Author Topic: IT pitanja i odgovori  (Read 248051 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nidzge

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1122
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #385 on: August 18, 2012, 01:02:06 am »
99% je memorija. Eventualno mozes probati neku banalnost (kao sto se meni dogodilo), da je bio crkao jedan DVI slot na grafickoj kartici, tako da kada sam prebacio monitor na drugi DVI slot on proradio. Doduse cini mi se da se nikakvi zvuci nisu culi, ali vredi probati.

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #386 on: August 18, 2012, 04:42:25 am »
hvala drugari, pokusacu sutra uvece, prekosutra mozda pa javljam...mada izvukao sam jednu ram od 2gb, druga je ostala, i opet je isto bilo...moguce da je do te druge problem...videcu u svakom slucaju, hvala.
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #387 on: August 21, 2012, 03:57:50 pm »
Na kraju sam odustao od kupovine novog PC-a. Odlucio sam da upgrade-ujem postojeci, pa sam poceo od procesora.
Uzeo sam AMD Phenom II X4 945.
Cim sam pokrenuo 3ds max primetio sam ubrzanje, ali kada sam pustio rendering - wooooooooooow!  :worthy: Barem 50% brze nego stari, a rekao bih da je i brze od toga.
Sledeci cilj mi je 256 bit-na grafika.
Pitanje glasi: koju da uzmem do 14.000 dinara?

Drugo pitanje: koliko ubrzava sistem kada se ubaci jos memorije? Npr. na 2GB dodas jos dva, ili na 4 jos dva i tako dalje.
Podpitanje vezano za memoriju: koliko je realno ubrzanje sistema kada 800MHz memoriju zamenis sa 1600?

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #388 on: August 21, 2012, 04:10:42 pm »
Pitanje glasi: koju da uzmem do 14.000 dinara?
7770

Drugo pitanje: koliko ubrzava sistem kada se ubaci jos memorije? Npr. na 2GB dodas jos dva, ili na 4 jos dva i tako dalje.
ako na 2gb dodas jos 2 verovatno ces osetiti solidno ubrzanje. 4gb je dovoljno za 90% svakodnevnog rada. Preko toga vec slabije bi primetio u svakodnevnom radu, ali za 3ds ne znam, mozda bi koristilo

Podpitanje vezano za memoriju: koliko je realno ubrzanje sistema kada 800MHz memoriju zamenis sa 1600?
zanemarljivo

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #389 on: August 21, 2012, 05:10:22 pm »
Hvala lorde.

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #390 on: August 25, 2012, 12:43:42 pm »
Idem danas da kupim GPU.
1. kakva je ova: VGA AMD RADEON 6850 POWERCOLOR 1GB/DDR5,/DUALDVI/HDMI/DP/256BIT?


2. Lord mi je predlozio 7770, ali vidim da je ona 128 bit-na; u cemu je razlika i koliko je losija u odnosu na ovu iznad?

3. koju memoriju da kupim (2GB)?

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #391 on: August 25, 2012, 12:58:59 pm »
Ako možeš da nađeš 6850, uzmi je. Malo je brža od 7770 i novi drajveri skoro uvek donesu poboljšanje, što činimi se nije slučaj sa 7770.  Da ne bude zabune, imam 5770 koja je 128bit, a pre toga sam imao 4670 koja je takođe 128 bt. Uvek sam birao kartice sa manjom potrošnjom u odnosu na ekvivalenta iz prethodne generacije (4850 i 3850). Ipak, mislim da 7770 nema dobar odnos kvaliteta i performansi kao one što sam prethodno opisao.
Ram uzmi koi hoćeš ako nećeš da radiš OC i nemaš dobru ploču za to.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #392 on: August 25, 2012, 01:06:42 pm »
6850 je high end kartica iz prethodne generacije, a 7700 je mid range kartica novije generacije. 6850 je stoga malo teze nabaviti, ali ako mozes da je nadjes po odgovarajucoj ceni - uzmi je, oko 30-35% je jaca od 7700

RAM po mogustvu uzmi isti kao sto vec imas


Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #393 on: September 10, 2012, 08:11:36 pm »
Da li postoji neka varijanta da kada se korisnik windowsa prikaci na odredjenu mrezu (u mom slucaju kucni lan) da odmah pridobije na desktopu ikonicu za sharing sa nekog od kompjutera ? Hteo bih da namestim posto imam 3 laptopa i 3 fiksna, da sherujem jedan veci hard sa fiksnog, i da ovi ostali kada se prikace na 192.168.1.x dobiju odmah njegovu destinaciju a da ne moraju da se clane u activni direktorijum, domen i te zafrkancije, treba mi neka prostija varijanta...

Takodje me zanima zasto ne mogu lepo da sherujem foldere kroz mrezu na kucnom Wirelessu ?
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #394 on: September 10, 2012, 08:44:35 pm »
Samo izmapiraš folder koji želiš da šeruješ. Desni klik na "Computer/My Computer", pa "Map network drive". Tu ubaciš putanju do foldera i dodaš slovo. Posle izbaci šortkat na desktop ako ti je volja. To uradiš na svakom "klijentskom" računaru. Na "serverskoj" strani odrediš privilegije korisnicima i to je to.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #395 on: September 11, 2012, 12:01:35 am »
dzabe putanja kad ne mogu da mu pristupim uopste...sa identicnog laptopa (mislim sistemski, sve isto konfigurisano, mreza, profili, discovery, os itd) uspevam, a sa ovog ne mogu nikako, evo sta izbacuje:



pazi ip i subnet rade super, jer su oba nakacena na wireless, izlaze na net oba, podesavanja u advanced network parametrima sve identicno, pingovi identicni, firewall profili i podesavanja ma sve identicno, ne znam koji mu je...i da, nisu ovlascenja ili ti permissinons jer sam stavio full cont. everyone
« Last Edit: September 11, 2012, 12:07:29 am by Jason »
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #396 on: September 11, 2012, 02:41:33 am »
posle 3 i po sata, 4, ne znam ni ja vise, od kad krenuo djokovic...evo me u petom setu...

...instalirao sam na tcp steku client for microsoft network koji je nedostajao iz ne znam kog razloga...i glat radi.

Retardirani windows...
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #397 on: September 11, 2012, 05:53:51 am »
posle 3 i po sata, 4, ne znam ni ja vise, od kad krenuo djokovic...evo me u petom setu...

...instalirao sam na tcp steku client for microsoft network koji je nedostajao iz ne znam kog razloga...i glat radi.

Retardirani windows...

 :A
« Last Edit: September 11, 2012, 05:57:26 am by brm »

Nejde brze...

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #398 on: September 17, 2012, 02:32:02 pm »
Dakle posle biosa (gde stavim da mi prvo butuje sa CDa) mi izadje hardware monitor screen na kome pise kolika je temperatura procesora valjda i ostale neke konfiguracije i tu sam zakucan ! Sta da radim, tj. kako da pokrenem, instaliram windows ? Napomena, trebam da sacuvam podatke a oba hard diska su mi u rajdu...
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline Duh

  • Starter
  • **
  • Posts: 401
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #399 on: October 01, 2012, 09:07:58 pm »
E ovako, treba mi vasa pomoc. Lepo ja sinoc gledam kako Fila razvaljuje Dzajantse, idem srecan na spavanje. Budim se, a cimer uzeo moje kuciste otvorio ga da uzme neke delove da vidi sta nije u redu sa njegovim racunarom! posto je moj racunar noviji, nidta nije ni mogao da iskoristi, vrati on to sve nazad i krenem ja da ukljucim moj racunar, kad ono djoka! Ne moze da se upali racunar, ne startuje bios, ne daje signal u monitor, a deluje da se normalno pali! Isto tako, ne mogu da ga, restartujem na dugme, ili da ga ugasim! Jel zna neko sta je, moze li se popraviti? Sta da ocekujem sutra u servisu?

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #400 on: October 01, 2012, 09:16:45 pm »
Kako znaš da ne ožeš da ga resetuješ, kada ne vidiš ništa ne ekranu? Gasiš ga tako što 5 sekundi držiš power dugme ili isključiš prekidač na napajanju ili izvučeš naponski kabl. U servisu ja ne bih očekivao ništa, jer ne bi ni išao. Cimer kad je lepo znao da rastavi bez pitanja, može da plati sve što je pokvario.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline tonyk

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7335
  • Endzone is back
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #401 on: October 01, 2012, 09:18:11 pm »
meni deluje kao nisu priključili monitor ;)

Offline Duh

  • Starter
  • **
  • Posts: 401
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #402 on: October 01, 2012, 09:39:44 pm »
meni deluje kao nisu priključili monitor ;)


pa majku mu nisam bas toliko smotan :)

Pa znam da ne mogu da ga restartujem po zvuku, racunar je samo upaljen i nista se ne desava! Ne moze ni da se gasi ako drzis neko vreme dugme za paljenje, jedino ako ako izvuces kabl za struju iz njega...

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #403 on: October 01, 2012, 09:55:58 pm »
E ovako, treba mi vasa pomoc. Lepo ja sinoc gledam kako Fila razvaljuje Dzajantse, idem srecan na spavanje. Budim se, a cimer uzeo moje kuciste otvorio ga da uzme neke delove da vidi sta nije u redu sa njegovim racunarom! posto je moj racunar noviji, nidta nije ni mogao da iskoristi, vrati on to sve nazad i krenem ja da ukljucim moj racunar, kad ono djoka! Ne moze da se upali racunar, ne startuje bios, ne daje signal u monitor, a deluje da se normalno pali! Isto tako, ne mogu da ga, restartujem na dugme, ili da ga ugasim! Jel zna neko sta je, moze li se popraviti? Sta da ocekujem sutra u servisu?

proveri napajanje kako je prikaceno na maticnoj i slotove rama i uopsteno pregledaj lepo sve oko toga...onda pogledaj kako su vezani hardovi...

...ako nece ni to pitaj cimera sta je vadio i sta je tacno testirao i kako pokusavao pa prenesi ovde
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline Maslać

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 743
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #404 on: October 01, 2012, 10:05:00 pm »
E ovako, treba mi vasa pomoc. Lepo ja sinoc gledam kako Fila razvaljuje Dzajantse, idem srecan na spavanje. Budim se, a cimer uzeo moje kuciste otvorio ga da uzme neke delove da vidi sta nije u redu sa njegovim racunarom! posto je moj racunar noviji, nidta nije ni mogao da iskoristi, vrati on to sve nazad i krenem ja da ukljucim moj racunar, kad ono djoka! Ne moze da se upali racunar, ne startuje bios, ne daje signal u monitor, a deluje da se normalno pali! Isto tako, ne mogu da ga, restartujem na dugme, ili da ga ugasim! Jel zna neko sta je, moze li se popraviti? Sta da ocekujem sutra u servisu?

1) Proveri da li je napajanje vezano kako treba
2) Izvadi RAM, ako imas vise, zameni im mesta
3) Ako se pali kako treba, a ne daje sliku, onda mozda nije lepo vratio graficku, izvadi je i vrati na mesto
4) Vidi da li je hard dobro vezan, mada ako nije, trebalo bi da prikaze bar onaj startni ekran, tako da je ili do grafike ili do napajanja

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #405 on: October 01, 2012, 10:16:11 pm »
E ovako, treba mi vasa pomoc. Lepo ja sinoc gledam kako Fila razvaljuje Dzajantse, idem srecan na spavanje. Budim se, a cimer uzeo moje kuciste otvorio ga da uzme neke delove da vidi sta nije u redu sa njegovim racunarom! posto je moj racunar noviji, nidta nije ni mogao da iskoristi, vrati on to sve nazad i krenem ja da ukljucim moj racunar, kad ono djoka! Ne moze da se upali racunar, ne startuje bios, ne daje signal u monitor, a deluje da se normalno pali! Isto tako, ne mogu da ga, restartujem na dugme, ili da ga ugasim! Jel zna neko sta je, moze li se popraviti? Sta da ocekujem sutra u servisu?

Da li nekim cudom cimerov racunar odjednom radi normalno?

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #406 on: October 01, 2012, 10:25:20 pm »
Tri osnovne stvari su ti procesor, RAM i grafička. Ako su te tri stvari dobro priključene onda mora da ti prikaže BIOS. Ako neka od njih nije dobro priključena onda će ti BIOS signalizirati preko bipera da nešto nije u redu.

Offline djomlao

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1627
  • ;)
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #407 on: October 01, 2012, 11:07:42 pm »
Da li nekim cudom cimerov racunar odjednom radi normalno?

 :bigfunny:

Offline Duh

  • Starter
  • **
  • Posts: 401
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #408 on: October 01, 2012, 11:48:46 pm »
Cimerov i dalje radi aljkavo, samo sada je bolji racunar u stanu :)

Kaze da je vadio samo graficku i RAM, nijedno nije mogao da prikljuci kod sebe! Uradio sam ovo sto rekoste da probam i nece i dalje. Krene normalno, i samo kad treba da pokrene bios, nece. Uopste nema zvuka, obicno pisti ako ne valja, ali sad uopste ne pisti, ni kad se pali. Jedna stvar je malo cudnija! Jedna zica koja ide iz graficke u napajanje je bila napolju, van one plastike gde se spaja sa napajanjem. Konkretno zuta (ima jos crna i crvena) i moze da se ponovo vrati, ali mi ne deluje bas da je onako kako bi bilo idealno. Inace, probali smo da stavimo njegovu graficku, i opet je bilo isto, tako da mislim da nije graficka.

Nista ljudi, hvala svima na pomoci!
« Last Edit: October 01, 2012, 11:52:53 pm by Duh »

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #409 on: October 01, 2012, 11:55:01 pm »
Ma šta kažeš, neka žica viri? Mora da je slučajnost. :D

Offline Maslać

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 743
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #410 on: October 01, 2012, 11:55:51 pm »
Cek, cek, iscupana ti je zica iz napajanja i pitas se sto ne radi? Al dobro, ako ti je lakse, moraces da das pare za najjeftiniji deo, pa si u neku ruku dobro prosao...

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #411 on: October 01, 2012, 11:58:14 pm »
Tačnije, cimer je dobro prošao. On ti je to iščupao. ;)

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #412 on: October 02, 2012, 12:13:42 am »
Ajd da i ja pitam :D

Pre par minuta mi je nestala slika na monitoru i prikazivao mi "No signal". Komp je ostao ukljucen i i dalje se cula muzika sa Youtubeta. Kad sam izvuku kabli monitor je onda krenuo sa "Cable is unplugged", sto je jelt i logicno. Onda sam ja lepo ugasio komp na dugme al onda on, dusmanin, nije hte ni da se upali. Pritiskam dugme ali dzabe. Onda ja lepo izvucem napajanje, monitor i sve lepo prepovezem i sad radi lepo  :cheer: :cheer:

E sad kolko jos vremena imam :D
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Offline Maslać

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 743
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #413 on: October 02, 2012, 12:36:37 am »
Mozes da probas za pocetak da ocistis kuciste od prasine.
Kad kazes nije hteo da se upali, nije davao nikakve znake ili se cuje da radi, ali ne daje sliku?

Offline Duh

  • Starter
  • **
  • Posts: 401
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #414 on: October 02, 2012, 01:45:38 am »
Ma šta kažeš, neka žica viri? Mora da je slučajnost. :D

Pazi, to je prvo sto sam pomislio, medjutim, ta zica moze da se vrati na mesto, prekrivena metalom, kao utikac neki, ali mi se cini da ne uleze u prethodno mesto kako treba. ja se iskreno nadam da je to :) problem je sto cimerova graficka ne moze da se spoji sa napajanjem, i onda bi ta zica bila visak, ali racunar i dalje nije radio. Sutra cu da vidim sta me ceka, al propustam vecerasnji derbi :)

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #415 on: October 02, 2012, 08:12:17 am »
Mozes da probas za pocetak da ocistis kuciste od prasine.
Kad kazes nije hteo da se upali, nije davao nikakve znake ili se cuje da radi, ali ne daje sliku?
Vis to bi stvarno trebao da uradim :D

Nikakve, kao da je iskljucen iz struje
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #416 on: October 02, 2012, 10:36:29 am »
Duse, RAM je garant.
Imao sam slican problem daaaavno jednom. Izvadi ga, poduvaj malo  :A i vrati ga nazad.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #417 on: October 02, 2012, 03:41:54 pm »

Duse, RAM je garant.
Izvadi ga, poduvaj malo  :A i vrati ga nazad.

 :bigfunny:

jel si pogledao dugme pozadi na napajanju da nije prebaceno na "off"  :A

Nejde brze...

Offline doktor

  • Starter
  • **
  • Posts: 451
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #418 on: October 02, 2012, 06:52:40 pm »
I opet nece piratebay. Kod vas?

Offline tonyk

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7335
  • Endzone is back
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #419 on: October 02, 2012, 07:00:03 pm »
neće od juče popodne.

ali sam se setio da mi ni ne treba, EZTV radi sve što treba.
ionako njihove torente uzimamo i sa pirata.