Author Topic: Hladno Pivo  (Read 206399 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1330 on: January 23, 2021, 09:40:45 pm »
Stigao mi paket iz Dilemme. Sad sam u dilemmi kojim redom da krenem, šta najbolje pasuje uz finala konferencija? :P

Nirvana, Winter Ale, India Pale Ale i Black IPA

Hteo sam i Galaxy da ubacim u korpu ali sam nešto zajebao pa je stiglo bez njega :hm:

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1331 on: January 23, 2021, 10:10:23 pm »
Ja sam u ovoj pandemiji najviše bio uplašen ponovnog zaključavanja, pa sam držao bar 50 flaša/limenki piva u špajzu. Juče pogledam, plavom zaječarcu prošao rok par dana (zapravo najbolje upotrebiti do, još uvek mu ništa ne fali). Imam još par flaša, pa ću morati da ih izduvam za finale konferencije od 9.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1332 on: January 23, 2021, 11:16:17 pm »
Stigao mi paket iz Dilemme. Sad sam u dilemmi kojim redom da krenem, šta najbolje pasuje uz finala konferencija?

Nirvana, Winter Ale, India Pale Ale i Black IPA

Hteo sam i Galaxy da ubacim u korpu ali sam nešto zajebao pa je stiglo bez njega :hm:
Galaxy je veoma interesantan, šteta što nije stigao.

Winter je mekan , gotovo standardni pejl ejl sa ananasom, treba da stignem da ga predstavim. Prošli Winter je bio dosta bolji, a ovo ne znam što nazvaše winterom uopste...

 IPA je dobar, Nirvana je jači gorčinom i ukusom ako se dobro sećam, malo manje mi se svideo od IPA, a Black IPA je odličan.

Ovo je i redosled kojim bih išao u slučaju da sve hoću da stučem odjednom, ali bi to svakako bio težak poduhvat u mom slučaju :)
« Last Edit: January 23, 2021, 11:19:14 pm by ulero »

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1333 on: January 23, 2021, 11:19:39 pm »
Ja sam u ovoj pandemiji najviše bio uplašen ponovnog zaključavanja, pa sam držao bar 50 flaša/limenki piva u špajzu. Juče pogledam, plavom zaječarcu prošao rok par dana (zapravo najbolje upotrebiti do, još uvek mu ništa ne fali). Imam još par flaša, pa ću morati da ih izduvam za finale konferencije od 9.
Možeš ovo slobodno i nešto posle roka, pogotovo konzerve.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1334 on: January 25, 2021, 09:13:09 pm »
Crow Black Widow Pastry

Da ne bih tupio oko toga šta je "pastry" (pecivo/kolač) Stout, citiraću Crow: nezvanični stil piva koji slatku, bogatu, dezertnu formu stout-a dovodi do krajnjih granica. Sastojci mogu biti uobičajeni kao kafa, čokolada, vanila, lešnik, saharin kao sirup ili neobični poput pasile bibera. Začini za pečenje poput kakaa, lesnika i vanile su najvažniji.

Ja ovde ne bih previše dodao. Sladak staut, čokolada, vanila kao glavni u ukusu i toplo u stomaku nakon što se popije. Veoma prijatna gaziranost i tekstura koja se čini kao da sve klizi. Uslovno rečeno , najneutralnije iz Black Widow serije, u smislu da su ostala piva začinjena sa još nekom žestinom, pa je ovo "samo" pivo. Baš odlično.


Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1335 on: January 25, 2021, 10:04:28 pm »
Ovo probam čim ga nađem.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline velja

  • HOF
  • *****
  • Posts: 11683
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1336 on: January 26, 2021, 04:24:45 pm »
"Začini za pečenje poput kakaa, lesnika i vanile su najvažniji."

Ja nikad nisam stavljao kakao i lešnik i vanilu na pečenje

GoPackGo!!!

 

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1337 on: January 26, 2021, 10:53:49 pm »
Ja nikad nisam stavljao kakao i lešnik i vanilu na pečenje
Pa gde si video pečenje bez kakaa i lešnika
Usput, nevezano od ovog piva,  u kraftu (a i u kućnom pivarstvu) su stvarno krenuli svašta da stavljaju. Bude tu svačega, od zaista dobrog ukusa do nekog sok bućkuriša.
« Last Edit: January 26, 2021, 10:55:50 pm by ulero »

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1338 on: January 26, 2021, 10:59:33 pm »
Black Turtle Jagoda

Za razliku od mnogo popularnije borovnice, jagoda nije toliko poznata. Ipak, ok kombinacija i mešavina lagera i soka od jagode. Jagoda se ok oseća, a tu je i pivo. Za moj ukus, previše slatko pa mi se ne sviđa, ali generalno može da se pije.

Probao sam kući nekoliko varijanti sa sirupom. Definitivno ovde najbolje ide borovnica, možda i limun. Probao još i malinu i višnju čini mi se, nisu neki utisak ostavili. A malina je super išla u pšenično pivo. Jedino sam zaboravio da probam višnju i borovnicu sa crnim.


« Last Edit: January 27, 2021, 12:21:04 am by ulero »

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1339 on: January 27, 2021, 09:33:48 pm »
Crna Ovca Black Sheep


Za razliku od drugih, ovo pivo je malo više staut nego IPA, to jest "crna strana" se malo više oseća od IPA strane ukusa. Dosta jaka crna osnova od prepečenog slada i kafe. Sa IPA strane nešto cvetne arome i borovine.

Ono što je interesantno, dok je pivo bilo hladnije IPA se gotovo uopšte nije osećao, dok se taj ukus javio kad se pivo malo zagrejalo. Tako da je preporuka da ovo pivo ne pijete baš skroz hladno da biste osetili sve arome.


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1340 on: January 28, 2021, 09:42:12 pm »
Ikea pivo

Ikea Öl Ljus Lager

Oseća se nešto kukuruza, verovatno malo i pirinča. Slatkasto i blago kiselo, zapravo podseća na pilsner. Malo jača gaziranost. Uz malo muke, može da se popije, ali baš treba da budete raspoloženi.

Ikea Öl Mörk Lager

Ovde je pretežna kafa i malo prženog slada. Dosta tanko, vodenasto i generalno dosta gazirano. Malo bolji utisak nego svetlo pivo.

Na kraju, za ove pare, svakako imate boljih kupovina.  180 din po flaši. E da, otvarač nije uključen u cenu i to piše na čepu.





Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1341 on: January 28, 2021, 09:54:41 pm »
Cenim tvoj istraživački duh, ali ne mora baš svako đubre koje zovu pivom da probaš i predstaviš :D.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1342 on: January 29, 2021, 12:56:08 am »
Cenim tvoj istraživački duh, ali ne mora baš svako đubre koje zovu pivom da probaš i predstaviš :D.
Hahaha, pošteno Doduše, moram i na takvo da skrenem pažnju Ima i ono, ja pijem da vi ne morate

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1343 on: January 29, 2021, 10:11:20 pm »
Dogma Crna Krava

Prilično neutralan staut, malo boljeg tela. Osim toga, bez nekih naglašenih aroma, uz nešto laktoze. Možda i najlošije Dogmino pivo, ako tako nekako može da se okarakteriše.


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1344 on: January 31, 2021, 12:16:08 pm »
Crna Ovca Hoppy Paste

Ovo pivo sad ima 5,9% umesto 5,2% alkohola i blago je pomeren recept u odnosu na prvobitnu verziju. Neuobičajeno gorče (kao grejpfrut) za sešn IPA,  blago tropskih i cvetnih aroma. Dosta pitko i malo oštrija ali lagana IPA, kao što stil i nalaže.

Moram da priznam da su mi sva piva od Crne Ovce bila dosta slična, uz varijaciju na temu gorčine i aroma...




Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1345 on: January 31, 2021, 01:09:05 pm »
Pominjao si ranije piva "za svaki dan". Koliko piva piješ dnevno i kada stižeš da piješ ta za svaki dan :D?
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1346 on: January 31, 2021, 04:51:18 pm »
Ne pijem ja mnogo, mislim, nisam neki kapacitet. Bar mislim da nije mnogo :D Najčešće jedno uveče, retko se desi više od dva. Ako gustiram pivo, onda najčešće uzmem jedno industrijsko i ovo drugo posle njega. I to relativno razvučem vremenski...

Pod terminom "pivo za svaki dan" podrazumevam neko sa budžetskom cenom i da nije možda nešto agresivan sa aromom. Otprilike, malo bolja industrija. Ako ćeš da ločeš pivo, 200+ din za 0.33l nije baš praktično...
« Last Edit: January 31, 2021, 04:53:22 pm by ulero »

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1347 on: February 02, 2021, 12:36:27 am »
Breaking news:


Offline velja

  • HOF
  • *****
  • Posts: 11683
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1348 on: February 02, 2021, 09:44:02 am »
Cenim tvoj istraživački duh, ali ne mora baš svako đubre koje zovu pivom da probaš i predstaviš :D.
Jbga šveđani se "otvorili", šta sad, za nedelju dana niko se neće sećati ovoga

GoPackGo!!!

 

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1349 on: February 02, 2021, 04:35:14 pm »
Probao ovo Pablo pivo. Pivo izuzetne gorčine, pristojne boje i nešto slabije pene. Na prvi gutljaj, pivo je izuzetno jakog ukusa, koji gubi na intenzitetu nakon svakog sledećeg cuga. Čini se da je ovo pivo imalo veliki potencijal, ali da su se majstori izgleda uplašili uspeha i nisu imali hrabrosti da završnim kuvanjem i nekim originalnim sastojcima naprave proizvod za 5 zvezdica. Ovako, jaka trojka.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1350 on: February 02, 2021, 05:40:40 pm »
Probao ovo Pablo pivo. Pivo izuzetne gorčine, pristojne boje i nešto slabije pene. Na prvi gutljaj, pivo je izuzetno jakog ukusa, koji gubi na intenzitetu nakon svakog sledećeg cuga. Čini se da je ovo pivo imalo veliki potencijal, ali da su se majstori izgleda uplašili uspeha i nisu imali hrabrosti da završnim kuvanjem i nekim originalnim sastojcima naprave proizvod za 5 zvezdica. Ovako, jaka trojka.

 :rofl:

Bravo!  :svi:

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1351 on: February 02, 2021, 05:58:17 pm »
Probao ovo Pablo pivo. Pivo izuzetne gorčine, pristojne boje i nešto slabije pene. Na prvi gutljaj, pivo je izuzetno jakog ukusa, koji gubi na intenzitetu nakon svakog sledećeg cuga. Čini se da je ovo pivo imalo veliki potencijal, ali da su se majstori izgleda uplašili uspeha i nisu imali hrabrosti da završnim kuvanjem i nekim originalnim sastojcima naprave proizvod za 5 zvezdica. Ovako, jaka trojka.
Brao Btw. Crow radio pivo, ne znam koliko je poznato.


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1352 on: February 02, 2021, 05:59:02 pm »
A sad nešto potpuno drugačije.





Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1353 on: February 02, 2021, 07:20:33 pm »
Salto Belgrade IPA

Možda i da opišem kao malo agresivnija varijanta Pale Alea... Malo jača gorčina , kao i tropske arome , uz limunovu travu i nešto zove. Ne previše "komplikovanih" ukusa. Aftertejsta i nema previše. Telo je malo lakše i ne toliko agresivno, za sveukupno veoma pitak utisak. I odlično se uklopilo uz ovaj sač :)

Utisak mi je i da je bolje pivo nego ranije, i da je bilo neke korekture u receptu.


Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1354 on: February 02, 2021, 11:07:33 pm »
Meni je taj Belgrade IPA jedno od omiljenijih piva.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1355 on: February 03, 2021, 12:29:05 am »
Meni je taj Belgrade IPA jedno od omiljenijih piva.
Definitivno je drugačije nego ranije. A sad me najviše podsetilo na Kajmana. Ta struktura i tip ukusa.
Hteo sam Lager da nađem ali nije bilo. Sad bih uzeo i njega i ponovio Wit koji mi je bio kao sok da pijem.

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1356 on: February 03, 2021, 06:45:05 am »
Salto Pale Ale me odusevio od kada se poajvio, bukvalno sam birao lokale gde sam izlazio koji ga toce.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1357 on: February 04, 2021, 10:43:02 pm »
Dilemma Winter Ale BRU-1

Sa početkom zime, Dilemma izbacuje Winter Ale i ovo je treće izdanje sa potpuno novim BRU-1 hmeljem. Prošle zime aktuelan je bio Alaskan Winter Ale sa Denali hmeljem, to sam bio predstavio ...

Zimski ejl bi po nekoj definiciji trebalo da bude neka vrsta zimskog piva, sa malo jačim  procentom alkohola, telom i/ili količinom hmelja. I kao takvo, prošlogodišnji Alaskan je lepo upao u tu definiciju. Ove godine smo dobili jedno dosta lagano pivo, više jedan letnji, lagani ejl, sa ananasom. Blago gazirano, blago gorko, gde citrusnosti gotovo i da nema.

Ruku na srce, Dilemma je prilikom predstavljanja ovog piva napisala da je za ljubitelje laganih pejl ejlova, tako da ne znam zašto je ovo deklarisano baš kao winter tj. zimski ejl. Pivo kao pivo je potpuno ok, samo deluje da je malo "promašena tema".


Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1358 on: February 06, 2021, 10:26:30 pm »
RateBeer godišnje nagrade za 2020.

Konačno su objavljene dugo očekivane nagrade pivskog portala RateBeer  za 2020. godinu. Neko bi rekao i najprestižnije nagrade za pivo, nešto kao Oskar za filmove.

Za najbolju pivaru u Srbiji izabran je Kabinet Brewery . Verovali ili ne, ovo im je tek druga titula u izboru za najbolju pivaru.

Najbolje pivo , pomalo iznenađujuće (ali svakako ne i nezasluženo) je ponovo kolaboracija Kabineta i Brouwerij de Molen  i njihov imperial staut Perfectly Imperfect. Sa druge strane, ovo je Kabinetu šesta nagrada za najbolje pivo godine, kao i peta uzastopna.

I ove godine nažalost, nije bilo nagrade za najbolju mladu pivaru.

U regionu, za najbolje pivare su proglašene The Garden Brewery  i Reservoir Dogs brewery  . U kategoriji piva, kolaboracija Pulfer  i Maskeron  Death By IBU (double IPA sa gorčinom IBU 100!) , i ponovo Lobik Brewery  ovaj put sa Wildin' NEIPA . Nažalost, i pored očiglednog kvaliteta, ove pivare ćete teško naći kod nas na tržištu, ove sezone smo jedino imali prilike da probamo Maskerona u kolaboraciji sa Dogmom i njihovu Rola-Bola NEIPA.

I pored nekoliko definitivno dobrih pivara i piva, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija se nisu našle na listama RateBeera.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1359 on: February 10, 2021, 11:05:52 pm »
Dogma Dockers Hook Guatemala

Drugo izdanje ovog piva, prvo je bilo negde pred kraj 2019. godine rađeno za Super Can Fest u saradnji sa italijanskim EastSideom. Ovaj put, u pivu je Gvatemala sorta kafe umesto prvobitne Kolumbije.

Jako ukusom. Iako je 6% alkohola, on se oseća dok pijete. Puno telo, čokolada kao osnova i kafa koja nije previše intenzivna uz nešto prženog slada. Utisak je da je kafe u ukusu manje, ali da je pivo balansiranje i bolje od prethodne verzije. Doduše zavisi i koliko kafe želite u pivu. Sve u svemu, odlično.


Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1360 on: February 11, 2021, 01:09:59 am »
Doduše zavisi i koliko kafe želite u pivu.

:staja:

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1361 on: February 11, 2021, 08:44:09 am »
Konobar, 2 BiP piva za Pablov astal.. :D

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1362 on: February 11, 2021, 11:37:16 am »
:staja:
Napusti saranu

Elem,  za prvu verziju Dockersa sam imao utisak da pijem kafu sa pivom, za ovu drugu pivo sa kafom (kako bi generalno trebalo da bude).

Btw. pod "kafom u pivu" mislim na generalne arome kafe koju daju sladovi. Neko doduše na sve to doda i kafu (kao ovde) da se to sve pojača.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1363 on: February 11, 2021, 09:20:24 pm »
Ja kafu ne pijem, tako da se slažem sa Pablom.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1364 on: February 12, 2021, 11:10:34 pm »
Bunt 99 American Pale Ale

Bunt 99 je gipsy pivara iz Ljiga, svima u isto vreme i poznata i nepoznata, jer je u isto vreme i stalno tu (postoji odavno) a i nekako je nema nigde (na nekim događajima i široj ponudi). Poznati su po dizajnu flašica gde dominiraju oči različite boje, uparene sa čepom iste boje. Malo smo se i kroz pesmu zabavili sa najavom...

Američki pejl ejl (plavo oko) je prilično neutralan i klasičan ukusom ali i malo jači... Punije telo, klasične citrusne arome, malo grejpa, limete i srednja gorčina koja to sve prati. Sasvim korektno pivo koje možete da pronađete u bolje snabdevenim "klasičnim" prodavnicama.