Author Topic: Bitcoin  (Read 65978 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Bitcoin
« on: April 07, 2013, 06:48:07 am »
Ima li ovde bitcoin-asa ?
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #1 on: April 10, 2013, 06:15:00 am »
Ima li ovde bitcoin-asa ?

Krajnje ste neozbiljni :D

ko je imao 1 btc pre 24h zaradio je 40 $....
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #2 on: April 10, 2013, 09:13:44 am »
Čitao sam nešto da mu mnogo skače vrednost zadnjih nekoliko dana.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #3 on: April 11, 2013, 11:27:47 pm »
A sad čitam da je bitcoin balon pukao... :D

http://mashable.com/2013/04/11/bitcoin-was-the-victim-of-its-own-success-not-ddos-attack/

Bitcoin, the world's most popular virtual currency, yesterday took a huge nosedive — from its all-time-high of $265 to as low as $105

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #4 on: April 12, 2013, 10:50:41 am »
danas je jos gore...pao na 88 $

http://bitcoinity.org/markets

ima stalno uspona i padova koliko sam uspeo da skontam...
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #5 on: April 12, 2013, 12:46:49 pm »
Teška mućka je u pitanju. Koliko li je skočila prodaja amd grafičkih karata? Ja sam prošle godine saznao za bitcoin, ali sa 5770 nisam imao šanse za neku zaradu.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #6 on: April 21, 2013, 03:22:12 am »
a ja pre par nedelja gledao bio oko 40-50 sada 127$

upravo gledam https://bitcoin-24.com/ i kaze:

« Last Edit: April 21, 2013, 03:27:24 am by brm »

Nejde brze...

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #7 on: April 21, 2013, 07:37:06 am »
Bitcoin je klasičan piramidalni balon koji će pući čim se isisa dovoljno para od naivnih ljudi. Svako ko pravi bitcoin će u jednom trenutku poželeti da kupi isti i poveća svoju zaradu, dok će u priču ući i jedan deo berzanskih "stručnjaka". Moja preporuka je da bežite od bitcoina.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #8 on: April 21, 2013, 10:23:08 am »
Izes mi sve ako se Sundjer ne razume u svaku bogovetnu oblast zivota. Prvi pravcati forumski akademik  :lol:

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #9 on: April 21, 2013, 11:39:02 am »
Ne razumem se u sve, samo iznosim svoje mišljenje. Ko hoće neka me sluša, ko neće neka greši :)
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #10 on: April 21, 2013, 12:13:07 pm »




 :D

Nejde brze...

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #11 on: April 22, 2013, 01:09:25 am »


ja sam da se predje na zasebnu temu, posto bih ovde mogao da razvezem zesce...da ne umorim prvobitni topic
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline stevancar

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 5384
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #12 on: April 22, 2013, 01:38:57 am »
ortak je bio u nekoj dizajn priči sa njima http://staging.nenadgrujicic.com/giftcoins/

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #13 on: April 22, 2013, 01:56:45 am »
Evo split ali na dalje za svaki post na ovoj temi moraćete da platite 0,0001 BTC. :zvizdanje:

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #14 on: April 25, 2013, 05:58:20 am »
http://bitcoinity.org/markets

153 $ trenutno...ocekujem do kraja godine duplo...
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #15 on: April 25, 2013, 10:20:34 am »
http://bitcoinity.org/markets

153 $ trenutno...ocekujem do kraja godine duplo...

Jel rudariš?

Offline Jason

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 999
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #16 on: April 25, 2013, 11:24:31 am »
Jel rudariš?

ma nema vajde sad to koliko sam skontao...probao sam samo da vidim princip cisto i trazio po netu kako tacno funkcionise i radi...
the loudest one in the room is the weakest one in the room

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #17 on: December 10, 2017, 03:58:58 pm »
Jel se neko bavi Bitcoinom?
Jel znate nekoga da "rudari" u Srbiji?

Sampion IIIb lige za 2016. godinu

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #18 on: December 10, 2017, 04:25:13 pm »
Jel se neko bavi Bitcoinom?
Jel znate nekoga da "rudari" u Srbiji?

Znam neke naše koji se time bave u inozemstvu.

Ja sam davno, ali baš davno, nešto petljao oko toga ali imao sam suviše bedan komp pa sam, nažalost, batalio.

Offline BitterLemon

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1124
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #19 on: December 10, 2017, 05:12:32 pm »
Jel se neko bavi Bitcoinom?
Jel znate nekoga da "rudari" u Srbiji?

Има један мој познаник у Јагодини, бави се тиме већ дуже, уложио је доста у опрему, преко 3-4.000 евра(и то са комбинацијом нових и половних делова) ако ме памћење добро служи. Он је склопио машине за то које су баш јаке, са неким бруталним графичким картицама којих иде неколико на плочу, не сећам се колико. Купио је преко нета неки процесор са 16 језгара који је платио полован преко 1.000 евра(рекао ми је да нов кошта преко 4.000), напајање је неко ненормално скупо, скупље од мог лаптопа и десктопа на послу заједно, због тога што су све ово ненормални потрошачи. Тај рачунар троши више него бојлер. Причао ми је и колико изрудари месечно али сам заборавио, то је било пре годину дана. Све што је зарађивао улагао је да докупљује за даље рударење. Баш ћу га питати кад га сретнем како му иде са тим.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #20 on: December 10, 2017, 07:37:22 pm »
veliki deo moje ustedjevine je u bitcoinu, ko kod dafine :D

ortak se bavi kriptovalutama poprilicno ozbiljno, on me je i navukao svojevremeno, ima firmu sa preko 50 zaposlenih u minhenu, krenuo neki startup pre par godina, elem prema onome sto mi je on kao ekspert rekao kada smo potezali tu temu (ne jednom) da je kasno za to, rudarenje je sve sporije i sporije (pricamo o bitcoinu).

Broj novcica je limitiran na 21mil. i trenutno je u opticaju oko 17mil. Najveci centri za rudarenje su iz azije gde je struja jeftina i klima je povoljna za rashladjivanje i to su mnogo veliki sistemi. Jednostavno ono sto ulozis i kada odbijes utrosak elektricne energije vracas se jako sporo na nulu, a i masine za bitcoin kostaju vise.

Kod nas verovatno bi moglo nesto sa nekim drugim valutama, opet koliko sam ja cuo masine za btc i masine za druge valute su razlicite i treba nekoliko meseci da prodje da se povrate pare.


Nejde brze...

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #21 on: December 10, 2017, 08:59:31 pm »
veliki deo moje ustedjevine je u bitcoinu, ko kod dafine :D

ortak se bavi kriptovalutama poprilicno ozbiljno, on me je i navukao svojevremeno, ima firmu sa preko 50 zaposlenih u minhenu, krenuo neki startup pre par godina, elem prema onome sto mi je on kao ekspert rekao kada smo potezali tu temu (ne jednom) da je kasno za to, rudarenje je sve sporije i sporije (pricamo o bitcoinu).

Broj novcica je limitiran na 21mil. i trenutno je u opticaju oko 17mil. Najveci centri za rudarenje su iz azije gde je struja jeftina i klima je povoljna za rashladjivanje i to su mnogo veliki sistemi. Jednostavno ono sto ulozis i kada odbijes utrosak elektricne energije vracas se jako sporo na nulu, a i masine za bitcoin kostaju vise.

Kod nas verovatno bi moglo nesto sa nekim drugim valutama, opet koliko sam ja cuo masine za btc i masine za druge valute su razlicite i treba nekoliko meseci da prodje da se povrate pare.
Ima ekipia iz PA koja to radi, ali su prikljuceni na banderu ispred kuce :)

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #22 on: December 11, 2017, 01:58:32 am »
6 mojih ex kolega su presli da rade za round globe, koji guraju dascoin...sve mi je to etericno nekako te se nikada nisam upustao dublje.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Offline marasin

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2079
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #23 on: December 12, 2017, 01:42:29 am »
Mali broj njih radi na procesor, uglavnom ti za rudarenje treba graficka. Mislim da postoje posebne graficke koje su optimizovane za rudarenje. Znam da je pre bila prica da je odnos zarade i potrosene struje tu negde, ne znam dali jos uvek stoji tako. Sad je bitcoin poceo da skace nenormalno tako da je mozda opet isplativ. Sad, oko toga koliko ce da skace, neki prognoziraju do 50k$ za par godina. Ja mislim da zavisi od toga da li ce se neka druga kriptovaluta uspeti uvuci u mikrotransakcije unutar igara. Onda bi verovatno ona pokupila hype.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #24 on: December 12, 2017, 11:18:39 am »
Posebne grafičke za rudarenje su AMD kartice :D. Njihov GPU vrši potrebna izračunavanja brže od NVidia kartica, a o procesorima da ne govorimo. O ceni bitcoina može samo da se spekuliše. Može da ode na 30K za 3 meseca, može da propadne. Klasično mešetarenje. Ne znamo ko drži koliku količinu bitocina, njegova vrednost ne zavisi od privrede niti drugih ekonomskih pokazatelja, već od trgovačke špekulacije. Ono što mu je najveća mana, kao i svih krpitovaluta, je dugoročna vrednost. Kratkoročno se može zaraditi, ali probajte da štedite u kriptovalutama na duži period. Bitcoin se održao, mnogi su propali. LTC je navodno novi novčić koji treba dugoročno da se isplati, ali to je sve upitno.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #25 on: December 15, 2017, 10:13:49 am »
ortak se bavi kriptovalutama poprilicno ozbiljno, on me je i navukao svojevremeno, ima firmu sa preko 50 zaposlenih u minhenu, krenuo neki startup pre par godina, elem prema onome sto mi je on kao ekspert rekao kada smo potezali tu temu (ne jednom) da je kasno za to, rudarenje je sve sporije i sporije (pricamo o bitcoinu).
...
Kod nas verovatno bi moglo nesto sa nekim drugim valutama, opet koliko sam ja cuo masine za btc i masine za druge valute su razlicite i treba nekoliko meseci da prodje da se povrate pare.
Na ovu temu, ja sam dobio slicnu informaciju, da rudarenje nije vise (toliko) isplativo i da je bolje zapravo da se investira u samu valutu pa njom da se trguje. Postoje razne berze koje nude uparivanje sto po USD/EUR, sto po BTC/ETH, pa ko voli nek' izvoli... Ja sam nabo ripple za neke prilicno sitne i simbolicne pare, da vidim kako to sve izgleda i deluje mi da moze da bude dobrano interesantna zajebancija.

Inace, spisak valuta i njihovo kretanje : www.coinmarketcap.com

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #26 on: December 15, 2017, 03:23:47 pm »
Inace, spisak valuta i njihovo kretanje : www.coinmarketcap.com

1300+ razlicitih criptovaluta..  :w :w

Nego, sad ozbiljno pitanje o mom razumevanju svega ovoga. Neko resi da napravi valutu i napravi se neki algoritam pomocu koga pravis "coins" (da ih nazovem jednim imenom). Algoritam oznaci koliko je max novcica u opticaju a vrednost novcica je u principu fiktivno odredjuje potraznja za njom. Znaci klasicno mesetarenje, presipamo iz supljeg u prazno.. manje/vise. Jel tako nekako ?

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #27 on: December 15, 2017, 04:02:58 pm »
To i ja mislim, a pokušao sam da uđem u suštinu stvari. I dan danas ne shvatam upotrebnu vrednost kriptovaluta. Nebezbedno (hakuje se svaki dan), neefikasno (samo 3 transakcije u sekundi na svetu može da obradi Bitcoin), nepredvidivo (Bitcoin može da ode u $50K ili da ode na $50 u bilo kom trenutku). Ko je rizikovao, uzeo je kintu, skidam kapu. Neki kažu da si isplati i sada ući u Bitcoin, ko sme svaka čast.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline marasin

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2079
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #28 on: December 16, 2017, 12:28:07 am »
1300+ razlicitih criptovaluta..  :w :w

Nego, sad ozbiljno pitanje o mom razumevanju svega ovoga. Neko resi da napravi valutu i napravi se neki algoritam pomocu koga pravis "coins" (da ih nazovem jednim imenom). Algoritam oznaci koliko je max novcica u opticaju a vrednost novcica je u principu fiktivno odredjuje potraznja za njom. Znaci klasicno mesetarenje, presipamo iz supljeg u prazno.. manje/vise. Jel tako nekako ?
Pa otprilike. Postoji vec neki osnovni algoritam. Ti mozes nesto malo da mu preradis i da mu stavis neke parametre. Uglavno one koji odredjuju koliko novca moze da bude i kojom brzinom se on pravi. Mislim da mozes da mu stavis i da ista brzina sve vreme, nisam siguran.
Ako se ne varam, onda ti napravis dostupnim (ako oces) mining klijente koji mogu da skinu i da "kopaju" taj novac. Tako ljudi u pocetku dolaze u kontakt s tvojim novcem. U protivnom, verovartno ces samo ti imati tvoj novac i niko nece da ti ga kupi.

Ono sto je mana, taj novac nema nikakvo pokrice, i u sustini gledano, vrednost mu je manja nego nasem novcu za vreme inflacije. Ali on je jedinstven (i valjda jos uvek ne krekovan i kopiran) tako da dobija vrednost kao unikatna roba. Kao recimo da Andy Warhol uzme i odstampa svoj potpis u 100k primeraka i ljudi pocinju da to koriste ko novac u vrednosti od 2-3$ jer je to on stampao.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #29 on: December 16, 2017, 12:07:48 pm »
I onda Endija neko optuži za seksualno uznemiravanje i ode sve u tri lepe.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #30 on: December 18, 2017, 09:58:40 am »
Znaci klasicno mesetarenje, presipamo iz supljeg u prazno.. manje/vise. Jel tako nekako ?
Nije bas mesetarenje, s obzirom da mozes da naplatis kriptovalute koje imas.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #31 on: December 18, 2017, 09:37:56 pm »
Ako je berza mešetarenje, onda su i kriptovalute :D. Još uvek je sve u povoju. Čak i velike menjačnice kao što je cex.io znaju da "zabaguju" kada se dešavaju veliki skokovi ili padovi, očigledno nemaju dovoljno novca za brzu isplatu. Bezbednost je glavna mana ove tehnologije. Skoro niko ne čuva novac u menjačnicama. Kupuju se elektronski novčanici, čija je bezbednost upitna (mada mnogi tvrde da su bezbedni). Dobar deo domaćih banaka ne dozvolja povlačenje novca sa menjačnica. Nisam stručnjak za kriptovalute, ali ih pratim povremeno. Možda sam isuviše skeptičan, a možda (verovatno) ni ne znam najbolje kako sve funkcioniše.
Ako sam dobro shvatio, možeš sam da kopaš parice i onda ih prodaš (na berzi?) ili da preneseš određenu sumu novca na berzu, kupiš valutu, prebasiš je u novčanik (?), a zatim je prodaš kada joj vrednost skoči, pa pare prebaciš na račun u banci koja prihvata takve transakcije. Ako neko zna konkretno kako sve funkcioniše (ili već radi trgovinu), ne bi bilo loše da napiše konkretno šta se i kako radi, objasni osnovne termine (coin, alit, dump, bull, wallet, fiat), pa da budemo svi zajedno bolje upućeni. Još jednom pominjem, probao sam da uđem u suštinu kriptovaluta, ali nisam zadovoljan onime šta sam saznao, zato sam i skeptik po pitanju istih.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #32 on: December 18, 2017, 09:49:51 pm »
Piramidalna sema novog doba

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #33 on: December 19, 2017, 05:43:46 am »
Piramidalna sema novog doba

Osim što se razlikuje u jednoj bitnoj stvari - nema kamate koja je ključni faktor u piramidalnoj šemi...

Offline mr.green

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 6417
  • Scott Sterling: The Man, The Myth, The Legend!
    • View Profile
Re: Bitcoin
« Reply #34 on: December 22, 2017, 10:36:11 pm »
Виртуелна валута биткоин дочекала је свој црни петак. На крају радне недеље вредност ове дигиталне новчанице пала је испод 13.000 долара. За само пет дана ова криптовалута изгубила је скоро трећину вредности и на путу је да забележи најгору трговачку седмицу од 2013. године, после вртоглавог успона до рекордног нивоа од близу 20.000 долара од недеље 17. децембра.

Значи ли то да се биткоин, после вртоглавог успона, коначно сударио са реалношћу? Јер, вредност ове најпознатије криптовалуте од почетка године порасла је чак 2.000 одсто. Почетком 2017. године биткоин је вредео нешто мало мање од 1.000 долара, да би се у недељу на Луксембуршој берзи попео до 19.666 долара.

Међутим, од понедељка је све кренуло низбрдо.

Sampion IIIb lige za 2016. godinu