Author Topic: Hladno Pivo  (Read 206390 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net

Online starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1401 on: February 27, 2021, 05:04:37 pm »


 :cackalica:


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1403 on: February 27, 2021, 08:27:39 pm »

Offline marasin

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2079
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1404 on: February 28, 2021, 02:16:33 am »

Offline Reignman

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7477
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1405 on: March 01, 2021, 11:14:15 am »

Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: Hladno Pivo
« Reply #1406 on: March 06, 2021, 10:16:57 pm »

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1408 on: March 06, 2021, 10:39:14 pm »
Htedo da napišem da ja od ovih ni vodu ne bi uzeo, a kamo li pivo, ali onda sam video ocenu na IMDB. Cenim da je još i poklonjena.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1409 on: March 08, 2021, 10:38:04 pm »
Crow Remont

Remont na remontu. Pre nekog vremena predstavio sam vam ovo pivo, međutim kroz komentare na IG i FB je ispalo da je ostavilo lošiji utisak, uz obećanje sa moje strane da ću da ponovim recenziju. Pivo je, čisto da ponovim, urađeno specijalno za smederevski MKS Kombinat.

Gledajući napisano i sećajući se ovog piva, mogu da kažem da je ukusom "stabilan" i da je otprilike onakvo kakvo ga pamtim. Dakle,  laganiji pejl ejl, prilično klasičnog ukusa, ne neke punoće. Blago citrusnih aroma u kojima preovladava grejpfrut.

E sad, u onom prvom predstavljanju je tu bio neki kiseli aftertejst koji je smetao, a sada ga nema i to je zapravo popravilo malo utisak o ovom pivu. Dovoljno pitko za preporuku ali i ništa specijalno.



Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1410 on: March 09, 2021, 09:16:24 pm »
Parbo Pilsner

Ovo pivo dolazi zahvaljujući mom drugaru iz dalekog nam Surinama. A radi ga faktički surinamska ispostava Heinekena.

Pivo je klasično svakodnevno, sa slađim akcentom koji dolazi od pirinča i blagom gorčinom koja sve to prati. Nešto kao korektan Amstel ili nešto tog tipa, samo što se pivo "seče" sa pirinčem umesto kukuruznom krupicom što je ovde običaj. Sve u svemu, veoma korektno za svaki dan.


Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1411 on: March 09, 2021, 10:10:01 pm »
Surinamski Zaječarac.

Poslato sa STK-LX1 pomoću Tapatoka

Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1412 on: March 10, 2021, 09:09:24 pm »
BrewDay sa Pivomanijakom

Izuzetno mi je drago što mogu da kažem da je poslednje skuvano pivo uspelo, možda je čak i najbolje koje sam do sad skuvao gledano sa neke tehničke strane. Što se ukusa tiče, radio sam sa meni relativno nepoznatim hmeljem (Styrian Wolf), pa nisam znao šta tačno da očekujem. Zato su i rađene dve varijante, gde sam u fazi suvog hmeljenja drugačijim odnosima hmelja dobio praktično dva piva različitog ukusa.

Dakle, IPA/APA, 5,8% alkohola, gde su korišćeni Chinook, Sabro i Styrian Wolf hmeljevi. Kažem IPA/APA jer je inicijalno trebalo da bude IPA sa 6,4% ali je tokom ukomljavanja malo podbacilo i samim tim došlo na donju granicu za IPA, ali i u gornju granicu za APA prema međunarodnim BJCP standardima pivskih stilova. Tako da bih subjektivno, jedno od ta dva piva kategorisao kao APA jer je malo mekšeg ukusa, dok je drugo pivo malo punijeg i gorčeg i svrstao bih ga u IPA.

Sve u svemu, oba piva su više nego pitka i prilično sam zadovoljan. Neki su imali prilike da probaju i komentari su više nego pozitivni







Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1413 on: March 12, 2021, 12:35:10 pm »
Hazy Brewka by Brewka Brewery

Jedan mali serijal kućnih piva(ra). Kuvanje svog piva mi je donelo i neka poznanstva sa kućnim pivarima, pa mi je zadovoljstvo kad mogu nekog da predstavim. Čast mi je da vam predstavim Marka iz Dobanovaca,  njegovu Brewka Brewery kao i  NEIPA Hazy Brewka.

Kao i svaki kućni pivar, nakon gomile popijenih piva krenuo je da kuva svoje pivo pre nekih dve i po godine.

Izuzetno pitko, punijeg tela i prijatne gorčine, koja vas onako "bocka" (karakteristično za NEIPA), uz tropsko voće , konkretno marakuju/voće strasti. Na aftertejstu ćete osetiti blagu oporost i blagu suvoću.

Ja bih iskreno, ovo ponovo veoma rado pio ili bio srećan da napravim nešto slično.

Malo utupih, ovakav tekst sam spremio za IG i FB, a hteo da predstavim i homebrew scenu. Svakako, situacija sa domaćim pivom je slična kao sa domaćom rakijom. Generalno dosta bolja od industrije, nekad u rangu sa kraftom, a nađe se ponekad i neki promašaj. Ovo je svakako odlično pivo.


Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1414 on: March 12, 2021, 08:55:39 pm »
Ne znam kakav mu je ukus, ali ima baš lepu boju.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1415 on: March 12, 2021, 08:58:32 pm »
Ne znam kakav mu je ukus, ali ima baš lepu boju.
Stigne ova Hazy boja, malo od kvasca, malo od laktoze... Popularno je da bude tako kad ide NEIPA. Gorčina, pa kao u Dogma Hope ili All Together, taj stil.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1416 on: March 12, 2021, 09:26:21 pm »
Tar Mar The Mighty Pumpkin


Nastavljam sa kućnim pivarima mali serijal... Sad je pumpkin Ale u pitanju, ovakvih piva na tržištu ima, da se prebroje na prste jedne ruke. I to one od Baneta Halkidikija (Halkidiki jer ima tri prsta na ruci). Dakle, Dogma Hollow Pumpkin i Beer Kings Pivo od Ludaje, da mogu da se setim. Stoga, oni koji u kućnim uslovima vole da eksperimentišu, često pokušavaju nešto ovako.

6,8% alkohola svakako ne osećate. Punijeg tela i nešto gušće nego što ste možda navikli. Srednja i ne napadna gaziranost. Tu su bundeva, nešto cimeta, karanfilića, muskata, kao što obično ide uz nešto ovakvo. Rekao bih da je pogođen odličan odnos svega toga, da je bilo kog od sastojaka bilo više, verujem da bi pokvarilo kompletan utisak o pivu.

Meni značajno bolje od Dogma Hollow Pumpkin, nažalost nisam došao još do Beer Kingsa i Ludaje, cenim da bi sa tim bilo merodavnije da se poredi.


« Last Edit: March 12, 2021, 09:33:33 pm by ulero »

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1417 on: March 13, 2021, 10:52:29 pm »
Mali Bane & Morning Star Brewery

Kao što postoje poznate i dobre (zanatske) pivare, proizvođači kvalitetnih domaćih proizvoda iz neke kućne radinosti, tako postoje i kućni pivari... Mali Bane je jedan od naših najpoznatijih, najcenjenijih i najboljih kućnih pivara, poznat kako u homebrew tako  i u zanatskim krugovima. Stoga, bilo bi lepo da vas i ovako upoznam sa njim.

Pivarstvom se bavi od 2013. godine i najviše voli belgijske stilove. 2015. godine je osvojio drugo mesto na takmičenju u Hrvatskoj u kategoriji belgijskih piva, dok je kod nas u sličnom periodu, na takmičenju kućnih pivara u Novom Sadu osvojio nagradu za najbolje pivo. Nažalost, nije imao sreću da bude kuvano na veliko kao što je sada slučaj.

Naravno, sprema i nešto drugo, često ga pitaju za savete, a on vrlo rado pomogne. Od skoro promoviše svoju Morning Star Brewery iz Beograda, možete ga pratiti i na Untappdu, a bio je i gost u emisiji Zanatsko pivo pa i tamo možete da čujete njegovu priču.

Od njega uskoro, tri ova piva koja su odlična...


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1418 on: March 14, 2021, 08:46:41 pm »
Morning Star Dekadens #1

Puno i svilenkasto telo u kojem dominira čokolada (tj. kakao) i nešto kafe. Tu je i laktoza, uz sve to pufnasta (puna ali mekana) gaziranost, dok na malo dužem aftertejstu osetite nešto gorčine. Na mirisu ćete takođe odmah osetiti nešto vanile i laktoze. Ovih osam i po posto alkohola osetite jedino u tome da vas pivo malo zagreje nakon gutljaja.

Zaista vrhunsko (kao i ostala dva piva), s obzirom na to da dolazi iz kućne radinosti.







Offline zujo23

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4316
  • Jašta, brate!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1419 on: March 14, 2021, 09:29:09 pm »
Dobra čaša

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Grakću gavrani -
još dublje u jaknu
uvlačim glavu.

Majčina senka
preko cele sobe -
loži peć u mraku.

"Život nam uglavnom vraća ono što dajemo drugima" - Ivo Andrić

"We make living based on what we get, and we make a life based on what we give" - Winston Churchill

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1420 on: March 14, 2021, 09:33:13 pm »
Gde ima da se kupi ova čaša?
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1421 on: March 14, 2021, 09:57:47 pm »
Jedno deseti put odgovaram na ovo pitanje :D

https://www.pokloni.com/poklon/case-parovi-pivopije/14235

Dobili na poklon, ima i muška i ženska verzija :)


« Last Edit: March 14, 2021, 10:03:13 pm by ulero »

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1422 on: March 15, 2021, 01:43:46 pm »
Nema na lageru :(
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1423 on: March 15, 2021, 11:23:10 pm »
Morning Star Khan's Porter

Ozbiljno pivo koje je jako telom, gustinom i punoćom, skoro pa agresivno za jedan porter. Puno telo od čokolade i kafe, uz malo jaču ali prijatnu gaziranost. Na aftertejstu se oseti blago gorčina i suvoća. Sveukupno gledano, odlično balansirano. Jedino što možda može nekom da "zasmeta" je što pivo može brzo da vas zasiti svojom punoćom. 7% alkohola.



Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1424 on: March 16, 2021, 06:43:05 pm »
Morning Star IPA

Da završim Banetova piva sa ovom IPA od 6,5 % Ovaj put pivo za ljubitelje jačine i gorčine. Bistro i čisto pivo jakog ukusa, jake gorčine, citrusnosti, kao i borovine i limunove trave (lemongrassa). Na mirisu i aftertejstu ostaje lemongrass i borovina , uz malo teže ispijanje zbog punoće koju ima. Posle gutljaja ostaje srednje suv aftertejst. Podsetilo malo na Dilemma Nirvana, ali dosta bolje izbalansirano.

I još nešto, spremao sam jedno pivo sa sličnim sastojcima i ne može da prismrdi ovom. Kažem čisto da se zna da nije kuvanje piva samo kuvanje, za vrhunskog pivara ima još materije :)


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1425 on: March 19, 2021, 12:42:46 pm »
Kapuziner

Punije telo, pšenični ukus je više kiseliji  nego što je sladak. Tu je blago i miris banane, uz to je veoma blago gazirano. Malo skuplji ako mene pitate, a ima i boljih i lošijih od ovog.


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1426 on: March 21, 2021, 04:18:42 pm »
Rebel

Već neko vreme je ovo pivo na tržištu u supermarketima, veoma korektno za svaki dan, kako za svetlo, tako i za tamno pivo.

Svetlo je generalno slatko, prijatne gaziranosti i nešto gorčine. Crni lager je vodenast, kafa i nešto preprženog slada, blago slatko i kiselo.





Offline lordnex

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 7382
    • View Profile
    • www.sql-kefalo.net
Re: Hladno Pivo
« Reply #1427 on: March 21, 2021, 04:26:16 pm »
U "Pivo i Kobaja" je bilo i toceno, kolko se secam nije lose.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1428 on: March 21, 2021, 04:38:29 pm »
U "Pivo i Kobaja" je bilo i toceno, kolko se secam nije lose.
Bolji od naših bućkuriša, lošiji od Bernarda...

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1429 on: March 21, 2021, 10:38:21 pm »
Crow Kosmodrom

Lajka je bilo prvo pivo koje je bilo urađeno specijalno za kragujevački Sputnik 1957 , a u nastavku saradnje sa i tematikom nastao je Kosmodrom.

Korak dalje u odnosu na Lajku... Lagano telo i prijatna, neagresivna gorčina. Arome ananasa i marakuje (voća strasti), bez posebnog aftertejsta. Dosta pitko i osvežavajuće, sa već proverenim Crow potpisom.


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1430 on: March 24, 2021, 08:12:13 pm »
BrewDog Elvis Juice

Od BrewDoga, baš svašta u ponudi. I dobrog i malo manje dobrog. Za pot jed o odlično pivo :)

Telo je punije, gorčina jaka, a IPA je lepo presečena sa korom grejpfruta (i nešto kore pomorandže) koja dominira. Blago suv aftertejst. Ne ostavlja utisak soka sa pivom već obratno, pivo sa jakim aromama. Da biste najbolje osetili arome, ovo pivo ne treba piti skroz hladno.


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1431 on: March 26, 2021, 04:24:12 pm »
BrewDog Punk IPA

Legenda svetske pivske scene, jer sa ovim pivom je sve krenulo. IPA u klasičnom obliku, koja je kad se pojavila kod nas, unela nešto sasvim drugačije u odnosu na ono što nam se nudilo. Dobrom broju pivopija, ovo je bila ulaznica u svet zanatskog piva, a nekim pivarama i uzor kakvo pivo da naprave.

Što se ukusa tiče, sada je to klasika. Srednja gorčina , citrusnost, srednje telo, pufnasta pena i gaziranost. Nešto borovine. I sve to idealno izbalansirano. Dosta suvo na aftertejstu.

Iako možda danas nije nešto spektakularno, jer je industrija zanatskog piva dosta napredovala , a pojavile su se i nove , aromatičnije vrste hmeljeva, ovom pivu realno "dižu spomenik" u pivskom svetu.


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1432 on: March 28, 2021, 09:11:44 pm »
BrewDog Nanny State

Ako se ne varam, prvo bezalkoholno pivo koje predstavljam. Dosta gorko i ostavlja utisak zahmeljenog piva sa pretežno biljnim/herbal aromama. Telo lagano, kao da je pomešano sa čajem od nane. Prilično iznenađujuće za jedno bezalkoholno pivo, čak je imalo i ukus piva :)


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1433 on: March 29, 2021, 07:44:16 pm »
BrewDog Clockwork Tangerine

Sa ovim pivom kao u pesmi "Boža pub" - jedni ga hvale, drugi žale, treći kažu "e moj brale"...

Tankog i veoma laganog tela. Odmah krene jaka gorčina od kore mandarine i ukus mandarine, ali se sve to nekako prilično brzo neutrališe. Blago suv aftertejst. Iako sa idejom da bude pivo za lagano ispijanje, arome deluju nekako veštačke i više podseća na neki Schweppes nego na pivo.

Već sam spomenuo u onom "generalnom" predstavljanju, sudeći po komentarima, utisak je i da ovo pivo što ovako izlazi na tržište (tj. za izvoz) nije istog kvaliteta kao tap room ili neka lokalna serija. Verovatno i ovo pivo može da izgleda drugačije...


Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1434 on: March 29, 2021, 09:56:03 pm »
Da li je blizu Schweppes tangerineu kao što je Blanc blizu soku od pomaradže?
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.