivotu.
Ranije sam vec napisao da nikada ne bih ziveo u Norveskoj, ali svakome toplo preporucujem da ode u Oslo i da ga obidje na nekoliko dana, nece se pokajati.
Kada malo razmislim, veliko je pitanje da li sam ikada u zivotu bio necim impresioniran kao sa ovim sedmodnevnim boravkom, a vrlo je verovatno da je ovo i najbolje putovanje koje sam ikada imao.
Naravno osecaj je subjektivan i nije podlozan kritici. :cackalica:

Sve sto sam napisao bazira se, jednim delom, na onome sto sam licno iskusio i video, drugim delom na osnovu onoga sto mi je pricala drugarica koja tamo zivi vec 27 godina i trecim delom na osnovu onoga sto sam procitao.

Odmah da objasnim zasto ne bih ziveo u Norveskoj.
Pre svega - nenormalno je hladno. Ta vrsta hlanoce ne postoji u Srbiji, a narocito ne u Atlanti. :D Vrlo je moguce da je tako hladno u Kanadi u onim severnim ledarama iznad Edmontona ili mozda u Sibiru, ali ja do sada nikada nisam osetio nista slicno.
Druga stvar je zato sto je stalno mrak. Mislim, nije stalno, ali ono 8 meseci godisnje je ozbiljno mrak ili sumrak. Preko zime jedno 5 meseci uopste ne svice i napolju ne moze da se cita. Potpuno suprotna situacija je leti kada sunce sija 18 sati, nikada ne pada mrak i moze slobodno da se seta po prirodi 24h dnevno jer je svuda dnevno svetlo.
I treca stvar je da je neverovanto, ali neverovatno, skupo.
Tacno nije normalno koliko je skupo. Takodje, porez na primanja zaposlenih je 40%. Veci porez je samo u Kanadi u kojoj deru radnu klasu sa 50%.

Stanovnici Osla su izuzetno kulturni, nema vike niti galame, ni neprimerenog ponasanja.
Sve je mirno, nema cak ni pojacane muzike da se cuje iz lokala i kafica.  Za sedam dana na ulicama Osla nisam cuo niti jednu jedinu sirenu da je neko svirao iz kola. Na semaforima svi cekaju na miru i bez nervoze. Isto vazi i za raskrsnice.
U metrou vlada mir i red, deca ne slusaju muziku naglas na telefonima, nema preglasnih razgovora i tako to. Na stanicama nema guranja ko ce pre da udje.
Stolice u gradskom prevozu su tapacirane, sa debelim sundjerom za sedenje, sve je ocuvano, nema grafita po vozilima i metro-vozovima.
Cena gradskog prevoza je 3 evra po satu.

Norvezani imaju jedno vazno zivotno pravilo: simple life.
Cela atmosfera u drzavi podseca na Jugoslaviju 70-ih i 80-tih godina proslog veka. Vlada blagostanje, spokoj i sloga. Kultura je na vrlo visokom nivou.
Nekada se kod nas govorilo mozes novcanik da ostavis na centru i da sutra dodjes po njega, niko ga nece uzeti. U Norveskoj je upravo tako.
Cak su i zgrade iste kao u staroj YU.
Jedina razlika je sto nema zgrada visih od 4-5 spratova. Ima tu i tamo po neka osmospratnica, ali to je bas retko.

U gradu, odnosno u celoj drzavi, ne postoji nikakav luksuz u vidu materijalnih stvari i tako se vaspitavaju deca od malena. Prioriteti su drzava, porodica, obrazovanje, kultura i priroda.
Ono sto je mene narocito impresioniralo jeste to sto svi citaju knjige. U gradskom prevozu, u kaficima, u parkovima. Jedan ogroman procenat stanovnika Osla cita na svakom mogucem mestu.
Cak i deca i mladi u vozilima gradskog prevoza citaju knjige u jako velikom broju.
Gradske biblioteke su super posecena mesta. I prelepe su.

Najk i adidas patike, firmirana garderoba, skupe stvari… toga nema.
Za sve vreme koje sam proveo u Oslu nisam video niti jedne jedine najk patike, verovali ili ne.
Niti jedne jedine.
Zene se ne sminkaju i ne stavljaju lak na nokte. To je nesto potpuno neverovatno za videti.

Slobodno vreme je nacionalno blago. Slobodni su svako popodne i svaki vikend u godini.
Preko vikenda gotovo da nista ne radi. Hleb se kupuje u petak da se ima preko subote i nedelje.
Pet nedelja godisnjeg odmora je zagarantovano zakonom.

Socijalni sistem je naravno vrhunski.
Drzava misli o svemu i svaki radnik je pokriven u slucaju gubitka radnog mesta. Bolje zive dok su na socijalnom nego dok rade.
Imaju taj penzioni sistem u koji ulazu pare od nafte i tu se nalazi dovoljno para za narednih 200 godina. Neke silne milijarde i bilioni.
Cinjenica da su tako obezbedjeni i da imaju taj safety-net ispod sebe tokom celog zivota norvesku naciju cini jednom od najsrecnijih na svetu. Zive u tom low-stress okruzenju, pa im je i zivotni vek dosta dugacak. Norveska je jedna od retkih evropskih zemalja gde je prirodni prirastaj pozitivan.
Inace, ta drustvena odgovornost i briga za buduce narastaje je deo nacionalnog bica i niko ne radi nista glupo da ugrozi norvesku budusnost (mislim na politicare svih stranaka).

Trudnicko bolovanje izgleda ovako: majke dobijaju 4 meseca nakon rodjenja deteta, zatim otac mora da uzme porodiljsko od 4 meseca da provede vreme sa bebom, pa onda jos 4 meseca ko god od njih dvoje izrazi zelju. Sve je pokriveno i placeno 100%. Bolovanje moze da se produzi za jos dva meseca ali tada primanja padaju na 80% u ta dva meseca.
Prilikom razvoda zajednicko starateljstvo je obaveza. Deca provode jednu nedelju kod oca, jednu kod majke i tako naizmenicno.

Svi pricaju engleski, od dece u osnovnoj skoli do starih.
Izuzetno su konzervativna nacija i dosljaci se tesko uklapaju. Vole svoju zemlju iznad svega i ponosni su na svoju istoriju.
Dva puta su odbili da udju u EU. I na to su izuzetno ponosni.

Norveska je NEZAMISLIVO skupa. Nezamislivo.
Cene cigareta i alkohola su verovatno najvise u celom svetu. U Evropi sigurno.
Ista situacija je i sa gorivom.
Vozacki ispit kosta oko 4.000 dolara, tako da je voznja vise privilegija nego pravo.
Ne voze svi, ali vozi vecina. Gradski prevoz je toliko dobar da kola uopste nisu potrebna za svakodnevni zivot.
Razlog zbog cega je sve skupo jeste to sto u Norveskoj svi imaju dobre plate. Od cistacice do profesora.
U ovoj zemlji je najmanji disparitet u primanjma na celoj planeti.
Zbog toga sto svi moraju da imaju priblizna primanja sve je skupo.
Voznja taksijem od aerodroma do Osla (40km) iznosi 180 evra. Ako zaustavis taksi na ulici.
Ako zoves dispecersku sluzbu onda je oko 130.

Kafa je veoma vazan deo njihovog zivota.
Coffee restorani su bukvalno na svakom cosku i veoma su popularni. Imaju sve moguce vrste kafa koje covek moze da zamisli. Najveci su konzumenti light roast kafe na planeti.

Priroda je prakticnoTM sastavni deo svakodnevnog zivota. Kabine u planinama su izuzetno popularne i odlazak u njih je deo rutine prosecne norveske porodice. Kada kazem deo rutine mislim na barem jednom mesecno. Ima ih puno i oko samog grada.
Oslo je ceo ispresecan stazama za nordijsko trcanje. Kao sto mi imamo biciklisticke staze tako oni imaju staze za ski trcanje.
Gradski prevoz vozi do pocetaka tih staza, pa u gradkom uvek mozes da vidis kompletno opremljene skijase kako idu ka tim lokacijama. Naravno ovo ne vazi za leto. :)
Cross-country skiing je naravno i najpopularniji sport u zemlji. Daleko iza su rukomet, fudbal i plivanje.

Nesto malo o samom gradu:
Oslo se nalazi na kraju veoma dugackog fjorda. Od ulaska u taj zaliv (fjord) do obale grada ima oko 100km. Znaci ako krenes brodom iz Osla, treba ti sto kilometara da se dokopas mora (zaliv Skagerak). Grad je u nekoj vrsti udoline. Cim malo mrdnes od centra pocinjes da se penjes.

Grad je “podeljen” na centar, istocni i zapadni deo. I ostrva.
Centar je glavna turisticka zona i tu se sve nalazi.
Istok je “siromasniji” deo (siromastvo je prilicno relativan pojam u Norveskoj) i tu se nalazi srednja klasa, a na zapadu zive stanovnici sa boljim primanjima, sto se vidi i po kucama u kojima zive, a i po kolima koja voze.
Moja drugarica zivi na istoku i kada sam stigao tamo bio sam ubedjen da sam uleteo u neko socijalisticko naselje iz 70-ih godina YU.
Zgrade, prodavnice, ulice, obdanista, skole, zelenilo… sve isto kao nekada u staroj YU.
U celom tom ogromnom naselju imaju samo dve prodavnice.
A prodavnice su posebna prica. Izbor je minimalan. Recimo, imaju dve vrste sampona. Tri cokolade. Jedno mleko. Tri vrste sira. Dve vrste sokova. Dve vrste kisele vode. Ako se ne varam tako je bilo i kod nas kada smo bili mali. Izbor je bio vrlo uzak i svodio se na jednu ili dve mogucnosti za jedan proizvod.
Rekao bih da je barem 80% svega u tim prodavnicama iz Norveske.
Zanimljivo je da je riba ludacki skupa obzirom da je ribolov vazna grana privrede.

Stan od 70m2 u istocnom delu Osla kosta oko 300.000 evra. Ako zelis da se pomeris dva kilometra blize gradu, onda cena raste na 500.000. U samom gradu su cene stanova oko milion za nekih 50m2.
Na zapadu grada su uglavnom kuce i krecu se od 800-900.000, pa do nekoliko miliona.

U gradu se pretezno voze elektricna vozila. Mislim na nova kola.
Elon Musk je vise puta ponovio kako je Norveska njihov najjaci market, sto je naravno i istina.
Vise sam video Tesla automobila u Oslu nego sto imam prilike da vidim u Atlanti.
60% svih registrovanih vozila u poslednja 4 meseca su elektricna. I uopste nisu jeftina.
Na primer, Tesla Model X, koji i sa subvencijom drzave kosta oko 120.000 evra, je cetvrti najprodavaniji auto u Norveskoj.
Na ulicama su iskljucivo nova kola. Bukvalo voze pet godina, pa kupuju novo.
Preovladjuje Tesla, pa onda Volvo. Ima puno Tojoti, VW i Mercedesa. BMW nisam nesto vidjao.
Pezoa i Renoa ima jako slabo.
Puno sam pesacio da bih sve obisao i bukvalno nigde nisam video auto za koji bih mogao da kazem da je star deset godina.

_______________________________________________________
Naravno imam jos milion utisaka i secanja, ali ko ce pisati o svemu.
Ako ima pitanja pitaj te, odgovoricu.
Sada prelazimo na slike.  :vinjak:

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #401 on: April 21, 2019, 10:58:44 pm »
Dolazak u Norvesku.

Sve zaledjeno i belo. U pitanju je pocetak aprila.
U Norveskoj deca pocinju da nose rukavice na pocetku septembra i skidaju ih pocetkom maja.
Tokom celog tog perioda nosi se zimska garderoba.



Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #402 on: April 21, 2019, 11:01:07 pm »
Ovo je jako zanimljivo.
Norvezani tokom zime ne koriste so za otopljavanje leda i snega.
Koristi se iksljucivo sljunak koga ima bukvalno, ali bukvalno, na svim ulicama u gradu. I na trotoarima.
I to tako stoji sve do kraja maja kada se skuplja i cisti.
Super iritantno kada imas kofere koje ne mozes da rolas na tockicima zbog tolikog sljunka.  :foldi:



Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #403 on: April 21, 2019, 11:02:54 pm »
Norveske pare.
Jako su lepe. Preovladjuju motivi vezani za vodu i more.
Naravno, ne koriste evro iako su cene istaknute i u krunama i u evrima.



Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #404 on: April 21, 2019, 11:04:47 pm »
Unutrasnjost metroa.
Cisto kao u apoteci.
Stanice su lepe i prostrane. Ljudi stvarno cekaju u redu i ne guraju se da udju sto pre.
Uglavnom niko ne stoji, jer vozovi idu svakih desetak minuta, pa ljudi jednostavno sacekaju naredni.
Nema nikakvih grafita po stanicama, na vozovima i u vozovima.



Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #405 on: April 21, 2019, 11:08:22 pm »
Glavna (centralna) stanica u Oslu.
Mene jako podseca na Gare du Nord stanicu u Parizu. Bukvalno kao da su je kopirali i napravili manju.
Stanica je cista i lepa.
Opet, super je zanimljivo da nema nikakve nepodnosljive buke obzirom da se nalazis na jednom tako prometnom mestu.




Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #406 on: April 21, 2019, 11:13:17 pm »
Ovo je prostor ispred glavne stanice i to je ujedno deo tog najuzeg gradskog jezgra. Tzv, glavna turisticka zona.
Zgrade su uglavnom stare i imaju taj duh gradnje iz 19-og ili ranog 20-og veka.
Nedaleko odatle, blizu opere, se nalaze nove zgrade.
U principu gotovo da ne postoje staklo-metal zgrade, osim u tom novom delu blizu opere i u ovom delu gde sam slikao.
I to je sve novogradnja.







Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #407 on: April 21, 2019, 11:17:31 pm »
Karl Johans gate.
Njihova Knezmihajlova. Glavna ulica u Oslu i glavna pesacka zona u centru.
Prilicno je dugacka (za njihove standarde) i na kraju se nalazi veliki kraljev dvor. Ima lepih parkova sa obe strane.
Na poslednjoj slici je jedna od bocnih ulica.
Dosta podseca na zemun...  :hm:







Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #408 on: April 21, 2019, 11:23:01 pm »
U glavnoj ulici klub podrske MU-a.
Nije tesko pogoditi zasto.  :)
Ispod su slike unutrasnjosti tog paba.
Amstel u srednjoj casi je malo manje od 10 evra.









Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #409 on: April 21, 2019, 11:27:16 pm »
Ovo su trejlovi za pesacenje i cross skijanje u samom gradu (istocni deo).
Znakovi za kretanje: plavo za pesake, crveno za skijase.
Poslednja slika pokazuje kako izgleda prosecan teren u Oslu. Zemlje ima vrlo malo, a ispod je odma kamenje, tacnije granit. Zbog toga drvece ne moze da pruza koren na dole vec se siri po povrsini.
Po celom gradu postoje ogromne gromade granita koje vire iz zemlje. Oko njih se prave zgrade, parkinzi, igralista i sve ostalo.
Inace, u Norveskoj je samo 3% zemljista obradivo.







Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #410 on: April 21, 2019, 11:30:01 pm »
Stanice za djubre i smece.
Okruglo je samo za obicno djubre, ima mali ogrugli otvor i sve sto bacas mora da prodje kroz taj mali otvor.
Znaci ne mozes da bacis fotelju unutra.  :)
Pravougaoni otvori su za papir i karton, a ovaj veliki zeleni dumper je za plastiku.
U Oslu ima veliki broj reciklaznih stanica, valjda oko 20.
Dva puta godisnje dolaze kamioni koji uzimaju stare kabaste stvari.



Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #411 on: April 21, 2019, 11:36:20 pm »
Skakaonica i biatlon centar Holmenkollen.
Bio je ruzan dan, pa su slike bzvz.
Skakaonica je inace prelepa. Doskok nakon skoka je jedna ogromna rupa iskopana u zamlji.
Ovo mi je drugi put da sam imao prilike da vidim ski skakaonicu. Prvi put sam video na Igmanu, na Malom polju, ali tada sam bio mali, pa se nesto i ne secam.   :)
Na drugoj slici je restoran u podnozju skakaonice i vidi se Oslo u daljini (zapadni deo grada).
Na poslednjoj slici je sneg pored skakaonice. Kod same skakaonice nema snega jer toliko duva da sneg ne moze da se zadrzi.










Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #412 on: April 21, 2019, 11:38:49 pm »
Ovako izgledaju skakaonica i ski centar iz drugog ugla.
Ovo sam skinuo sa neta da bih vam docarao koliko je zapravo skakaonica velika.
U pozadini se vidi kako Oslo izgleda. Grad na obali zaliva koji se penje u brdo.




Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #413 on: April 21, 2019, 11:41:15 pm »
Restoran na samom vrhu Osla (najvisa tacka).
Restoran je ceo napravjen od drveta koje se koristilo za vikinske brodove. Tako kazu.  :)
Probao sam Hansa pivo o kojem ne znam nista osim da je bilo jako dobro i ukusno.  :staja:
Cena 12 evra.








Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #414 on: April 21, 2019, 11:43:50 pm »
Muzej Alfreda Nobela.



Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #415 on: April 21, 2019, 11:47:27 pm »
Na prve cetiri slike su brodovi koji svakodnevno, na pola sata, povezuju Oslo sa okolnim ostrvima.
Puno ljudi na ostrvima zivi, a u grad dolaze da rade.
Brodovi su, kao i sve ostalo, jako cisti i lepi.
Vreme je bilo prelepo za voznju na palubi.
Na poslednjoj slici sam ja, mornar Gile, proveravam da li je sve u redu sa zadnjim delom broda.  :D













Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #416 on: April 21, 2019, 11:50:10 pm »
U bukvalno svim kaficima se koriste ova mala cebad da bi se ljudi pokrili.



Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #417 on: April 21, 2019, 11:54:34 pm »
Zgrada opere koja je apsolutno prelepa.
"Izlazi" iz vode i "penje" se na kopno.
Poslednja slika je sa neta i vidi se opera sa druge strane, sa vode.
Na par slika se vide te nove metal-staklo zgrade o kojima sam pricao. Sve su poslovne zgrade.















Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #418 on: April 21, 2019, 11:57:27 pm »
Unutrasnjost tramvaja.
Dosta podseca na nase.







Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Putopisi
« Reply #419 on: April 21, 2019, 11:58:51 pm »
Ovo je Frydelund pivo koje sam popio u jednom restoranu u centru grada.
Pivo je odlicno i mnogo mi se svidelo.



Sampion IIIb lige za 2016. godinu