Author Topic: IT pitanja i odgovori  (Read 248045 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #560 on: March 28, 2013, 06:40:57 pm »
Znam da je vec bilo milion puta postavljeno pitanje, ali mrzi me da trazim sada unazad. Ako moze par saveta, bilo kakva pomoc je dobro dosla.

Ovako, mojima kuci treba novi TV, koristice se za IPTV (mozda i kablovsku), velicina 32", budzet 35-40ak hiljada, plus minus. Ako je moguce neka od ovih poznatijih marki (ne znam sta da mislim o ovome, raznoraznih iskustva je bilo i sa poznatim i sa Š markama  :P). I sta znam, ako je moguce Full HD, i na sta jos treba obratiti paznju.

Sad se bacam i ja na pretrazivanje, ali da cujem i vas.

"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #561 on: March 28, 2013, 07:41:32 pm »
Ne znam sta te je navelo da ovo postvavis u IT temi, ali ajde, evo - posto sam nedavno i ja pazario TV - imam nekih misljenja:

Prvo - "ako je moguce FullHD" - ja bih stavio da prva stvar obavezno bude FullHD. Oni koji pricaju da nema razlike izmedju HDReady i FullHD - lupaju. Razlika je ocigledna, osim ako ne gledas TV sa 10+metara daljine.

Drugo sto treba da gledas je frekvencija osvezavanja, ne treba ici ispod 100Hz, a po mogucstvu i 200Hz.

Kad ukucas te dve stavke u pretrazivac - automatski si vec eliminsao sve "Š" marke - posto one nisu jeftne iz drugog razloga nego sto su sve sa najjadnijim specifikacijama.

E sad, ovde vec mozes da uzmes neki TV za 35k, ali ja bih cekirao jos dve stavke:

* tzv LED umesto LCD - trebalo bi da je lepsa slika
* SMART/LAN - mogucnost da utaknes tv u lokalnu mrezu i time dobijas dve stvari. Jedna je internet na tv i direkt gledanje Youtube i slicno, a druga je mogucnost da otvaras fajlove sa kompa na TV-u i jelte gledas fullHD filmove koje si skinuo sa TPB.

Sa time, cena malo skace iznad tvog navedenog opsega ali vec za 42 iljade mozes naci pristojne modele Samsunga i Philipsa. Sa bilo kojim od njih nemas greske.

To ti je mojih 2 centi na temu, a ti imas na ovom e-ponuda sajtu te slajdere sa strane ba cackaj. Sumnjam da ima sta u ponudi bolje nego sto oni imaju na sajtu.


PS: word-of-advice - ako odes u neku radnju da pogledas modele uzivo - ni slucajno ne slusaj "intelektualce" koji rade tamo  :wall:
« Last Edit: March 28, 2013, 08:53:48 pm by lordnex »

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #562 on: March 28, 2013, 08:30:37 pm »
Zahvaljujem puno. Bas ovako nesto mi je trebalo.  :rock:

A to za te "intelektualce" opste poznata stvar, zato sam i poceo da trazim po netu i da se raspitujem da im ne bi uvalili nesto.

"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline omiljeni

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7010
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #563 on: March 28, 2013, 08:36:38 pm »
Philipsa. Sa bilo kojim od njih nemas greske.

vaki ima moj matori i koliko se ja razumem u te stvari, telka je odlicna


Šampion Endzone III-B lige za 2007.godinu!

Šampion Endzone III-B lige za 2021.godinu!

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #564 on: March 28, 2013, 09:00:25 pm »
Da, i ja sam uzeo Philipsa.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #565 on: March 28, 2013, 09:13:58 pm »
@lord
Pored žive plazme, nikad ne bih uzeo LED veličine 42 ili veći. LCD da ne pominjem. Bolji kontrast, dinamičke linije, staklo ispred ekrana, bolja slika pri diretknom dnevnom svetlu. Džabe fullhd, ako umesto crne dobijam braon ili sivu boju (malo karikiram ali je poenta jasna). E sad, ako tv gledaš sa daljine manje od približo 2 dijagonale, onda ćeš da primetiš razliku. Dakle, ako gledaš sa manje od 2 metra, onda rezolucija i može da se primeti.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #566 on: March 28, 2013, 09:46:47 pm »
well...

Kao prvo, to sve sto si naveo uglavnom nije bas tacno. Jedino sto stoji je da plazma ima bolju sliku pri dnevnom svetlu, ali posto kod mene toga nema u stanu, taj faktor mi nije igrao ulogu. Ostalo je u najmanju ruku diskutabilno da li je kod plazme ili LED bolje, uglavnom neprimetna razlika, a za crnu boju je cak definitnvo da je bolja kod LED-a. Ustvari opet vise sve zavisi od prozivodjaca i konkretnih modela i serija, nego da se moze generalizovati plasma vs led.

Drugo, razlika u ceni je tolko drasticna da cak ni da je plazma zaista bolja ne bi opravdala to. Televizor slicnih karakteristika je oko 20000 vise, a trosi i tri puta vise struje.

U svakom slucaju, razgledao sam na desetine modela i na kraju sam prilicno siguran da sam uzeo ono sto sam zeleo - model koji pruza najbolju sliku za 70k, a uz to ima i smart i lan :)

Online starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #567 on: March 28, 2013, 10:13:28 pm »
Televizor slicnih karakteristika je oko 20000 vise, a trosi i tri puta vise struje.

Sećam se koliko sam se iznenadio kad sam prvi put uzeo da računam kolika bi bila razlika u potrošnji struje... Gledao sam neke proseke za modele od 42" i za desetak sati rada dnevno na godišnjem nivou plazma potroši cca 50-100 evrića više od konkurencije. :sick

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #568 on: March 28, 2013, 10:17:54 pm »
E odavno se ne secam da je neko tako dobro dao hintove za kupovinu TVa kao sto je lord to uradio. Razvio sam opsesiju prema TVs novije generacije i pratim rasprave na vise mesta, ali ne ucestvujem zbog uzasnog glupih preporuka. Tako da bravo lorde, gadjas pravo na poentu frekvencija + full Hd su nesto najbitnije prosecnom korisniku, plus je veci i jeftiniji izbor lcd/led u odnosu na plazmu. Jedino sto bih dodao jeste da za povezivanje kompa i TVa najbolje DVI-HDMI jos ako dodas 5.1 na komp sve u fulu  :cool:

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #569 on: March 29, 2013, 12:02:02 am »
Samo pored ovoga ne razumem zasto bi neko uzimao Smart-Tv. Sa obzirom da svaki prozivodjac ima poseban OS i poseban store za svoje televizore ne mogu ni da pridju broju i kvalitetu aplikacija na Google Play-u  ;)

http://multimedia.benchmark.rs/audio_video_plejeri/test_blueberry_tv_cat_android_na_vashem_tv_u

http://dx.com/p/mk808-dual-core-android-4-1-1-google-tv-player-w-1gb-ram-8gb-rom-wi-fi-tf-hdmi-160535
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Offline Iceman

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2393
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #570 on: March 29, 2013, 01:16:17 am »
Naravno za sta god se odlucis nemoj bacati 50+ evra na nase prodavnice i cene, donesi iz Madjarske ili nek ti donese neko od profesionalaca koji se bave time. Sto skuplji uredjaj, to veca usteda, naravno. Kad vec pominjemo IT, malo cudnije stvari tipa volan G27, skup TV ili tako nesto, zna da bude 40% jeftinije. TV ne gledam pa se razmisljam da li da ga kupim kao plejer za stvari koje skinem s neta, ali cu onaj 3517 da kupim matorima i da mozda dodam usb wireless karticu kasnije. Burazer ima malo stariji philips, 4606, ali odlicna stvar je sto se softver update-uje non stop, pa je od kupovine do danas stekao razne mogucnosti, titlove na primer, da pomenem kao jednu od vaznijih opcija a pusta skoro sve formate kad ubodes usb sto je meni i najvaznije. Slika odlicna naravno.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #571 on: March 29, 2013, 09:27:55 am »
@pablo
Najbolji način povezivanja je hdmi-hdmi, nikako dvi-hdmi.
@lord
Nisam siguran u to što pričaš, ali poštujem. Neću da širim dalje raspravu.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #572 on: March 29, 2013, 11:15:09 am »
@pablo
Najbolji način povezivanja je hdmi-hdmi, nikako dvi-hdmi.

Pazi stvarno. Ja jos kad sam uzeo novi komp bez razmisljanja povezao dvi-hdmi sa starim kablom, sad bacim pogled kad ono odma pored hdmi  :svi:

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4448
  • Keep walking
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #573 on: May 01, 2013, 04:14:43 pm »
Koje aplikacije koristite za proveru temperature CPUa?

Online starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #574 on: May 01, 2013, 04:51:47 pm »
RealTemp 3.x0

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #575 on: May 01, 2013, 05:45:20 pm »
Core Temp

Offline pacPo

  • Starter
  • **
  • Posts: 195
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #576 on: August 10, 2013, 11:04:30 am »

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #577 on: August 10, 2013, 11:49:59 am »
Nazalost, neces se ni sa jednim od ta 4 naigrati :(

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #578 on: August 10, 2013, 11:50:30 am »
Za igre ni jedan, sem ako ne misliš na hearts, igre iz 2003. godine, ili fleš. Onda uzmi bilo koji.
EDIT: preteče me lord.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline pacPo

  • Starter
  • **
  • Posts: 195
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #579 on: August 10, 2013, 11:57:00 am »
A jebemu mater na lapu starom 2 godine igram pes, nba 2k, hawx, onaj wrc2 reli... bez problema. Ne mogu ovi biti gori...

Online starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #580 on: August 10, 2013, 12:04:35 pm »
Ko još uzima laptop za igranje?

Ako bih morao da biram neki od ovih onda bih možda uzeo ovaj prvi Pavilion.

Offline pacPo

  • Starter
  • **
  • Posts: 195
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #581 on: August 10, 2013, 12:12:33 pm »
Malo mi je jebeno da nosim pc u kamionu... :D Nem' pojma, uzecu neki na eci-peci-pec jer mi je to budzet, 45-46 hiljada.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #582 on: August 10, 2013, 12:28:21 pm »
Uzmi tablet. Meni su za put i neobavezne varijante mnogo zanimljivije android igre, nego klasičan gejming. Em manje zauzima mesta, em brže radi.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline pacPo

  • Starter
  • **
  • Posts: 195
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #583 on: August 10, 2013, 12:34:33 pm »
Android mi je vise kad ubijas pola sata-sat al ja ostanem na putu po 20 dana i cesto sedim u mestu po 3-4. Plus imam solidan telefon za to...

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #584 on: August 10, 2013, 12:45:29 pm »

Nejde brze...

Offline Iceman

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2393
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #585 on: August 10, 2013, 12:49:48 pm »
Da li asus transformer ima karticu kao ipad i onaj samsung? Za net u svim uslovima...

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #586 on: August 10, 2013, 01:01:09 pm »
Da li asus transformer ima karticu kao ipad i onaj samsung? Za net u svim uslovima...

Pojasni malo to "Za net u svim uslovima..." ?

ako mislis na sim karticu, nema.

Nejde brze...

Offline pacPo

  • Starter
  • **
  • Posts: 195
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #587 on: August 10, 2013, 01:53:22 pm »
http://www.laptopcentar.rs/product/HP-Pavilion-g6-2051sm--B4X81EA--23201210

ako bas biras od ta cetiri, uz'i ovaj

Nije zapelo da bude jedan od ta cetri ali mi se ucinilo da su najbolji u toj ceni. Bezveze mi da trazim od nekog da vrslja sat vremena po netu trazeci najbolji lap za te pare. A i tesko da bi iko to uradio... :D


Offline Iceman

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2393
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #589 on: August 10, 2013, 02:18:10 pm »
Pojasni malo to "Za net u svim uslovima..." ?

ako mislis na sim karticu, nema.
Pa ono, da ne zavisim od wi fi. Vidim pise za asus da ima 3g i sta bi to sad znacilo, ako nema sim karticu, to me je interesovalo.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #590 on: August 10, 2013, 02:32:19 pm »
Pa ono, da ne zavisim od wi fi. Vidim pise za asus da ima 3g i sta bi to sad znacilo, ako nema sim karticu, to me je interesovalo.

pazi ima on usb na doku (tastaturi), ali dzaba kada nemas drajvere za usb modem, lep je tablet ali jbg ako planiras da ga pazaris samo wifi moze.

Mora da je pisalo na nekom nasem domacem sajtu da podrzava 3g ?

Nejde brze...

Offline pacPo

  • Starter
  • **
  • Posts: 195
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #591 on: August 10, 2013, 03:06:18 pm »
brm hvala druze na preporuci ali banu mi drugar koji se kao razume nesto i preporucio mi je ovaj:
http://www.winwin.rs/laptop-i-tablet-racunari/laptop-notebook-racunari/laptop-asus-x75vd-ty014-white-17-3-hd-intel-dc-2020m-4gb-500gb-gt720-2gb-bt-glan-dvdrw.html
Pa ga porucih. Nadam se da me nije zajebao... :D Jos jednom hvala!

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #592 on: August 10, 2013, 03:31:44 pm »
Veliko je matori 17,3 cola, ima da ti otpadne rame   :sick

ako mozes da prebacis jos 4k dinara, moja ti je preporuka da se opredelis za neki i5 procesor

DC 2020M je za nijansu slabiji od i3, ali nista strasno

u svakom slucaju nadam se da ces biti zadovoljan sa masinom

Nejde brze...

Offline BitterLemon

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1124
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #593 on: August 10, 2013, 05:26:07 pm »
Не бих баш препоручио Asus, најмање на сервис долазе Acer, Lenovo и Toshiba. Некада сам највише волео Asus, свиђао ми се изглед и однос квалитет-цена, сада радије препоручујем Toshiba јер ми никада ниједан није дошао на сервис. Е сад, неко време се не бавим сервисирањем хардвера, али сви који су ме послушали и купили Toshiba уназад 3 год. су презадовољни. Ја сам себи купио Acer пре две године и такође сам задовољан, после две године разноразног арчења батерија ми још увек траје више од два сата, првих годину дана трајала је 4-6 сати, за 15" лаптопове то је одлично. Једино што могу да ти препоручим да не купујеш је hp. Игрице не играм, али су ти лепо написали да ниједан од ових није гејмерски, за тако нешто ти треба око 600 еура минимум.

Offline Iceman

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2393
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #594 on: August 10, 2013, 10:56:21 pm »
pazi ima on usb na doku (tastaturi), ali dzaba kada nemas drajvere za usb modem, lep je tablet ali jbg ako planiras da ga pazaris samo wifi moze.

Mora da je pisalo na nekom nasem domacem sajtu da podrzava 3g ?
Na ovom sajtu odozgo, tu sam pogledao srpsku cenu da bih jos jednom potvrdio da cu sacekati dostavu iz usa :lol: , a bio sam ubedjen da ima i karticu ali nema, jebiga. Ostaje opcija da pravim akses point preko telefona ako je frka.