Author Topic: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni  (Read 13746 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« on: November 16, 2011, 04:23:37 pm »
sa mog faxa dosta dobrih profana je preslo na privatne,ne vidim zasto bi njihovo misljenje bilo osporavano?

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15018
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #1 on: November 16, 2011, 05:41:51 pm »
sa mog faxa dosta dobrih profana je preslo na privatne,ne vidim zasto bi njihovo misljenje bilo osporavano?
Mislim da je Staja mislio na kadrove koji izlaze sa istih. STvar je u tome što jedan profesor u Nišu ima aždajski kriterijum prema studentima i vadi poslednji atom energije iz kandidata za mršavu šesticu, a onda ode recimo na novopazarski univerzitet i tamo deli desetke šakom i kapom, kandidatima koji ni na konsultacije ne mogu da mu dođu na prethodnopomenutom faksu. Sutradan obe diplome imaju istu težinu. Epilog je... Srbija?
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #2 on: November 16, 2011, 08:37:06 pm »
Mislim da je Staja mislio na kadrove koji izlaze sa istih. STvar je u tome što jedan profesor u Nišu ima aždajski kriterijum prema studentima i vadi poslednji atom energije iz kandidata za mršavu šesticu, a onda ode recimo na novopazarski univerzitet i tamo deli desetke šakom i kapom, kandidatima koji ni na konsultacije ne mogu da mu dođu na prethodnopomenutom faksu. Sutradan obe diplome imaju istu težinu. Epilog je... Srbija?

... inače ovde (region Vojvodine) su aktuelni "Fabus", "kojakakve" privredne/pravne akademije, "FIMEK" (iako ga ja odmila zovem "PIMPEK"  :bb) i svakako Nataša B. Studentkinja-Asistentkinja-MajkaMalogDeteta ( tj. Megatrend) i Čume (tj. Singidunum) itd...   :cool:

Offline seek boy

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4013
  • Московский завод малолитражных автомобилей — MЗМА
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #3 on: November 18, 2011, 11:48:28 am »
... inače ovde (region Vojvodine) su aktuelni "Fabus", "kojakakve" privredne/pravne akademije, "FIMEK" (iako ga ja odmila zovem "PIMPEK"  :bb) i svakako Nataša B. Studentkinja-Asistentkinja-MajkaMalogDeteta ( tj. Megatrend) i Čume (tj. Singidunum) itd...   :cool:
verovatno si mislimo falus :mr.green:

Sada ozbiljno: kao diplomac drzavnog fakulteta moram po ko zna koji put da stanem na stranu privatnicke price. Pun mi je kurac likova koji misle da znaju samo zato sto su zavrsili drzavni faks. Nijedan diplomac pravnog fakulteta u Novom Sadu za sve vreme studiranja nije napisao NIJEDNU tuzbu, zalbu, presudu itd. Nijednu! Nula! DZabe desetke, devetke ili sestice. Nespreman da radi ono za sta se skolovao, tacka, kraj. A i na drugim faksovima je uglavnom tako.

Jedina razlika, odnosno prednost, ovih sto zavrse privatni je sto ih profani ne maltretiraju pa imaju bolji prosek u odnosu na kolicinu truda ali to je, po meni, sekundarna stvar. Licno, i danas bolje znam npr. Radno pravo koje sam pao 2 puta i na kraju dobio sesticu nego npr. Privredno koje sam polozio iz prve sa devetkom. Bitno je znanje i sposobnost da se to znanje u praksi primeni a to ne dobijete ni na drzavnom ni na privatnom faksu. Dakle, razlike nema!
Боже спаси Боже храни
Српског Краља српски род

Offline Digger

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2677
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #4 on: November 18, 2011, 12:06:17 pm »
Potpisujem. Nisam hteo ja da kenjam. Mada, mogao sam, posto sam bio na oba i iz prve ruke sam vide i osetio razliku. Sto se tice znanja, to najvise zavisi od tebe. A vise su mi pruzili uslova za ucenje na Megatrendu nego na Filoloskom. Naravno, sve ima svoje, tako da ima nekih prednosti sa drzavnog, a ima i privatni svojih. Daleko od toga da je razlika kolika neki misle da jeste. Negde cak i obratno bude.

Online Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12751
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #5 on: November 18, 2011, 12:27:02 pm »
... inače ovde (region Vojvodine) su aktuelni "Fabus", "kojakakve" privredne/pravne akademije, "FIMEK" (iako ga ja odmila zovem "PIMPEK"  :bb) i svakako Nataša B. Studentkinja-Asistentkinja-MajkaMalogDeteta ( tj. Megatrend) i Čume (tj. Singidunum) itd...   :cool:


Cek da pitam naseg top experta iz ekonomije i spasilaca svih tema, sta ima protiv Fabusa?

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10713
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #6 on: November 18, 2011, 02:02:53 pm »
Ne znam za ostalo, ali privatni pravni fakulteti su toliko teski da bi osoba sa IQ-om u rangu jednog debila lagano zavrsila u roku.

Online Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12751
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #7 on: November 18, 2011, 02:10:07 pm »
Za razliku od drzavnog gde fino natenane studiras 10-tak godina, ali onda bar znas da si naucio kako valj  :lol:

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10713
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #8 on: November 18, 2011, 02:11:29 pm »
Za razliku od drzavnog gde fino natenane studiras 10-tak godina, ali onda bar znas da si naucio kako valj  :lol:

4 i po mi je dovoljno  :A

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15018
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #9 on: November 18, 2011, 03:02:53 pm »
Opet vi o privatnim i državnim :D. Ja sam imao priliku da završm državni, a sticajem okolnosti sam upoznao rad na megatrendu i singidunumu. Uslovi na privatnim fakultetima su mnogo bolji. Kriterijumi su mnogo niži. U prevodu, poznajem mnogo ljudi koji su inteligentniji od mene, ali nisu mogli da mrdnu dalje od druge godine na držvanom faksu. Zašto? Zato što nisu bili sposobni da rade ozbiljan posao duže od 2 sata dnevno, a i ta 2 sata su mogli najviše nedelju dana da spoje u kontinuitetu. Državni faks napravi selekciju upravo takvih ljudi. Ljudi sa državnih faksova su radilice u svakoj ozbiljnoj firmi, dok privatni fakulteti daju dve vrste kadrova. Prva predstavlja šalterskog službenika u banci sa tendencijom postajanja nekog nebitnog šefa nebitne ekspoziture. Druga predstavlja rukovodioca u JP ili nekoj državnoj ageniciji koji nema dve blage veze sa životom, ali sitem funkcioniše, tako da on svojim nemešanjem u posao ne može ništa da pokvari. Nismo zbog ovakvih kadrova propali, ali je propadanje ubrzano poslednjih 10 godina.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Digger

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2677
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #10 on: November 18, 2011, 03:37:13 pm »
Ovo za kriterijume je jadna od najvecih zabluda i gluposti. Generalizovati tako stvari je apsurdno u najmanju ruku. Koliko ti treba da ucis za neki predmet zavisi jedino od profesora tih predmeta, tacnije, koliko oni zahtevaju da se zna i na koji nacin i koliko uspesno ti prenose to znanje. Samim tim, reci da svi na Megatrendu recimo traze manje, od svih profesora na drzavnom fakultetu je nebulozno. Bilo je jednako onih koji su trazili manje na oba moja faksa, a isto tako i onih koji su trazili vise.

Razlika je sto ce na drzavnom da ti uzmu pare, koje nece uloziti u fakultet, pa ce biti situacija kao meni, da ima previse studenata za kabinet, pa ce ti onda reci kako njima po generaciji prodje toliko i toliko ljudi u drugu godinu, a da njih dvoje diplomira u roku. Naravno, kada se takve stvari ponavljaju iz godine u godinu, ne padne im na pamet da nesto ne valja sa nacinom funkcionisanja te katedre (ako ne celog fakulteta) vec su uvek i iskljucivo studenti lenji. Uvek nekako isti procenat. Terace te da ucis napamet, kako njima odgovara i da budes poslusan da bi prosao, jer moras im ici niz dlaku.
Sa druge strane, na privatnom ce te odraditi za pare, ali upravo iz predrasuda kojih su svesni, oni ce ti i obezbediti opremu i uslove za studiranje. Ako zelis, mozes da naucis, jer pored sprdacina kojima se reklamiraju na TV-u po pitanju asistenata i sl., ima i vise nego dobrih i kompetentnih profesora.

U celoj prici oko faksova, meni najvise bolonjski sistem smeta. Gledam koliko je postalo bitno dolazenje na predavanja, da te profesor zna, da pricas sa njim...sve one stvari koje ne bi trebalo da budu bitne ukoliko ti posedujes znanje. Npr., ode student koji sedi na predavanju i zna prosecno, dobice 10, jer je bio redovan i radio kolokvijume i sl. Totalno neobjektivno. Sa druge strane, neko ko nije dolazio dobice 7-8 maks, jer nije bio na predavanjima. OK, treba onaj sto je dolazio da ima neki plus, jasno, ali zasto smanjiti ocenu coveku, koji mozda nije smatrao da mu treba to predavanje, dosao, znao sve? Nije poslusan, ne valja to...nema veze sto je on uzeo i naucio sta je trebalo, sto je zapravo i cilj, zar ne? Sta njih ima da interesuje na koji nacin je on ucio. To je deo koji mene brine. Svi ce imati takvi dobre ocene, a sutra nece umeti dupe da izbrisu, jer ne znaju sami, nije im rekao profesor sta i kako.

Offline velja

  • HOF
  • *****
  • Posts: 11694
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #11 on: November 19, 2011, 10:35:01 am »
Ako ste protiv generalizacije , to ide u oba smera.Dakle nisu ni svi državni fakulteti leglo nerada i gubljenja vremena.
 

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2312
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #12 on: November 19, 2011, 10:52:49 am »
Drzavni>>>>>>>>>>>Privatni.

Sve rasprave na stranu, gledam samo krajni produkt tj "mladog strucnjaka"! Ekipa koja je zavrsila drzavni u prosjeku je intelgentnija, radnija, snalazljivija, ostvarenija i sa vecim potencijalom za napredovanje. Ovo govorim sa distance od par godina kada su ljudi vec usli "u privredu" i "institucije".
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #13 on: November 19, 2011, 11:03:56 am »

Cek da pitam naseg top experta iz ekonomije i spasilaca svih tema, sta ima protiv Fabusa?


Kada mi daš odgovor koji je tvoj razlog studiranja možda ti i odgovorim...

Offline stevancar

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 5384
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #14 on: November 19, 2011, 11:07:06 am »
pablov forumski pms traje već nekoliko dana opusti se

Offline Digger

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2677
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #15 on: November 19, 2011, 11:33:18 am »
Ako ste protiv generalizacije , to ide u oba smera.Dakle nisu ni svi državni fakulteti leglo nerada i gubljenja vremena.
Ja sam ono naveo kao licni primer. Nigde nisam rekao da je svuda tako. A svakako nisam napisao da je leglo nerada. Jasno je meni da svako brani svoje. A kad pogledas realno, svejedno je, sa bednim procentom ljudi u zemlji koji imaju zavrsen fakultet, mi opet ne mozemo da ih zaposlimo.

Online Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12751
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #16 on: November 19, 2011, 11:47:15 am »

Kada mi daš odgovor koji je tvoj razlog studiranja možda ti i odgovorim...


Nije mi se svidela ideja da jednog dana budem 50-godisnjak sa gimnazijom, suvise mator za mladalacke poslovne egzibicije, i suvise neobrazovan da bi bio cenjen u poslovnim krugovima svoje generacije.

Dakle, ne volim da ucim, niti mi sada treba faks, ali sam smatrao da bi to bila dobra investicija za buducnost.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21043
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #17 on: November 19, 2011, 02:15:33 pm »
Drzavni>>>>>>>>>>>Privatni.

Sve rasprave na stranu, gledam samo krajni produkt tj "mladog strucnjaka"! Ekipa koja je zavrsila drzavni u prosjeku je intelgentnija, radnija, snalazljivija, ostvarenija i sa vecim potencijalom za napredovanje. Ovo govorim sa distance od par godina kada su ljudi vec usli "u privredu" i "institucije".

Složićemo se, valjda, da su državni fakulteti i dalje više cenjeni pa je logično da najbolji srednjoškolci zato najviše upisuju upravo te fakultete. Samim tim je logično da i najbolji svršeni studenti najviše dolaze upravo sa državnih fakulteta. To ne mora da ima nikakve veze sa samim radom na privatnim fakultetima.

Offline Palmer

  • Starter
  • **
  • Posts: 250
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #18 on: November 19, 2011, 04:35:49 pm »
kad pocnu propali studenti sa privatnih da prelaze na drzavne, tad mozemo da pricamo koji je bolji pojedinacno..do tad  :dipl:
:rofl: :rofl: :rofl:
Malo je ruznjikava, ALI IMA DOOOOBRU DUSU  :1:

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2312
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #19 on: November 19, 2011, 04:48:29 pm »
Složićemo se, valjda, da su državni fakulteti i dalje više cenjeni pa je logično da najbolji srednjoškolci zato najviše upisuju upravo te fakultete. Samim tim je logično da i najbolji svršeni studenti najviše dolaze upravo sa državnih fakulteta. To ne mora da ima nikakve veze sa samim radom na privatnim fakultetima.
Imam bliza iskustva sa nekoliko privatnih fakulteta u BL (prijateli i rodjaci ih pohadjaju) i generalno vaze sledece cinjenice: manje gradiva, nizi kriteriji, fleksibilniji/neobavezniji raspored vjezbi i predavanja, gotovo je nemoguce obnoviti godinu itd.
Pozitivne strane: nesto moderniji program, bolji pristup osoblja u smislu dostupnosti i za nijansu vise prakse.

Pozitivni aspekti su po meni od sekundarnog znacaja jer mislim da se i dalje na drzavnom faksu dobija vise znanja i sigurno bolje radne navike.

Primjer. Par ljudi iz moje ekipe razmatra master u inostranstvu. Nema se love pa ce se ganajti stipendije sto znaci da se morao uraditi gmat, toefl i jos neki testovi. Ljudi su zaledili, a ne moram ti reci kako su prosli neki puleni BL privatnih fakulteta i megatrenda.

"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline Staja

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1140
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #20 on: November 19, 2011, 08:36:00 pm »

Nije mi se svidela ideja da jednog dana budem 50-godisnjak sa gimnazijom, suvise mator za mladalacke poslovne egzibicije, i suvise neobrazovan da bi bio cenjen u poslovnim krugovima svoje generacije.

Dakle, ne volim da ucim, niti mi sada treba faks, ali sam smatrao da bi to bila dobra investicija za buducnost.


Poštujem...

Offline velja

  • HOF
  • *****
  • Posts: 11694
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #21 on: November 19, 2011, 10:30:54 pm »

Nije mi se svidela ideja da jednog dana budem 50-godisnjak sa gimnazijom, suvise mator za mladalacke poslovne egzibicije, i suvise neobrazovan da bi bio cenjen u poslovnim krugovima svoje generacije.

Dakle, ne volim da ucim, niti mi sada treba faks, ali sam smatrao da bi to bila dobra investicija za buducnost.
To kako si napisao izgleda kao:
Fali mi papir, gde to ima da se kupi?
 

Online Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12751
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #22 on: November 20, 2011, 01:29:29 pm »
To kako si napisao izgleda kao:
Fali mi papir, gde to ima da se kupi?


Pa da sam znao kako da kupim i gde ja bih to onda i uradio  :lol:



Inace, drzavni fakultet se vratio na dobar glas iskljucivo zbog privatnih. Privatni fakulteti nisu iskoristili svoju sansu posle 2000. i umesto da postave standarde njima je primarno bilo da zarade novac, a tek posle sve ostalo.

Offline Maslać

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 743
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #23 on: November 20, 2011, 05:13:39 pm »
Ovo za kriterijume je jadna od najvecih zabluda i gluposti.

Hm, evo ti primer sa mog faksa... Katedra za matematiku nam se sita napila krvi, a isti taj degenerik kod koga se usmeni polagao 6 meseci, pismeni godinama, na Singidunumu deli 10-ke i boli ga patka. Da li da pomenem da kod nas ni 9 nikome nije dao, a moralo je da se zna sve do poslednjeg slova, pa te obori jer ti zagrada nije dovoljno kriva, lici mu na kosu crtu ili ti fali zareza u teoremi i slicna izivljavanja?

Njegov asistent, koji ima znanja i kod koga smo stvarno dosta naucili, otisao je kod muftije i kaze da ga je sramota kolko zaradjuje, ne radi nista i samo deli 10-ke na pismenom.

Onda odem kod nacelnika skolske uprave Cacka, jer ne znam vise gde da trazim posao i covek mi lepo kaze, sta da radim, izjednacili su novopazarski fakultet sa drzavnim, moram da ih primim, svi znamo da ne znaju nista, ali imaju prosek oko 10 i jbg... Al dobro, tolko nam je jaka drzava da moramo i jednom usranom muftiji da se uvlacimo u dupe...

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4452
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #24 on: November 20, 2011, 06:15:59 pm »
Ovo za kriterijume je jadna od najvecih zabluda i gluposti. Generalizovati tako stvari je apsurdno u najmanju ruku. Koliko ti treba da ucis za neki predmet zavisi jedino od profesora tih predmeta, tacnije, koliko oni zahtevaju da se zna i na koji nacin i koliko uspesno ti prenose to znanje.


Razlika je sto ce na drzavnom da ti uzmu pare, koje nece uloziti u fakultet, pa ce biti situacija kao meni, da ima previse studenata za kabinet, pa ce ti onda reci kako njima po generaciji prodje toliko i toliko ljudi u drugu godinu, a da njih dvoje diplomira u roku.
Sa druge strane, na privatnom ce te odraditi za pare, ali upravo iz predrasuda kojih su svesni, oni ce ti i obezbediti opremu i uslove za studiranje.


U celoj prici oko faksova, meni najvise bolonjski sistem smeta. Gledam koliko je postalo bitno dolazenje na predavanja, da te profesor zna, da pricas sa njim...sve one stvari koje ne bi trebalo da budu bitne ukoliko ti posedujes znanje. Npr., ode student koji sedi na predavanju i zna prosecno, dobice 10, jer je bio redovan i radio kolokvijume i sl. Totalno neobjektivno. Sa druge strane, neko ko nije dolazio dobice 7-8 maks, jer nije bio na predavanjima. OK, treba onaj sto je dolazio da ima neki plus, jasno, ali zasto smanjiti ocenu coveku, koji mozda nije smatrao da mu treba to predavanje, dosao, znao sve? Nije poslusan, ne valja to...nema veze sto je on uzeo i naucio sta je trebalo, sto je zapravo i cilj, zar ne? Sta njih ima da interesuje na koji nacin je on ucio. To je deo koji mene brine. Svi ce imati takvi dobre ocene, a sutra nece umeti dupe da izbrisu, jer ne znaju sami, nije im rekao profesor sta i kako.

Prvo za kriterijume nije neko izmislio, nego je uglavnom iz prve ruke i iskustva. Svako od nas je imao ovakvih iskustava ili cuo od nekog bliskog. Imao sam prilike da slusam ispit kod profesora koji je meni predavao na drzavnoj skoli pa "otisao u privatnike", razlika je dupe glava, bukvalno je rekao "za pocetak imate 6 ko hoce moze da odgovara za vecu ocenu" , a meni je na drzavnom dusa izasla na nos. Tako da postoji razlika.


Drugo, delimicno si "zagrebao" povrsinu veceg problema, drzava kao drzava guli kozu narodu kako stigne, ovaj put preko skolarine, vidimo sta se sad desava po BG univerzitetu.
Problem je sledeci, ono sto oni zovu "niska" skolarina ne moze da potkrpi troskove/plate i sta sve ima, a taj problem su resavali tako sto su upisivali  vise ljudi da kompenzuju  "niske" skolarine i tako je nastao MNOGO veliki problem nesistematskog nagomilavanja pojednih zanimanja/profila (uglavnom popularnih i "trendi" kao fama za ekonomskom skolom i neki bankarski smer ). I sad kad se 20 godina upisivalo 500 umesto 150 pravnika, ili kod mene u skoli 700 umesto 120 fizioterapeuta, doslo je do zasicenja gde za neke poslove narednih 20 godina nece biti posla. Pa se neko setio da to skrese u korenu u naredio da ne sme da se upise vise od recimo 120, pa imas probem sto novac od 120 nije dovoljan da pokrije troskove kao sto je mogao onaj od 600+, pa to vodi u nove probleme, visoke skolarine , frusrtirane profesore sa manje para, nedovoljno novca da se ulozi u opremu na fakultetima i sl. Sto dalje vodi da se neki profesori odluce za dodatni posao kod privatnika, gde je placen i gde je drugaciji sistem, i tako ulazimo u zacarani krug ko ce koga da jase i zbog cega.

Trece slazem se za Bolonju skroz, odslusas sve, dolazis redovno, odradis seminarski, i poneki kolokvojum  i trt eto ocene, nema da se sedne i krvnicki uci da se strepi za ocenu i sl. I kod mene na faxu polazes kolokvijum nakon sto odslusas jednu oblast, uz sve povlastice tesko da mozes da padnes, i spremas samo jednu oblast, koju nakon toga ne moras prakticno da pogledas vise. Tako imas primer da covek na trecoj godini ne razlikuje zglob kolena od zgloba ramena, i taj ce da zavrsi fax zahvaljujuci potpisima i kolokvijumima.







Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #25 on: November 20, 2011, 06:23:42 pm »
@ Maslać sto se tice drzavne uprave nisam cuo skoro da je neko zaposlen ko nije clan partije ili bar ,,simpatizer" ili po starom obicaju preko nekoga.
To sto kaze taj batica da moras uzeti sa rezervom da nekoga mora sa pazarca da zaposli.Koliko sam upoznat u PA je gomila pandura upisalo kod muftije da bi postali inspektori ali su im uskratili to.
Bio sam na par konferencija studentskih gde su dolazili ljudi iz dosta ozbiljnjih firmi i drzali su par radionica, ne zelim nikoga da omalovazavam ali ono je bilo smenso kolika je razlika postojala izmedju ljudi sa mog faxa(ekonomski) i ljudi sa raznih privatnih fasova i akademija, radjeni su testovi za zaposljavanje i studije slucaja iz praxe.

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4452
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #26 on: November 20, 2011, 06:28:03 pm »
Sada ozbiljno: kao diplomac drzavnog fakulteta moram po ko zna koji put da stanem na stranu privatnicke price. Pun mi je kurac likova koji misle da znaju samo zato sto su zavrsili drzavni faks. Nijedan diplomac pravnog fakulteta u Novom Sadu za sve vreme studiranja nije napisao NIJEDNU tuzbu, zalbu, presudu itd. Nijednu! Nula! DZabe desetke, devetke ili sestice. Nespreman da radi ono za sta se skolovao, tacka, kraj. A i na drugim faksovima je uglavnom tako.

Mozda je tako, ali mislim da gresis. Nece svi ti pravnici da se bave advokaturom ili rade u pravosudju pa da im trebaju tuzbe, zalbe i sl., ako se pak odluce za to, imaju obavezno staziranje i prasku gde udju u stos. Van toga po firmama i sl, uvek imas nekog  "mentora" da te uvede u posao, da pokupis "pelcere i fore". A pouzdano znam da na Pravnom faxu u KG imaju vezbe gde se pisu tuzbe i sl (bio sam padobranac  :smile3: ), pa se u principu sve svodi na to da ako si dobro savladao teoriju lako ces da sa uklopis bilo gde.

Online Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12751
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #27 on: November 20, 2011, 06:47:07 pm »
Na osporavanom Fabusu radila se studija slucaja sa temom banchmarking, i sad tu ima nekih 10-tak koraka, i ja sam uzeo i sastavio studiju kad smo pravili sajt safsrbija.com, sve sam fino srocio kako je bilo plus sam nesto morao i da dodam, ali profeskorka je bila toliko odusevljena da mi je postavila jos gomilu pitanja i na krjau mi dade 10. Ulepsao sam joj dan jer sam ispricao nesto zivo dok su ostali jeli govna citirajuci knjigu  :lol:


Sto se tice Singidunuma bio sam i tamo 1 godinu i nisam zadovoljan kako je ispalo. POgotovo jer se pominje matematika, naleteo sam na neku budalu koji se lozio nevidjeno i nije hteo nikog da pusta. 6 meseci sam uzimao privatne casove ne bi li sve savladao, i na kraju se smilovao i dao mi 6. Crko da bog da govno jedno smrdljivo. Tad sam poceo da sedim.

Offline Digger

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2677
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #28 on: November 20, 2011, 07:40:39 pm »
Hm, evo ti primer sa mog faksa... Katedra za matematiku nam se sita napila krvi, a isti taj degenerik kod koga se usmeni polagao 6 meseci, pismeni godinama, na Singidunumu deli 10-ke i boli ga patka. Da li da pomenem da kod nas ni 9 nikome nije dao, a moralo je da se zna sve do poslednjeg slova, pa te obori jer ti zagrada nije dovoljno kriva, lici mu na kosu crtu ili ti fali zareza u teoremi i slicna izivljavanja?

Njegov asistent, koji ima znanja i kod koga smo stvarno dosta naucili, otisao je kod muftije i kaze da ga je sramota kolko zaradjuje, ne radi nista i samo deli 10-ke na pismenom.

Onda odem kod nacelnika skolske uprave Cacka, jer ne znam vise gde da trazim posao i covek mi lepo kaze, sta da radim, izjednacili su novopazarski fakultet sa drzavnim, moram da ih primim, svi znamo da ne znaju nista, ali imaju prosek oko 10 i jbg... Al dobro, tolko nam je jaka drzava da moramo i jednom usranom muftiji da se uvlacimo u dupe...
Primer sa tvog faksa je da je vas taj profa drka, ali nije primer da deli 6. na drugom faksu, jer to nije tvoj faks, samim tim si ti to verovatno nacuo. Kao sto rekoh, to je verovatno i tacno, ali ja sam imao i jedne i druge situacije na oba faksa. To sto ima takvih koji ce da puste (mada nikada nije bilo meni tako, da ti neko kaze imas 6 da ne uradis nista), ne znaci da nema onih koji ce da te smaraju na privatnom faksu. Morao sam ja posteno da sednem da ucim za vecinu ispita. To je to sto kazem da je neralno. Svi cuju da se pusta i onda misle da je tako svuda i uvek. A pritom, to su samo price koje cuju i to odaberu da prepricavaju, jer im ta verzija odgovara.

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2410
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #29 on: November 21, 2011, 04:54:51 pm »
hehe. pokusavate da uporedite Juga i zastavu 101 i da vidite koji je boljji, kad oba ne vrede nista. Kao neko ko je isao u drzavnu skolu i inostranu, slede moja zapazanja.

Isao sam na Masinski fakultet u KGu (jedan od retkih univerziteta sa kog ljudi beze u BG zato sto je lakse). neke 2000-01 ceo sistem polaganja se promenio da se uskladi sa tokovima svetskim, jelte. kad sam radio uporedjivanja ispita sa US univerzitetom (nisam siguran koji, ali je bio neki od bojih, dal Stanford ili California Berkely il' tako neki, ne mogu da se setim), dosao sam do zakljucka da su 2/3 ispita isti i slicno rasporedjeni po godinama. ali ona 1/3 je ta koja cini razliku... plus profesori = mnogo velika razlika. E sad, nisam imao iskustva sa bas toliko dobrom skolom zbog malih $metnji. da krenem redom - profesori. To ej neverovatna razlika. Ljudi su u skoli da te nauce i da ti pomognu a ne da te jebu. Prosto ti je milina da ides na casove. Ako je neki profesor los, to je zato sto ne ume da vodi cas dobro ili tako nesto, a ne zato sto je drkadzija. Ako ti treba pomoc tu su uvek da ti pomognu, svi imaju office hours, kad mozes da dodjes za pomoc bilo kakvog tipa. To je verovatno i najveca razlika. Uslovi za ucenje su naravno dobri. Laboratorije svakakve i sve sto ti treba da te nesto nauce (ako hoces). Najveca razlika u studijama je praksa (neko je rekao da se u srbiji prodje kroz pravni fax a da se ne napise tuzba ). Primer jednog lika koji je isao na Industrial Engineering. Ima takmicenje za studente gde se gradi most u odredjenoj skali (most izadje na nekih 15ak metara duzine) i tim mora da smisli kako ce da ga napravi da izdrzi odredjeni teret, da delovi od kojin je mosta napravljen ne predje odredjene dimenzije i tezinu, da most sve ukupno ne predje odrejenu tezinu, da kad se stavi odredjena tezina na most, da se minimalno savije itd itd... svake godine se menjaju uslovi. svaki smer ima tako neku zajebanciju i takmicenja gde ti sve primenis ono sto si naucio.

elem, u srbiji se uci nasiroko, gomila stvari koja ti ne treba i jos veca gomila koju ne znas kako da upotrebis kad izadjes, sve jedno dal je privatni ili drzavni fax...

Offline Digger

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2677
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #30 on: November 21, 2011, 05:03:51 pm »
Naravno da je praksa najveci problem. Da ne pricamo sto je sama praksa i najzanimljivije deo, jer je zabavnije i interesantnije, na recimo tom primeru mosta koji si pomenuo, graditi nesto i raditi nesto konkretno, nego blenuti u jos jednu knjigu gde je sve napisano na takav nacin, da ti treba pola sata za jedan pasus, da bi samo razumeo sta je pisac hteo da kaze...jer, zaboga, nasim profesorima je bitnije da pokazu svoju elokventnost (koju nemaju preterano, nego traze reci za knjige), nego da gradivo bude lepo objasnjeno prosecnom studentu.

Samo, ne znam koja bi bila poenta da pricamo o tome, jer cemo se oko toga svi sloziti, sa kog god faksa bili. Jedino, ako hocete da razmisljamo kako bi se to moglo promeniti. :D

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2410
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #31 on: November 21, 2011, 05:34:30 pm »
Samo, ne znam koja bi bila poenta da pricamo o tome, jer cemo se oko toga svi sloziti, sa kog god faksa bili. Jedino, ako hocete da razmisljamo kako bi se to moglo promeniti. :D

1. ne znam ko ce uspeti to da promeni, ali bi voleo da ga upoznam :)
2. meni promene nisu potrebne :D

 

Online Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12751
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #32 on: January 28, 2014, 07:50:00 pm »
Digger i dalje ne moze da nadje ni jednog jedinog valjanog Megatrend diplomca da je nesto postigao u zivotu a "fakultet" postoji od 1989 (na 600-godisnjicu od Kosovskog Boja)  ::)

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15018
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #33 on: January 28, 2014, 09:03:00 pm »
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Online Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12751
    • View Profile
Re: Fakulteti u Srbiji - državni vs privatni
« Reply #34 on: January 28, 2014, 09:16:02 pm »
E to je vec nesto.