Author Topic: RIP Đorđe Balašević  (Read 2976 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zujo23

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4316
  • Jašta, brate!
    • View Profile
RIP Đorđe Balašević
« on: February 19, 2021, 05:29:50 pm »
Ode Đole... Ovu je napisao za tu priliku:



Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Grakću gavrani -
još dublje u jaknu
uvlačim glavu.

Majčina senka
preko cele sobe -
loži peć u mraku.

"Život nam uglavnom vraća ono što dajemo drugima" - Ivo Andrić

"We make living based on what we get, and we make a life based on what we give" - Winston Churchill

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #1 on: February 19, 2021, 05:42:19 pm »
Ma čim se pročulo pre neki dan da je na infektivnoj moglo je da se nasluti... :(

RIP

Offline velja

  • HOF
  • *****
  • Posts: 11683
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #2 on: February 19, 2021, 05:59:32 pm »
RIP...

GoPackGo!!!

 

Online ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #3 on: February 19, 2021, 06:19:26 pm »

Offline Tedimed

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 545
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #4 on: February 20, 2021, 01:11:32 am »
 Ode i Panonski mornar. Moze bilo ko da misli o njemu sta hoce  (politika, pogledi na drustvo, svet), medjutim kao umetniku, mora samo da skine kapa i pokloni se.
Kad se samo setim novogodisnjih koncerata, cekanja u redu za karte, koncert od 2 sata koji potraje i vise od 4. U ono vreme, krajem osamdesetih, pocetkom devedesetih to je zaista bilo nesto sto se cekalo godinu dana.
 :worthy:

Offline velja

  • HOF
  • *****
  • Posts: 11683
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #5 on: February 21, 2021, 04:53:53 pm »
Sahranjen danas.
 

Offline Digger

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2677
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #6 on: February 21, 2021, 04:59:37 pm »
Tuga bas.

Ja sam, licno, nekako ovu najvise voleo od njegovih. Ili bar jedna od.


Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #7 on: February 21, 2021, 07:44:26 pm »
Za to vreme po tviterima i fejzbucima "prvosibijanci" truju i blate lik i delo...
Ja nisam bio nikakav fan Balasevica, nisam ni morao pored caleta koji je najveci fan ikada ali sam voleo da cujem sta ce Djole da kaze...uglavnom da prcne ostrascene nacose.

Offline Mimi

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3601
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #8 on: February 22, 2021, 01:14:13 pm »
Za to vreme po tviterima i fejzbucima "prvosibijanci" truju i blate lik i delo...
Ja nisam bio nikakav fan Balasevica, nisam ni morao pored caleta koji je najveci fan ikada ali sam voleo da cujem sta ce Djole da kaze...uglavnom da prcne ostrascene nacose.
Pa zar nemaju pravo na to, sloboda govora i misli i tako te neke druge nebitne slobode? Ili treba da se rukovode onim malograđanskim "O pokojniku sve najbolje i najlepše"? U redu, ne treba koristiti uvrede i pogrdne reči kad pišu o njemu na Tviteru i Facebook-u, ali imaju ljudi pravo da ga ne vole. Jeste bio vrhunski umetnik, međutim činjenica je da je imao neke izjave i postupke koji su mogli da uvrede ili iziritiraju javnost (i to ne pričam o tim nacionalistima koje ti spominješ), a nije mali broj ljudi koji posmatraju umetnike ne samo kroz ti čime se bave nego i kakvi su njihovi stavovi o raznim pitanjima i njihovo ponašanje u javnosti. Ništa što ne važi za svaku drugu javnu ličnost.

Izjava da peva na svom maternjem jeziku - hrvatskom, a da priča na iskvarenoj verziji hrvatskog, takozvanom srpskom ili koncert u Puli 04.08.2016. godine ili pismo Đukanoviću u kojem mu čestita proglašenje nezavisnosti - sve su to bespotrebne stvari koje su, barem meni, daleko od "prckanja nacosa". Zbog tog 04.08. sigurno je dobio par hiljada novih sugrađana u Novom Sadu.

I konačno postoje ljudi za kojim je čitav Balkan plakao ili će plakati kad odu, a da nisu morali svoje nastupe da prilagođavaju mestu u kojem nastupaju i da serendaju - Kemal, Arsen, Vlada Divljan itd., sutra će to biti Čola i Bajaga.

Offline velja

  • HOF
  • *****
  • Posts: 11683
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #9 on: February 22, 2021, 01:40:54 pm »
Majka mu je bila polu hrvatica. Tako da...

Na drugim koncertima u srbiji je obrnuo ovo sa "iskvarenim" jezikom. I u tome je poenta.

A ovo za čestitku neću ni da komentarišem.

GoPackGo!!!
 

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #10 on: February 22, 2021, 01:55:59 pm »


Na drugim koncertima u srbiji je obrnuo ovo sa "iskvarenim" jezikom. I u tome je poenta.

Poenta je sta to jednom "umjetniku" treba? 

Ili izjave da ce doci u Banjaluku kada se vrate svi koji su bili na zadnjem koncertu prije rata? Nesto se ne sjecam da je imao iste opaske za Sarajevo, Split ili druge gradove koji su ocisceni od Srba?

"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #11 on: February 22, 2021, 06:09:36 pm »
imas interviju iz 2018. na N1 gde se dotice bas Banjaluke...

@mimi pogresno si tumacio Djola onda...ili si New Age Cetnik :D

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #12 on: February 22, 2021, 06:25:48 pm »
Poenta je sta to jednom "umjetniku" treba? 

Ili izjave da ce doci u Banjaluku kada se vrate svi koji su bili na zadnjem koncertu prije rata? Nesto se ne sjecam da je imao iste opaske za Sarajevo, Split ili druge gradove koji su ocisceni od Srba?

kakva si legenda  :worthy: :rofl:

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #13 on: February 22, 2021, 07:07:00 pm »
kakva si legenda  :worthy: :rofl:
Nista objasnjavanje kako ne shvatam ravnicarsku poetiku? Sarm jugonostalgije? Uzvisenost umjetnicke duse?  :napalm: :napalm: :napalm:
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #14 on: February 22, 2021, 07:10:29 pm »
imas interviju iz 2018. na N1 gde se dotice bas Banjaluke...

@mimi pogresno si tumacio Djola onda...ili si New Age Cetnik :D
Jeste bas je tako bilo kako je objasnio a on cekao do 2018 da svima pojasni. Do tada obilazio bratske gradove po Hrvatskoj i izvinjavao se sto govori iskvarenim srpskim jezikom. Sve kao zrtva "metka" koji ga ceka u BL.  :lol:
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline masterplan

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3086
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #15 on: February 22, 2021, 10:02:29 pm »
Meni je iskreno išao na nerve zbog nekih izjava koje je imao ali jbg, nekome je to ok pa je možda i do drugačijeg smisla za humor. Ja sam to više video kao deo marketinga koji mi se ne sviđa iako je prilično legitiman. E sad, toga je bilo zanemarljivo ako bih vagao sa iznetim stavovima koje sam cenio. A i da zanemarim to, sve ono sa čime se lično nisam slagao, naravno nije ni malo blizu tog osećaja koliko mi na kurac idu svi do jednog oni retardi koji ga prozivaju na način koji tim neandertalcima i priliči ali jbm ti demokratiju kad tim poluljudima ne može da se zabrani da dišu, a tako bi trebalo da bude za dobrobit civilizacije, ne?
Lepo spavaj druže, dobri dečko naš
i dok gore sveće znaj da ima nas,
vernih istoj priči što stojimo u redu,
vidimo se uskoro u nekom nebeskom bendu

Offline Mimi

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3601
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #16 on: February 23, 2021, 09:16:58 am »
@mimi pogresno si tumacio Djola onda...ili si New Age Cetnik :D
:D Daleko bilo.
Meni najbliže je ovo shvatanje koje je izneo Master, mada i tu ima nekih stvari sa kojim se ne bih složio. Već sam pisao, voleli ga ili ne, slagali se ili ne sa njegovim stavovima i izjavama - činjenica je da je otišao vrhunski umetnik, jedan od najdarovitijih koje je Balkan imao. U prethodnom postu sam više želeo da stavim akcenat na to da ne treba ljude koji ga nisu cenili zbog njegovih izjava stavljati na stub srama. Opet i ti ljudi treba svoje neslaganje i nezadovoljstvo na primeren način da iskažu, a ne da kao neandertalci kako kaže Master vređaju i psuju. Tako da se suštinski post svodi na moju konstantnu iziritiranost kad vidim krajnosti u koje skliznu obe strane kad se pojavi neko važno ili polarizujuće pitanje. Prerana smrt ovog čoveka je samo jedno u nizu.

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #17 on: February 23, 2021, 03:25:10 pm »
Jeste bas je tako bilo kako je objasnio a on cekao do 2018 da svima pojasni. Do tada obilazio bratske gradove po Hrvatskoj i izvinjavao se sto govori iskvarenim srpskim jezikom. Sve kao zrtva "metka" koji ga ceka u BL.  :lol:
Pogledaj interviju ako imas vremena, ne vidim da je ista pogresno receno.
Ovo za iskvarenim srpskim ili hrvatskim, za sta se hvataju svi prvosrbijanci, nema veze sa zivotom...izvuceno iz konteksta i prigodono iseckana za jucub da se nacosi prepale  :rock:

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #18 on: February 23, 2021, 04:06:51 pm »
Previse je situacija u Srbiji komplikovana da je dijelimo na prvu i drugu. Ima tu jos milion opcija i pogleda. Ali je bitno da se neko stavi u neki kos. Lakse je tako.

Gledao sam ja to davno kao i jos nekoliko intervjua prije i poslije tog. Pregledaj pa skontaj sto je tu temu konstantno izbjegavao. Imao je mnogo prilika da "objasni nesporazum" ali nije.  I nije samo sa klip sa  jezikom "problem". Citavo djelovanje "umjetnika" je usmjereno i protkano slicnim stavovima. Njemu je bitno da pali koga god. Jesu to "nacosi" , Srbi iz RS ili Srbi izbjegli iz Krajine u NS vazno je da je on uzeo za pravo da podjebava. Eto klip je friziran i izvucen iz konteksta. Jesu i koncerti za proslavu Oluje frizirani? Ili onaj 1998 u Sarajevu? Jel spomenu ikada one koji su otisli iz Sarajeva ili Splita? Moze i frizirani klip da mi nadjes.

Nekom to ne smeta, meni smeta. I to tek toliko da ne slusam muziku tog izvodjaca i ne ucestvujem u opstem zaljenju istog.
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #19 on: February 23, 2021, 05:13:09 pm »
Ako ti zaista mislis da je on nastupao na proslavi oluje onda nemamo sta vise da pricamo na ovu temu. EJ, proslava oluje u PULI?!  :worthy:
Kakva bre oluja u Istri?!
Ne znam da li postoji iko ko proslavlja oluju i ode na Balasevicev koncert, bas mi nekako ne ide zajedno, no dobro, verovatno postoje zbunjeni likovi u Kroaciji.
Ne podjebava normalnu raju, vec ostrascene, zaslepljene marketingom fasizma/nacizma...takvih na ovim prostorima na zalost ima sve vise jer su sistemi vrednosti odavno poremeceni. Takvih je na sve strane i takvi su meni isti kurac, bili odavde, RS, CRO ili BiH

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #20 on: February 23, 2021, 05:53:42 pm »
Bitan je datum i princip. Jeste Istra manje ustaska od ostatka Hrvatske ali svejedno. Jel se sjetio da spomene neku srpsku zrtvu? Ikada? Igdje?

I kada to nekome smeta ispada da se lozi na fasizam? Wtf?
I samo je Srbima pun kurac ostrascnih likova. Za ostale vaze drugi arsini slobode misljenja i patriotizma.
Bas me interesuje koliko je Hrvata podijelila izjava jednog Olivera da nikada nece nastupati u Srbiji?
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2333
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #21 on: February 23, 2021, 06:13:17 pm »
Treba razdvojiti neciji umetnicki opus od necijih stavova i dela. Bora Djordjevic je recimo prso ko lajsna skroz, ali nikad zbog toga necu manje ceniti njegovu muziku (doduse  skoro nista u zadnjh 30 godina) i poeziju. Tako i Balasevic, nisam neki fan, ali mora se dati respect where respect is due, sta god on mislio o Oluji ili Sarajevu.
Knut Hamsun je recimo bio teski nacista, ali to ne moze promeniti cinjenicu da je Glad jedan od najboljih romana svetske knjizevnosti u zadnjih 150 godina.

Sent from my AC2003 using Tapatalk


Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #22 on: February 23, 2021, 06:26:25 pm »
Shvatam takav tvoj stav, imas pravo na njega.

Problem je sto ja nemam pravo na stav da ne mogu/ne zelim da razdvajam lik od djela bez da me oznace ostrascenim likom koji se lozi na marketing o fasizmu i nacionalizmu.
Ili sto mislim da je cijela prica tog stvaraoca kvazijugoslovenska/antisrpska zbog nekih njegovih izjava i postupaka za koje ne cujem ni objasnjenje ni kontra argument izuzev da je majstor podjebavanja. To kao neka velika umjetnicka vrlina?
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline omiljeni

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7010
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #23 on: February 23, 2021, 07:44:20 pm »
Bila bi proslava Oluje i u Banjaluci samo da Klinton nije izdao. :(
Bosanceros dosao da gnoji na forum u stranoj drzavi, ignorisite ga.


Šampion Endzone III-B lige za 2007.godinu!

Šampion Endzone III-B lige za 2021.godinu!

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #24 on: February 23, 2021, 07:54:39 pm »
Da nema Momoe ovaj forum bi bio skup snowflakes-a. Samo gazi brte  :rock:

Offline omiljeni

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7010
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #25 on: February 23, 2021, 08:03:51 pm »
Boskic, kad ih naguze sledeci put dal ces biti u fazonu da primis Momoa u letnju kujnu barem na par meseci dok se ne snadje i ne stane malo na noge?


Šampion Endzone III-B lige za 2007.godinu!

Šampion Endzone III-B lige za 2021.godinu!

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: RIP Đorđe Balašević
« Reply #26 on: February 23, 2021, 08:06:33 pm »
Debelo smo odlutali od teme...