Author Topic: Knjige  (Read 70628 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline 3rd down and long

  • Starter
  • **
  • Posts: 233
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #70 on: October 25, 2012, 08:23:30 pm »
Dobro bre Vidojkovicu, tri knjige vec pises isti roman sa drugacijim naslovima :thumbdown:

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #71 on: October 26, 2012, 01:07:23 am »
Dobro bre Vidojkovicu, tri knjige vec pises isti roman sa drugacijim naslovima :thumbdown:

Dosla maca na vratanca :D

Pre par godina ti rekoh da on odavno nema sta da kaze i da zato ne mogu da citam njegova baljezganja...

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2333
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #72 on: October 26, 2012, 10:58:20 am »
Dosla maca na vratanca :D

Pre par godina ti rekoh da on odavno nema sta da kaze i da zato ne mogu da citam njegova baljezganja...

Ako je ikada imao sta da kaze.

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #73 on: October 26, 2012, 11:49:46 am »
Ako je ikada imao sta da kaze.

I to naravno stoji. Ali ajde oprostis mu prvu knjigu na mladost, drugu na opsti kurac u zemlji ali brate...

Offline seek boy

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4013
  • Московский завод малолитражных автомобилей — MЗМА
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #74 on: October 26, 2012, 12:02:24 pm »
Kandze su jedna od retkih knjiga koje sam počeo da čitam a da nisam doterao do kraja...
Боже спаси Боже храни
Српског Краља српски род

Offline 3rd down and long

  • Starter
  • **
  • Posts: 233
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #75 on: October 26, 2012, 03:04:40 pm »
Ja, vala bas, a i ja se pametan nasao da pljujem po Vidojkovicu na forumu gde se uglavnom cita epska fantastika i kvziistorija. A ti iz Nisa, samo cekaj da te nahvatam  :hitler:

Offline Dreamlord

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1294
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #76 on: October 26, 2012, 03:06:36 pm »
Ja, vala bas, a i ja se pametan nasao da pljujem po Vidojkovicu na forumu gde se uglavnom cita epska fantastika i kvziistorija. A ti iz Nisa, samo cekaj da te nahvatam  :hitler:

:D :D :D

Nema beganje sad :D Uhvacen si :D

Offline SS26

  • Starter
  • **
  • Posts: 151
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #77 on: October 27, 2012, 08:53:25 pm »
Laušević jeste prodao toliko, Kusta isto preko 100000, ali to su autobriografske knjige, plus Novosti ih forsiraju i prodaju na kioscima. Evo te iste Novosti su rasprodale prvih 30000 komada nove knjige Vuka Draškovića, i "Kosovo" je ranije dostiglo stotinak hiljada primeraka...

Što se tiče ostalih, većina jačih izdavača želi da izdaje samo strane autore i bestselere, a kod ostalih je teško naći dobru promociju. Svodi se na to da je lakše izdati za malu kuću i sam kontrolisati tiraž, promocije i ostalu uz njihovu pomoć, koja je više simbolična. Ovo ne govorim samo iz mog iskustva, već iz iskustva mnogih koje sam čuo.

Ево прецизних података из Новости...

Лаушевић - 330000
Кустурица - 115000

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #78 on: October 30, 2012, 02:43:38 pm »


 :napalm:

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2333
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #79 on: November 02, 2012, 02:53:29 pm »
Trenutno citam Stevan Pesic - Katmandu. Preporucujem ako volite putopisne knjige, protkane mistikom, religijom i filozofijom.

Offline Huddle

  • Starter
  • **
  • Posts: 63
    • View Profile
    • Sve o koledz fudbalu
Re: Knjige
« Reply #80 on: March 02, 2013, 09:47:45 am »
Potonu ovaj topik, pa da ga malo osvežimo. Lično, imam i razlog.

Ako se nekome od vas svidela tematika nalik "Pesma leda i vatre" (Game of Thrones, za one koji više vole da gledaju TV serije), može biti da će mu se svideti i ovo.

Knjiga epske fantastike koju upravo stvaram ovih dana biće potpuno besplatna. I dostupna na netu. I imaće svoj sajt, sa sve mapama, wiki-style pojašnjenjima svake ličnosti, bitnijeg događaja.. To što je Martin u "Pesmi leda i vatre imao" pet pravih gradova u Vesterosu, a moj Stari kontinent malo preko 70, neka vas ne plaši. Sve će biti kao na dlanu. Ne samo na pratećem sajtu, već i u knjizi. Sajt će više poslužiti kao... "drugi ekran", za one koji baš budu hteli da uživaju, a okuplja se fenomenalna mlada ekipa ljudi da radi na tome. Prilažem i jedan od crteža..

Hm. Tu dolazimo do glavne stvari. "Prilažem" - gde?

Na ovom linku http://www.booksie.com/fantasy/novel/huddle/ritam-sabedorije/chapter/1 možete da pročitate prolog. Uz skicu jednog od likova.

I, šaljem prvo baš vama, ovde - da bih baš od vas, koji ste čitali moje tekstove o AF svih ovih godina, čuo - šta sve ne valja, na čemu treba poraditi, šta je dobro, a šta loše.

Nemoj neko da me štedi. Iskreno vas molim ;)

Online Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #81 on: March 02, 2013, 10:16:05 am »
Ja mogu samo da pohvalim ovaj projekat. Ušao si u posao koji će tražiti od tebe 24 časa razmišljanja samo na ovu temu. Meni kroz prolog više liči na Tolkina nego na Martina, ali videćemo kako će se dalje odvijati priča. Da li postoje neki istorijski događaji koji su inspiracija za priču, ili je sve totalna fikcija?
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #82 on: March 02, 2013, 08:06:47 pm »
Evo upravo procitah.

Prvo, kapa dole za ulazak u ovakav poduhvat. Mogu samo da naslutim koliko ce noci ova zanimacija ukrasti piscu. :kafa:

Znam da te interesuje i neki malo argumentovaniji feedback.
Dobro: ocigledno je da si dosta radio na pripremi "svijeta" u kojem ce se prica odvijati sto je pohvalno i u zanru razdvaja prosjek od kvaliteta, jezik i kompozicija nisu losi mada to nije bas zahvalna ocjena na ovako malom uzorku, zanimljiva rjesenja/ideje kao motiv "eldorada", Rdja, veza sismisa i napadaca...
Lose: mozda i neizbjezne stvari za ovakv tip djela, pomalo klisea u smislu motiva druzine, ludih kraljeva, nepobjeivih protivnika i sl .
Za moj ukus si mozda previse htio reci za prolog u smislu objasnjavanja odnosa u kraljevstvima, ustinuo si malo na ritmu tako. Ako je to neki epski format imaces dovoljno vremena da to kasnije razvijes.

Samo nastavi!  :jupi:
« Last Edit: March 02, 2013, 08:09:44 pm by sabotage »
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #83 on: March 02, 2013, 08:38:18 pm »
Ja čekam film. :mr.green:

Offline stevancar

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 5384
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #84 on: March 02, 2013, 08:39:51 pm »

Offline Huddle

  • Starter
  • **
  • Posts: 63
    • View Profile
    • Sve o koledz fudbalu
Re: Knjige
« Reply #85 on: March 02, 2013, 09:06:11 pm »
@Sundjer Bob Kockalone
Fikcija. Mada, jedan od akcenata bi trebalo da bude na jednoj ne baš upotrebljivanoj vezi prirode & čoveka (bar ja nisam nailazio na to u literaturi ovog tipa), a tu inspiracije ima na pretek, kako u slovenskoj, tako i dalekoistočnoj tradiciji. Nije mnogo ni ekranizovana, mislim da će biti .. jedno zanimljivo otkriće za čitaoce. Naravno, neće biti u prvom planu, ali će se provlačiti, sve vreme.

@sabotage
Sjajan komentar, hvala :) Da, ovo je radna verzija, i isprva sam mislio da izbegnem "crtanje" dosadašnje situacije u Starom svetu tako detaljno. A opet, priča koja se odvija od prve glave - kreće sasvim drugim smerom i bilo bi tek tu prenatrpano reći ko, šta, gde, kako... Ne znam na šta misliš kada kažeš da je ritam "uštinut", ali cenim da bi ritam bio brži da je sve počelo sukobom, a ne opisom kolone. No, taj opis mi je iz razloga koji se tiču scenarija, bio bitan baš toliko - da nisam smeo da ga izostavim iz te forme. Prosto.. "znam šta sledi", a posle 15-ak godina druženja sa pisanjem (u drugim formama), odluka da prolog baš sve ovo sadrži - doneta je posle mnogo većanja u mojoj glavi. Možda bude malog skraćivanja, ne nekog većeg.
A družine, nepobedivi, ludi kralj.. To mu dođe kliše, da. Samo, družina kakve se spremaju još nije bilo. Nepobedivi to uopšte nisu, niti će biti glavno "zlo".. a ludi kralj je samo istorija. Ovo je priča o sazrevanju potpuno različitih tipova ličnosti, kroz epsku fantaziju svakako, ali sa vrlo modernim "problemima". Čitaćemo se.. :)

@Starr
Tražiću da ti se pojavi "ime" kada "krenu slova" na početku ili kraju ekranizacije ;)

Offline Digger

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2677
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #86 on: March 02, 2013, 09:29:07 pm »
Uf, ja sad ovo videh. Nemam sad nesto vremena bas da procitam, ali kad procitam, videcu da ostavim komentar. Ipak je to zanr koji sam citao ponajvise, pocev jos od kraja osnovne skole, ili pocetka gimnazije, vise se ni ne secam. Svakako podrzavam sto si se odlucio na ovakav korak.

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #87 on: March 02, 2013, 09:30:10 pm »

@sabotage
Sjajan komentar, hvala :) Da, ovo je radna verzija, i isprva sam mislio da izbegnem "crtanje" dosadašnje situacije u Starom svetu tako detaljno. A opet, priča koja se odvija od prve glave - kreće sasvim drugim smerom i bilo bi tek tu prenatrpano reći ko, šta, gde, kako... Ne znam na šta misliš kada kažeš da je ritam "uštinut", ali cenim da bi ritam bio brži da je sve počelo sukobom, a ne opisom kolone. No, taj opis mi je iz razloga koji se tiču scenarija, bio bitan baš toliko - da nisam smeo da ga izostavim iz te forme. Prosto.. "znam šta sledi", a posle 15-ak godina druženja sa pisanjem (u drugim formama), odluka da prolog baš sve ovo sadrži - doneta je posle mnogo većanja u mojoj glavi. Možda bude malog skraćivanja, ne nekog većeg.
A družine, nepobedivi, ludi kralj.. To mu dođe kliše, da. Samo, družina kakve se spremaju još nije bilo. Nepobedivi to uopšte nisu, niti će biti glavno "zlo".. a ludi kralj je samo istorija. Ovo je priča o sazrevanju potpuno različitih tipova ličnosti, kroz epsku fantaziju svakako, ali sa vrlo modernim "problemima". Čitaćemo se.. :)



Pa dobro rekao sam da je nezahvalno komentarisati na malom uzorku. :)
Sto se tice ritma mislio sam upravo na opise svake grupe i vodecih likova. Mozda malo "tanje" tu a "deblje" ili spontanije na dijalogu. Mislim ovo je cisto opservacija vezana za moje preferencije u tom zanru.
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline Huddle

  • Starter
  • **
  • Posts: 63
    • View Profile
    • Sve o koledz fudbalu
Re: Knjige
« Reply #88 on: March 04, 2013, 12:10:36 am »

Offline Huddle

  • Starter
  • **
  • Posts: 63
    • View Profile
    • Sve o koledz fudbalu
Re: Knjige
« Reply #89 on: March 04, 2013, 09:38:06 am »
Za praćenje radnje ove priče, posle prve glave uveliko će biti potrebna i mapa. Dok je ne uradi neki profesionalac, slobodnom rukom crtano to bi izgledalo otprilike ovako:


(Klik na sliku donosi je u punoj, znatno većoj rezoluciji)

Offline bejo

  • Starter
  • **
  • Posts: 248
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #90 on: March 04, 2013, 02:15:40 pm »
lici na mapu iz morrowinda. samo fale vivec i balmora :D

Offline Huddle

  • Starter
  • **
  • Posts: 63
    • View Profile
    • Sve o koledz fudbalu
Re: Knjige
« Reply #91 on: March 05, 2013, 06:55:43 pm »
Bejo, nisam imao pojma šta je to dok nisi napisao :)

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #92 on: March 06, 2013, 08:57:40 pm »
Posle Prologa, evo i prve glave.

http://www.booksie.com/fantasy/novel/huddle/ritam-sabedorije/chapter/2
Procitao sam i ovo. Ne zvuci lose, malo je frka da se uprate sva silna imena i okolnosti ali valjda tako mora.

Sto je kontinent tako nerazudjen? Mogli ste malo da se igrate vise sa oblicima, i za pricu bi se moglo iskorisiti po koje kljucno uporiste.
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline omiljeni

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7010
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #93 on: March 06, 2013, 09:23:09 pm »
ja nisam neki fan zanra, ali citacu ovo  :)
kad nafatam vremena napisacu i neki komentar valjda  :D


Šampion Endzone III-B lige za 2007.godinu!

Šampion Endzone III-B lige za 2021.godinu!

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #94 on: March 07, 2013, 11:47:43 am »

Offline Old School

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2333
    • View Profile

Online Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #96 on: March 07, 2013, 01:54:18 pm »
Nije ova  lista nikakvo iznenađenje. Prosečan čitalac ne može da razume ozbiljniju književnost, kao što prosečni slušalac ne može da razume iole ozbiljniju muziku. U nekoliko navrata sam naglasio da ne volim bestselere. Idalje stojim iza toga.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Huddle

  • Starter
  • **
  • Posts: 63
    • View Profile
    • Sve o koledz fudbalu
Re: Knjige
« Reply #97 on: March 10, 2013, 12:12:59 am »

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #98 on: March 10, 2013, 01:06:42 pm »
Knjiga epske fantastike napreduje, a poslednja glava nije za one ispod 18 godina :)

Dakle, za one koji su propustili:
Prolog - http://www.booksie.com/fantasy/novel/huddle/ritam-sabedorije/chapter/1
Okupljanje junaka - http://www.booksie.com/fantasy/novel/huddle/ritam-sabedorije/chapter/2
Druga glava - http://www.booksie.com/fantasy/novel/huddle/ritam-sabedorije/chapter/4
Treća glava http://www.booksie.com/fantasy/novel/huddle/ritam-sabedorije/chapter/5
i, "censored if you're not an adult" četvrta glava - http://www.booksie.com/fantasy/novel/huddle/ritam-sabedorije/chapter/6
A chapter 3?
Hvatate polako ritam, nije lose. Skice likova se vec pocinju nazirati, a i neki pravci radnje. Pretpostavljam da ce biti razdvojena po kontinentima?

PS Jeste li razmisljali da stavite i neku obradjenu MOBI ili Epub verziju kada vec imate PDF? Nisam ja lijen da sam konvertujem ali malo preloma i ilustracija ne bi bilo lose.
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #99 on: March 10, 2013, 01:17:28 pm »
Link za chapter/3 je samo mapa.

Offline Huddle

  • Starter
  • **
  • Posts: 63
    • View Profile
    • Sve o koledz fudbalu
Re: Knjige
« Reply #100 on: March 10, 2013, 02:26:37 pm »
Da, taj link za "chapter 3" moje knjige na sajtu Booksie je samo mapa, jer neki od onih ljdui kojima sam poslao priču - ne posećuju ovaj forum, na koji sam lagano okačio mapu.

Sam sajt Booksie ne dozvoljava upload toliko velike fotke, otuda samo taj link.
Počev od "chapter 4" knjiga se nastavlja.

Offline Huddle

  • Starter
  • **
  • Posts: 63
    • View Profile
    • Sve o koledz fudbalu
Re: Knjige
« Reply #101 on: March 14, 2013, 10:58:01 am »
PS Jeste li razmisljali da stavite i neku obradjenu MOBI ili Epub verziju kada vec imate PDF? Nisam ja lijen da sam konvertujem ali malo preloma i ilustracija ne bi bilo lose.

Iskreno, ne znam kako se prave MOBI/Epub verzije, ali sam kao autor više nego zainteresovan da knjiga bude i u tim formama. Poradiću na tome, svakako, a ako imaš neki predlog/rešenje, slušam :)

Usput, i peta glava knjige je tu, za sada na pomoćnom sajtu, dok se ne napravi poseban, samo za ovu temu:
http://www.booksie.com/fantasy/novel/huddle/ritam-sabedorije/chapter/7

Offline Vicke_bg

  • Starter
  • **
  • Posts: 128
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #102 on: March 14, 2013, 11:01:59 pm »
Ne znam da li neko čitao od Andržej Sapkovskog serijal o vešcu Geraltu, ali sjajne su knjige. Ima malo i slovenske mitologije, što se meni u početku svidelo... A imao sam peh, jer sam pročitao prve 2 knjige, pa sam dobio sledeća tri nastavka, i greškom pročitao 3. pa 5. deo :/ Sad ne mogu 4. da čitam, kad znam šta se dešava, pa sam skinuo sa neta poslednja 2 dela, na engleskom. Preporuka!

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #103 on: March 14, 2013, 11:11:18 pm »
Prve 2 knjige su odlicne, mnogo bolje mu lezi format kratkih prica. Procitao sam trecu, cetvrtu i poceo petu ali nije to to
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #104 on: March 15, 2013, 01:44:37 pm »
Iskreno, ne znam kako se prave MOBI/Epub verzije, ali sam kao autor više nego zainteresovan da knjiga bude i u tim formama. Poradiću na tome, svakako, a ako imaš neki predlog/rešenje, slušam :)

Usput, i peta glava knjige je tu, za sada na pomoćnom sajtu, dok se ne napravi poseban, samo za ovu temu:
http://www.booksie.com/fantasy/novel/huddle/ritam-sabedorije/chapter/7
Mobi/epub su ti medju najpopularnijim formatima za e-citace poput Amazon Kindle i slicnih. Ja 90% knjiga u zadnje dvije godine citam u tom obliku pa mi je postalo bitno da se i u tom formatu moze naci izdanje.

Sto se tice konvertovanja iz pdfa u te formate to nije problem. Skines Calibre ili neki drugi program za konverziju i to je gotovo za par minuta. Druga stvar je "obrada" koja zahtijeva malo više vremena i vještine. Jeste to uglavnom kozmetičke prirode ali je lijepo citati kada su margine sredjene, tabovi isti, fontovi pogodni, kada je omogućena navigacija po dijelu i sl. Mislim da bi to pogotovo bilo dobro za vašu  free on line koncepciju djela jer bi onda moglo direktno da se skida na telefone, tablete, citatce itd.

Vidjecu ja preko vikenda da stavim jedno poglavlje na Kindle pa da vidis kako izgleda sirovo u MOBI a onda ako stignem i usminkanu verziju. Pomoglo bi da je unekom drugom fontu npr TNR ili nesto tako mejnstrim.

PS Dobro je i novo poglavlje, malo dinamicnije. Mada ovaj izlazak u dijelovima nikako nije lak za prosjecnog fantasy fana, znas da treba covjeku dati veci komad knjige odjednom da se malo zahukta. Ja vec pomalo zaboravio prvu glavu. :)
« Last Edit: March 15, 2013, 01:56:00 pm by sabotage »
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."