Author Topic: IT pitanja i odgovori  (Read 248090 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline BitterLemon

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1124
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1050 on: June 08, 2016, 11:04:07 am »
Значи ишао си у "опције", па у "безбедност", па у "сачуване лозинке" и притиснуо си "прикажи лозинке" и тамо нема лозинке? То је баш чудно. Баш ме копка тај твој случај. :)

Offline djomlao

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1627
  • ;)
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1051 on: June 08, 2016, 11:14:45 am »
Ajd i ja da zakukam :

pre par dana htedoh da ucinim zeni i da joj narezem neke fotke, sa njenog laptop-a.
Na njemu ima neki glupavi CD burner.
Ne znam kako, ali sam uspeo da pobrisem gotovo sve fotke koje je imala na racunaru.

Skinuo sam Undelete 360 i uspeo da jedan dobar broj fotki povratim, ali je ostalo jos mnogo toga sto nisam uspeo da spasim.
Postoji li mogucnost da spasim i ostatak fotki ili je to to ?

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4448
  • Keep walking
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1052 on: June 08, 2016, 01:56:07 pm »
Значи ишао си у "опције", па у "безбедност", па у "сачуване лозинке" и притиснуо си "прикажи лозинке" и тамо нема лозинке? То је баш чудно. Баш ме копка тај твој случај. :)
Ima lozinka cirilicna koju kad ukucam nece da otvori to je fora.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1053 on: June 08, 2016, 04:03:45 pm »
Ajd i ja da zakukam :

pre par dana htedoh da ucinim zeni i da joj narezem neke fotke, sa njenog laptop-a.
Na njemu ima neki glupavi CD burner.
Ne znam kako, ali sam uspeo da pobrisem gotovo sve fotke koje je imala na racunaru.

Skinuo sam Undelete 360 i uspeo da jedan dobar broj fotki povratim, ali je ostalo jos mnogo toga sto nisam uspeo da spasim.
Postoji li mogucnost da spasim i ostatak fotki ili je to to ?

Ala si joj učinio, svaka ti čast. Ali ne brini ništa, kada se bude razvela od tebe, nikad više slobodnih žena na tržištu nije bilo  :smile3:


Šalu na stranu, meni se desilo nešto slično pre 10tak godina, "slučajno" sam formatirao disk, uspeo sam da povratim 95% podataka sa programom GetDataBack.

Offline BitterLemon

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1124
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1054 on: June 08, 2016, 10:38:15 pm »
Ima lozinka cirilicna koju kad ukucam nece da otvori to je fora.

Први пут чујем за такав случај, баш ме интересује како ће се разрешити. Да ли си пробао копи-пејст уместо прекуцавања? Мени се некада деси код шифри за сајтове да укуцам шифру и да неће да уђе, а кад урадим копи-пејст из мејла од провајдера уђе нормално, то је најприближније твом проблему од ситуација на које сам ја наилазио. На неким сајтовима ако покушаш да уђеш неколико пута са претходном шифром они те обавесте да је то стара шифра и питају да ли желиш да урадиш опоравак шифре, знам да је сламчица али ипак пробај.

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4448
  • Keep walking
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1055 on: June 08, 2016, 11:31:25 pm »
Први пут чујем за такав случај, баш ме интересује како ће се разрешити. Да ли си пробао копи-пејст уместо прекуцавања? Мени се некада деси код шифри за сајтове да укуцам шифру и да неће да уђе, а кад урадим копи-пејст из мејла од провајдера уђе нормално, то је најприближније твом проблему од ситуација на које сам ја наилазио. На неким сајтовима ако покушаш да уђеш неколико пута са претходном шифром они те обавесте да је то стара шифра и питају да ли желиш да урадиш опоравак шифре, знам да је сламчица али ипак пробај.

ЈБГ пробао сам сад и ово што си написао, увек избаци да шифра или усер није добар, ја сам се надао да ми  избаци неку опцију за ресетовање, да ми понуди да се пошаље привремена шифра на приватни мејл или број телефона. Сад чекам да се колега са одмора врати тамо , па да иде тамо у ИТ службу.

Offline doktor

  • Starter
  • **
  • Posts: 451
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1056 on: September 02, 2016, 02:32:02 pm »
Par pitanja  za nase drustvo kojima je ova tematika svakodnevnica. Uskoro treba za  klinca da sklapam komp, klsaicna gamig sprava.....da li da uzimam AMD procesor  (* jezgara) , odgovarajuca ploca sa 16 giga Rama ili da vijam intelove komponente za koji svi kazu da je znatno bolji. AMD varijanta mi je jeftinija....

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1057 on: September 02, 2016, 04:29:37 pm »
AMD sprema novu generaciju čipova (ZEN), nakon sto godina i ohoho vremena. To di dovoljno govori koliko je tehnologija i najnovijih AMD procesora trenutno zastarela. To naravno ne znači da su procesori fx 8xxx serije loši. U principu, koliko para toliko muzike. Ja bih išao na i5 procesor, jer mislim da će se isplatiti na duže staze (i5 2500k recimo još uvek može dobro da se iscedi i isprati nove grafičke karte). Što se tiče grafike, tu si sada na slatkim mukama. Za 1080p gejming imaš i nvidia i amd varijantu, pa biraj. Nvidia GTX 1060 je nešto što bi trebalo da bude najbolja kupovina za maksimalnu ugođaj, mada možeš da napraviš i mali kompromis ako si kratak sa novcem, pa uzmeš amd RX 470 . Karta nije ista klasa sa GTX 1060, ali je dobra za 1080p i ima odličan odnos cena/performanse. Ako ideš na 1440p ili 4k gejming, onda GTX 1070 ili GTX 1080. Naravno, sve kartice gledaj da uzmeš u nekoj nerefentnoj izvedbi. Hlađenje je bolje, tiše su, mogu da se kloknu itd.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1058 on: September 02, 2016, 05:27:07 pm »
Ako mozes pojuri i5 kao sto rece Sundjer, sto se tice grafickih, lepe su ove nove, ali daleko od slatkih muka kad je gtx 1060 300 evrica kod "Madjara" (mislim i ja mastam o 1060 MSI Gaming X), RX 470 ce biti sasvim dovoljno u ovom trenutku ako i za toliko mozes da izdvojis, ako se ide dalje neki midrange je pre bio 960 4gb verzija. Oko ostalih delova tu nema nekog mudrovanaja sve manje vise tu blizu, na pocetku mozes i 8gb rama pa posle dodas u nekom trenutku bolje tu zakinuti nego na glavnim itd. Uglavnom reci tacno namenu sta ce se igrati i budzet neki okvirno pa se da mnogo lakse sastaviti nesto. Moze i na PM.

"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline doktor

  • Starter
  • **
  • Posts: 451
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1059 on: September 02, 2016, 07:07:12 pm »
Hvala i na ovome do sada.....nije klinac neki "zestok" gamer.....budzet  je oko 400 eura bez monitora. I meni se svidja ta varijanta sa i5 . i mislim da se bi te mogao i uklopiti sa cenom. Posto on nece skladistiti nikakve velike podatke tipa filmove i muzike, mislio sam da mu satvim jedan SSD od 250giga  i finu graficku pa nek voza...

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1060 on: September 02, 2016, 08:55:32 pm »
SSD se podrazumeva :D. Uz njega mu uzmi i neki HDD za skladištenje, zatrebaće brže nego što misliš. Obrati pažnju na kućište i napajanje. Greota je da uzmeš džeki čena od 25€ za gejming mašinu.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1061 on: September 02, 2016, 09:00:48 pm »
Posto on nece skladistiti nikakve velike podatke tipa filmove i muzike, mislio sam da mu satvim jedan SSD od 250giga

yeah.. ali nismo u 2005 vise :)

prosecna igra danas zauzima 30-40 giga, daleko vise od muzike i filmova

250gb SSD zvuci primamljivo, ali za iste pare, jos uvek je bolja ideja - 120gb SSD + 1TB HD
samo treba voditi racuna i instalirati igre uvek na D:

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1062 on: September 02, 2016, 09:03:43 pm »
Ajde Lorde, neće valjda doktor da se bruka da uzima 120GB SSD :D. Šalu na stranu, ja već 2 godine imam 120GB SSD i gomilu instaliranih igara na njemu. Jesu uglavnom indi naslovi, ali povremeno držim i jednu težu, od par desetina GB.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline BitterLemon

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1124
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1063 on: September 02, 2016, 09:41:05 pm »
Не разумем у чему је поента поседовања ССД диска ако ће игрице да инсталира на обичан ХДД? Да би му радио брже док сурфује нетом и оставља коментаре по форуму? Ако узима ССД поента је да све програме и игрице инсталира управо на њега, јер је то једини начин да искористи његову брзину. А стварно је осетна брзина, више се осећа него кад сам са 4ГБ прешао на 8ГБ меморије. Мој другар који ради ентеријере каже и да је он више осетио ССД у рендеровању него прелаз са 8 на 16ГБ меморије.

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1064 on: September 02, 2016, 09:47:42 pm »
Sta ko preferira, ja ne bih mogao bez HDD nikako, uvek mi se nakupi kojecega, ali sam zato kupio i SSD cim se pojavio i evo ga EVO sljaka, ne bih ga menjao za pola komponenti. Brzina se primeti mozda i najvise od svega kad se stavi SSD to je suvisno pricati.

Nego da se vratim na konfiguraciju, taj i5 ces tu bas tesko da uklopis za te pare (on je uvek bio i ostao 200e). Nesto bih ti ovako preporucio :

Procesor i3 6100 - 100e
Graficka GTX 950 2gb - 150e
Ploca ako je mATX 60 i nesto evrica, ako je full ATX racunaj 90-100.
Memorija 8gb - 35e

Kuciste sam biras, napajanje ide barem 30-40 evra neki LC da ne bude kinez, naravno moze i bolje (Sto i preporucujem, nikad tu ne bih zakinuo). Ne znam da li mozda imas sta od tih cudesa da ostavis za ovu konfiguraciju. Ovaj i3 ce lepo da isprati ostatak konfiguracije, definitivno bih pre njega nego AMD, a ovaj i nije tako daleko o tih i5 starih koji su pominajni. To ce fino gurati igrice, uvek bilo koliko para toliko muzike, pa sad ti vidi. Ako hoces nize ili vise od ovog sto sam naveo lako cemo izmeniti.

Ovo su okvirne cene, ja sam nesto skorije uzimao od ovih sto dovlace iz Madjarske kao sto rekoh, ovde u NS, nikakvih problema nije bilo. Sto se tice garancije drug je nesto menjao, to brze ide neko kod nasih derikoza, isto bez problema. Od domacih radnji najvise se kupuje cenim u Emmiju (ako je zabranjeno reklamiranje brisi), mada imas IT svet i jos tih par sajtova svaka komponenta gde i posto, pa ko voli nek izvoli.


"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Offline doktor

  • Starter
  • **
  • Posts: 451
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1065 on: September 02, 2016, 10:10:52 pm »
Hvala puno na savetima. Kada bude realizovano javicu sta sam napravio.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1066 on: September 02, 2016, 10:30:42 pm »
Emi odavno nije ni najjeftiniji ni najkorektniji.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Grandilof

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4875
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1067 on: September 02, 2016, 11:10:06 pm »
Emi odavno nije ni najjeftiniji ni najkorektniji.

Ja sam samo rekao gde se najcesce uzima uz WinWin (isti dobavljac Alti, samo oni malo jeftinije), uvek se nadje nesto jeftinije kod drugih. To sam pomenuo okvirno da su medju jeftinijima gde okvirno da gleda cene. Kao sto rekoh uvek ima IT Svet i jos tih par sajtova, KP da se lako sve proveriti. Sto se tice korektnosti iskreno nemam pojma ni za njih ni za druge. Kod njih poslednje uzeo SSD i srecom nikakvih problema nisam imao.

"Philadelphia is the only city, where you can experience the thrill of victory and the agony of reading about it the next day."

Online ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1068 on: September 02, 2016, 11:22:05 pm »
Ja sam samo rekao gde se najcesce uzima uz WinWin (isti dobavljac Andrej Vucic)

Offline velja

  • HOF
  • *****
  • Posts: 11683
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1069 on: September 03, 2016, 10:00:46 am »
Emi odavno nije ni najjeftiniji ni najkorektniji.
A koji je najjeftiniji i najkorektniji?
Pitam zato što koga god sam zvao uvek je emmi ispada najbolja opcija...
 

Offline BitterLemon

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1124
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1070 on: September 03, 2016, 09:48:47 pm »
A koji je najjeftiniji i najkorektniji?
Pitam zato što koga god sam zvao uvek je emmi ispada najbolja opcija...
+1

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1071 on: September 03, 2016, 11:47:09 pm »
Ne kupujem često od naših, ali kažu ljudi da ja atom najkorektniji. Najjeftiniji su mađari. Jedino ako ti smeta što ne plaćaš carinu i PDV, ali onda bi trebalo da imaš grižu savesti za svaki potrošeni € u insotranstvu.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1072 on: September 08, 2016, 02:54:54 pm »
ako si u mogucnosti malo vise parica da ulozis, duze ce trajati masina, klinci jure igrice i bice kuknjave sigurno za godinu dana pa ces opet da pazaris nesto novo, ili moj ti savet da uzmes dobru plocu u konfiguraciji, pa vremenom kada mozes, zamenis po neku komponentu.

Nejde brze...

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1073 on: September 08, 2016, 04:29:58 pm »
Zbog čega bi trebalo da da više para za ploču? Čini mi se da Savatići nemaju nameru da rade bilo kakav OC.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1074 on: September 08, 2016, 07:32:05 pm »
ti konstantno samo kenjas nesto okolo, nema gde te nema, za sve si najpametniji

Nejde brze...

Offline masterplan

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3086
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1075 on: September 08, 2016, 07:42:55 pm »
i meni se ucinilo  :hm:
Lepo spavaj druže, dobri dečko naš
i dok gore sveće znaj da ima nas,
vernih istoj priči što stojimo u redu,
vidimo se uskoro u nekom nebeskom bendu

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1076 on: September 08, 2016, 07:50:27 pm »
ti konstantno samo kenjas nesto okolo, nema gde te nema, za sve si najpametniji
Ja sam lepo postavio pitanje. Ti si rekao da uloži u ploču . Ja se nisam složio i pitao sam zašto. Obzirom da neće da ide na OC, mislim da je bolje da uštedi na ploči, a kupi bolji procesor ili grafičku. Ja uvek argumentovano diskutujem, tako da od sagovornika očekujem isto. Dakle, zašto da kupi bolju ploču i zbog čega je to bolje na duže staze? Da sam hteo da kenjam, vezao bih se za tvoju izjavu da je bolje da uloži više para, da bi imao bolju gejming mašinu. Ali eto, nisam, jer nisam takav čovek.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1077 on: September 08, 2016, 07:53:24 pm »
mene zabole za diskusiju (nego mi dosadno na poslu), ali daj mi pokazi gde su ti argumenti u sledecem:

Zbog čega bi trebalo da da više para za ploču? Čini mi se da Savatići nemaju nameru da rade bilo kakav OC.

da si lepo ova dva posta sastavio u jedan, niko ti nista ne bi rekao... kol'ko ja vidim odavle...
« Last Edit: September 08, 2016, 07:55:28 pm by mladenko »

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1078 on: September 08, 2016, 09:17:34 pm »
Mislim da je davno prošlo vreme kada se isplatilo uložiti više para u ploču zbog naknadnog nadograđivanja. Sada vole da štancuju nove sockete za skoro svaku generaciju procesora pa ko hoće samo procesor da pojača često može da se slika sa starom pločom.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1079 on: September 08, 2016, 09:56:46 pm »
mene zabole za diskusiju (nego mi dosadno na poslu), ali daj mi pokazi gde su ti argumenti u sledecem:

da si lepo ova dva posta sastavio u jedan, niko ti nista ne bi rekao... kol'ko ja vidim odavle...
Izvini, ali ne razumem šta si hteo da kažeš :D. Skuplje ploče se obično uzimaju ako radiš OC, ili ti treba više slotova za RAM, ili za neke dodatne kartice. Još jednom, cenim da doktoru i klincu ništa od ovoga ne treba. Samo podrazumevana CPU i GPU snaga.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline BitterLemon

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1124
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1080 on: September 08, 2016, 10:11:46 pm »
Mislim da je davno prošlo vreme kada se isplatilo uložiti više para u ploču zbog naknadnog nadograđivanja. Sada vole da štancuju nove sockete za skoro svaku generaciju procesora pa ko hoće samo procesor da pojača često može da se slika sa starom pločom.
Ово је најпаметније написано на тему матичних плоча. Он треба да направи баланс и да сада у овом тренутку направи машину за њихове потребе, не може се више тркати са технологијом, она је увек бржа од тебе а ти си увек губитниик, већ да узме балансираног квалитета све компоненте. Шта год да узме за годину-две биће застарело а преко тога и превазиђено.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1081 on: September 09, 2016, 03:14:09 pm »
Savet nije bio da uzima plocu od 600eura, nego da ne uzima neko jeftino sranje od 40, neka npr gigabyte ploca izmedju 100 - 150e bi bila idealna, kvalitetnije napajanje procesora, hladjenje, maksimalno iskoriscavanje drugih komponenti, da ne pominjemo struju u srbiji koja je stabilna u pm.
I za par godina ploca ode u kurac, onda problemi da se nadje ista ploca koja ce da podrzava taj cpu i memoriju koju je vec imao, jer su stigli umedjuvremenu neki novi standardi i jednostavno slicno nesto nema da se pazari.

Ako ce da kupuje pc da mu traje 2 godine, onda sve jedno.

Nejde brze...

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1082 on: September 09, 2016, 05:10:53 pm »
Ovo bi bilo idealno, ono bi bilo kvalitetnije... Lepo je rekao da mu je budžet oko 400 evra, ako "spiska" 150 na ploču onda će morati da se zadovolji integrušom.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1083 on: September 09, 2016, 06:46:33 pm »
Savet nije bio da uzima plocu od 600eura, nego da ne uzima neko jeftino sranje od 40, neka npr gigabyte ploca izmedju 100 - 150e bi bila idealna, kvalitetnije napajanje procesora, hladjenje, maksimalno iskoriscavanje drugih komponenti, da ne pominjemo struju u srbiji koja je stabilna u pm.
I za par godina ploca ode u kurac, onda problemi da se nadje ista ploca koja ce da podrzava taj cpu i memoriju koju je vec imao, jer su stigli umedjuvremenu neki novi standardi i jednostavno slicno nesto nema da se pazari.

Ako ce da kupuje pc da mu traje 2 godine, onda sve jedno.
Naravno da ne. Za kvalitetno napajanje ti treba upravo kvalitetno napajanje, za stabilnost i kvalitet signala ako baš hoćeš, možeš da uzmeš UPS. Ploča ili podržava CPU, ili ne. Ako hoćeš OC, onda mora skuplja ploča. Za hlađenje se koriste dodatne komponente (ventilatori, jači kuleri, vodeno hlađenje, prostrana kućišta) i uglavnom su potrebni prilikom OC-a. Nemoj da plašiš ljude da će jeftine ploče za par godina (istekom garancije) da crknu, jer to jednostavno nije tačno. Lično sam imao ploču od preko 100€ koja je riknula posle par meseci rada, a takođe i ploču od 50€ na gejming mašini koja je radila godinama. Zapravo, ploče su komponente koje najmanje crkavaju iz mog iskustva (ako izuzmemo CPU i RAM memoriju). Uglavnom stradaju elektroliti i tu jedino ima smisla pričati o kvalitetu komponenti kod skupljih ploča. Ne pričam napamet, imam 120 računara na mreži, a bar još toliko sam ih zamenio u proteklih 10 godina. OK, nisu gejming mašine, ali se redovno koriste. Ono što uvek kažem ljudima koji neće da čačkaju po hardveru je sledeće: Ne uzimaj najjeftinija kućišta i napajanja, nađi balans između CPU i GPU za novce koje daješ, dok se na matičnoj može i uštedeti. RAM uzmeš standardne brzine za aktuelnu situaciju (ništa preskupo, uglavnom najjeftinije) i to je to. Jednostavno ljudi žele performanse za novac koji daju, ploča im na osnovnom nivou to neće dati, brži CPU i GPU hoće.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline brm

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 2582
  • i tako...
    • View Profile
Re: IT pitanja i odgovori
« Reply #1084 on: September 10, 2016, 07:30:54 pm »
ako je sve jedno neka uzme polovnu plocu za 10 eura , zbudzi neka drzi vodu da majstori odu sistem, ne treba mu ni kuciste, neka stavi sve u pivsku gajbu, tu je izvukao jos 40 eura, ne trebaju mu ni kuleri, neka stavi pc na terasu, oooop, jos 10 eura je sacuvao.

Nejde brze...