Author Topic: Hladno Pivo  (Read 206392 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Hladno Pivo
« on: April 24, 2016, 07:47:45 pm »
Upravo su promenili formulu , a i flasu Lav piva :palm:

Online starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #1 on: April 24, 2016, 08:33:04 pm »
Upravo su promenili formulu , a i flasu Lav piva :palm:

Znači da je sada bolje. :D

Online Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #2 on: April 24, 2016, 09:03:40 pm »
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #3 on: April 24, 2016, 09:57:45 pm »
Gore nije moglo nikako.

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #4 on: April 24, 2016, 10:30:12 pm »
Pa ne znam, na prvu limenku mi je ono prethodno bilo bolje...

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #5 on: April 25, 2016, 03:29:21 pm »
Pa ne znam, na prvu limenku mi je ono prethodno bilo bolje...
cim pijes pivo iz limenke, nisi podoban da pricas o kvalitetu piva  :facts:

:)

'de nadje da pijes limenku. pa cim sipas tamo pivo gubi kvalitet odma'...

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #6 on: April 25, 2016, 10:24:17 pm »
Jbg, bilo mi prakticnije od flase u tom trenutku.

Offline seek boy

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4013
  • Московский завод малолитражных автомобилей — MЗМА
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #7 on: April 26, 2016, 10:24:58 am »
Ne kapiram u čemu je fora da, šatro, ne valja pivo iz limenke a valja iz flaša koje, pri tom, odavno nisu staklo (osim onih starih teretnih koje forsira Zaječarsko)?

Mislim, odavno sam smanjio konzumaciju alkohola generalno, a piva pogotovo, sve se svede na po jedno/dva pića svake druge subote posle fudbala i ako uleti neki rođendan, slava itd. pa ne smatram sebe kompetentnim ali, ono...

Da ne govorimo o tome da su sva piva u Srbiji uvek bila smeće pa je rasprava o tome koje je pivo bolje ustvari rasprava čije govno manje smrdi
Боже спаси Боже храни
Српског Краља српски род

Offline bdj

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 1081
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #8 on: April 26, 2016, 03:02:36 pm »
pa je rasprava o tome koje je pivo bolje ustvari rasprava čije govno manje smrdi
Ma jednostavno, danas je kul razumeti se u kvalitet piva i drugi razlozi sto se ulazi u te rasprave su mnogo redji :facts:

Offline seek boy

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4013
  • Московский завод малолитражных автомобилей — MЗМА
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #9 on: April 26, 2016, 03:30:41 pm »
Aaaa...
Matori se, vidim  :cry:
Боже спаси Боже храни
Српског Краља српски род

Offline omiljeni

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7010
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #10 on: April 26, 2016, 03:41:48 pm »
i ja isto popijem 2-3 pive mesečno ali ona malecki jeleni su mi baš super. buraz koji radi u pivari mi garantuje da je to isto pivo kao ovo iz redovne ambalaže, ali svima je ovo malecko 100x bolje.


Šampion Endzone III-B lige za 2007.godinu!

Šampion Endzone III-B lige za 2021.godinu!

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #11 on: April 26, 2016, 06:05:38 pm »
Da ne govorimo o tome da su sva piva u Srbiji uvek bila smeće pa je rasprava o tome koje je pivo bolje ustvari rasprava čije govno manje smrdi
a ono, i nije da nisi u pravu

ovde je sad prava pomama za craft beer i ima gomila malih pivara. Prave se svakakva piva, pa je milina. Sad mi je fora da odem kolima do nekle i onda na biciklu i da ih obilazim :D generalno ne volim previse da pijem iz limenke, jer se ponekad promeni ukus piva malo. Ali dok je pivo dobro, ko ga shisha odakle je. Plus, ko zna koji radioaktivni materijal koriste u srbiji za limenke  :D

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #12 on: April 26, 2016, 06:57:15 pm »
a ono, i nije da nisi u pravu

ovde je sad prava pomama za craft beer i ima gomila malih pivara. Prave se svakakva piva, pa je milina. Sad mi je fora da odem kolima do nekle i onda na biciklu i da ih obilazim :D generalno ne volim previse da pijem iz limenke, jer se ponekad promeni ukus piva malo. Ali dok je pivo dobro, ko ga shisha odakle je. Plus, ko zna koji radioaktivni materijal koriste u srbiji za limenke  :D

Totalno hipsterski :D :D

Pojavile se i ovde te craft pivarice, Zebrew ima recimo odlicno tamno pivo, Crow je isto dobra, Kabinet mi bas ne lezi makar ono sto sam probao ali oni imaju solidan izbor pa tu ima jos da se testira  :)
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #13 on: April 26, 2016, 07:08:48 pm »
Totalno hipsterski :D :D

Pojavile se i ovde te craft pivarice, Zebrew ima recimo odlicno tamno pivo, Crow je isto dobra, Kabinet mi bas ne lezi makar ono sto sam probao ali oni imaju solidan izbor pa tu ima jos da se testira  :)

ima dosta micro pivara i volim da ih istrazujem. KAS je poceo malo vise da se distribuira po zemlji sto mi se svidja jer je lepo pivo. Ali hvala bogu na sve vecem broju pivnica pa se moze naci i dobri engleski ale! :thumbsup:

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #14 on: April 26, 2016, 07:20:11 pm »
Na zalost u Nisu ih jos uvek nema, makar da sam ja cuo za njih. Ali makar su poceli da otvaraju pivnice sa lepim izborom sto domacih sto stranih tako da ima gde i sta da se proba. KAS jos uvek nisam probao ali je u planu :)

Ja sam vise ljubitelj lagera nego aleova kad su svetla piva u pitanju, dok sam uvek za dobar stout ili porter :D
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #15 on: April 26, 2016, 07:22:33 pm »
Totalno hipsterski :D :D
hipster ti tata... :thumbsup:

ne znam kako je tamo, al' ovde je katastrofa. u NYCu sam video parkiranu onu staru orginalnu biciklu, sa ogromnim prednjim tockom. Pa jedna je donela klube i plete u sred Starbucks-a. pa kad ih vidim onako obucene na ulici.. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa   :hitler: :hitler: :hitler:

Offline chkode

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3003
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #16 on: April 26, 2016, 07:24:59 pm »
hipster ti tata... :thumbsup:

ne znam kako je tamo, al' ovde je katastrofa. u NYCu sam video parkiranu onu staru orginalnu biciklu, sa ogromnim prednjim tockom. Pa jedna je donela klube i plete u sred Starbucks-a. pa kad ih vidim onako obucene na ulici.. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa   :hitler: :hitler: :hitler:
:napalm: :napalm: :napalm:

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #17 on: April 26, 2016, 07:28:08 pm »
U Nisu ih nema toliko i nisu toliko ekstremni ali moze da se nadje poneki :) Ali sve u svemu, koliko god umeju da budu iritantni, mozemo im biti zahvalni za popularizaciju nekih trendova, kao ovo sa mikropivarama :D
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Online Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #18 on: April 26, 2016, 07:36:23 pm »
Da danas nisam pročitao ovu temu, mislio bih da se Beks i Amstel pakuju u staklene flaše i da menjam staklenu ambalažu. Zašto pijem Beks i Amstel? Zato što se prave u Srbiji. Zbog čega još? Zato što se prave po licenci i imaju isti ukus kao da sam ih kupio u Nemačkoj, Bugarskoj ili nekoj trećoj zemlji. U stvari, za Beks mogu da tvrdim ovo, za Amstel ne, ali pretpostavljam da je ista situacija. Da li postoji još neki razlog? Postoji, ujutru ne boli glava niti imam gorušicu, za razliku od većine piva domaćih brendova. Pijem bar jedno pivo dnevno i nemam nameru da smanjujem. Uvek volim da probam pivo iz manjih pivara, mada mi se nisu baš dopala sva.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #19 on: April 26, 2016, 07:42:47 pm »
Nemac bi pre sebi prerezao grlo, nego popio Becks. True story.

Online Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 15000
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #20 on: April 26, 2016, 07:55:02 pm »
Ne sviraj. Poznajem nemce koji redovno piju Beks. Nije vrhunsko pivo, ali je u klasi nemačkih koja se uvoze kod nas.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #21 on: April 26, 2016, 08:00:44 pm »
Gastosi nisu nemci.

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #22 on: April 26, 2016, 08:30:04 pm »
meni svapska piva nisu nesto posebno. ima ovde svapskih pivara i toce tradicionalna - radeberger, bittburger i jos ko zna sta sve tako pilsner-i. meni to nije gust. nekako mi mnogo blago i bez ukusa. isto nikad nisam vrednovao Pilsner Urqel, Staropramen. Holandska piva su samo za vruc dan. Belgija je keva !! najbolja piva u evropi lagano :) 

da se sundjer ne uvredi, ovo je gore moj ukus. vama kako odgovara pa da bude 'ladno kak'o god da je  :staja:

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #23 on: April 26, 2016, 08:34:22 pm »
Opa, nabosmo temu :D
Meni odgovara pivo koje (blago) gorci. Tako da mi je od nasih ok (bio) Lav, pa Zajecarsko , pa Jelen. BIPa nema vise, ovo kratko sto je bio prosle godine mi je bio skroz dobar. Sundjer spomenu Becks i Amstel da se prave kod nas, prave se i Carlsberg, Heineken, Staropramen... Mislim da Amstelu nije ista receptura, u Grckoj kad sam ga pio bio je nekako puniji i manje gorak. Heineken i Becks ne mogu da pijem, tu uzimam Amstel, Bavariju, Staropramen... Kako su povecali sad izbor po prodavnicama, i ja sam se bacio malo u siri konzumerizam.
Interesantna mi je pojava ovih malih/kraft pivara , kako nasih, tako i stranih. Na srecu, sad su takva piva pristupacnija. Racunam, ne treba neka skalamerija kao za vino ili rakiju, a konzumira se svakako svakodnevno, pa ispada ok fora. Cak sam i ja blizu toga da za kucne potrebe kupim jednu takvu skalameriju, pa da spremam pivo sebi za dusu. Kad pogledas cene ovih kraft piva, isplati  se :) Inace, primio sam se na IPA pivo.
« Last Edit: April 26, 2016, 08:45:27 pm by ulero »

Offline Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #24 on: April 26, 2016, 08:36:05 pm »
Weihenstephan, Schneider, Franziskaner, Augustiner, Paulaner in that order. Kad smo vec kod shvaba

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #25 on: April 26, 2016, 08:44:54 pm »
Ja planiram vec mesecima da uzmem skalameriju, doduse samo za fermentisanje sa gotovim i skuvanim sastojcima, ali nikako da se resim da se ozbiljnije pozabavim tim i narucim  :palm:
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #26 on: April 26, 2016, 08:46:59 pm »
Weihenstephan, Schneider, Franziskaner, Augustiner, Paulaner in that order. Kad smo vec kod shvaba
Bela? Ova boldovana sam probao, recimo da se slazem sa redosledom :)

Ja planiram vec mesecima da uzmem skalameriju, doduse samo za fermentisanje sa gotovim i skuvanim sastojcima, ali nikako da se resim da se ozbiljnije pozabavim tim i narucim  :palm:
I kod mene slicno, samo sto bih ja sve da munem :)

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #27 on: April 26, 2016, 09:04:25 pm »
Inace, primio sam se na IPA pivo.

da vi's kakav je double IPA... pa tek triple.. juuuuuuuuuuuuuuuuuuu.

ballast point (koja je inace prodata pre neki mesec za jednu milijardu) pravi mnogo dobra piva sa vocnim ukusima. Ja nisam neki ljujbitelj "vocnih" piva, ali probao ananas i mango. naravno, nije to slatko skroz pivo nego ima samo ukus u pozadini. mnogo mi se svidelo. Isto imaju i jalapeño... e to vec nisam mogao. mnogo bre ljuto :D


Cak sam i ja blizu toga da za kucne potrebe kupim jednu takvu skalameriju, pa da spremam pivo sebi za dusu.
a i ja se razmisljam da napravim kod mene u kuci. Ne treba mnogo. I nije bas toliko komplikovano (izmeljes, skuvas, procedis, prokuvas, o'ladis i bacis ga da se fermentuje.. sitnica :D ), samo treba nauciti to kako treba, kao i sve ostalo.
« Last Edit: April 26, 2016, 09:08:49 pm by mladenko »

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #28 on: April 26, 2016, 09:23:16 pm »
Ja nisam neki ljujbitelj "vocnih" piva, ali probao ananas i mango. naravno, nije to slatko skroz pivo nego ima samo ukus u pozadini. mnogo mi se svidelo.

Isto imaju i jalapeño... e to vec nisam mogao. mnogo bre ljuto :D
Cuo sam za ovo takodje, ali nisam bas voljan da ga probam :) Vise zbog toga sto nisam ljubitelj preterano ljutog. Mogu da probam ako je nesto blago ljuto, ali klasicno ne.

a i ja se razmisljam da napravim kod mene u kuci. Ne treba mnogo. I nije bas toliko komplikovano (izmeljes, skuvas, procedis, prokuvas, o'ladis i bacis ga da se fermentuje.. sitnics :D ), samo treba nauciti to kako treba, kao i sve ostalo.
Nije preterano tesko, samo se treba nakaniti.


Ovo sam gledao:
http://www.majstorzapivo.com/product-category/kompleti/
www.majstorzapivo.com/product-category/pivski-setovi/pivski-starter-setovi/
Znaci, treba nekih 50E plus lonac neki od 25L gde ces to sve da kuvas, za prvu turu od 20ak litara.

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #29 on: April 26, 2016, 09:39:26 pm »
a sto se ne usavrsis prvo sa 5-10 litara ture pa tek onda predji na 25... manje ces para da bacis dok ne napravis kako treba :D

Cuo sam za ovo takodje, ali nisam bas voljan da ga probam :) Vise zbog toga sto nisam ljubitelj preterano ljutog. Mogu da probam ako je nesto blago ljuto, ali klasicno
ja jesam ljubitelj ljutine, al da je jedem. malo sam imao problem da je pijem. bukvalno sma probao jedan srk i to je bilo dovoljno..

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #30 on: April 26, 2016, 09:53:36 pm »
Cuo sam za ovo takodje, ali nisam bas voljan da ga probam :) Vise zbog toga sto nisam ljubitelj preterano ljutog. Mogu da probam ako je nesto blago ljuto, ali klasicno ne.
Nije preterano tesko, samo se treba nakaniti.


Ovo sam gledao:
http://www.majstorzapivo.com/product-category/kompleti/
www.majstorzapivo.com/product-category/pivski-setovi/pivski-starter-setovi/
Znaci, treba nekih 50E plus lonac neki od 25L gde ces to sve da kuvas, za prvu turu od 20ak litara.

Ovo i ja planirao, ove setovi su vec spremni i treba samo fermentacija da se odradi. Za pocetak tako, a kasnije ako dobro ispadne moze da se krene i sa kuvanjem svog seta :D
a sto se ne usavrsis prvo sa 5-10 litara ture pa tek onda predji na 25... manje ces para da bacis dok ne napravis kako treba :D

Ovi setovi su 20-25 litara, a i oprema koja moze da se uzme kod njih. Tako da je to najlakse za pocetak :D
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Offline ulero

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 3488
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #31 on: April 26, 2016, 10:59:53 pm »
Ovo i ja planirao, ove setovi su vec spremni i treba samo fermentacija da se odradi. Za pocetak tako, a kasnije ako dobro ispadne moze da se krene i sa kuvanjem svog seta :D
Pa kako samo fermentacija? Imas ceo postupak, samo su ti dati sastojci po nekom receptu , da ne moras i za to da obijas glavu.
Ovi setovi su 20-25 litara, a i oprema koja moze da se uzme kod njih. Tako da je to najlakse za pocetak :D
Taj rad :) Inace, tast mi je tehnolog, specijalista za pivo :) Kaze za onaj snimak da je dobar redosled, ali da nece da bude dovoljno gazirano (pa ce da ispadne buckuris), nesto mu se tamo kod kvasca nije svidelo u proceduri. Isto tako mi rece, da je mala kolicina za ozbiljnije pivo (sa iole dobrim ukusom), jer isto tako ima neka fora sa kapacitetom, u fazonu , pivo ne trpi malu litrazu vec se sprema na veliko. Za to cu vec da rizikujem :)

Offline vladarule

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2394
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #32 on: April 26, 2016, 11:07:17 pm »
Pa kako samo fermentacija? Imas ceo postupak, samo su ti dati sastojci po nekom receptu , da ne moras i za to da obijas glavu.

Evo ti deo upustva sa jednog od ovih starter setova:

Quote
– Kvasac u kesici koji se nalazi ispod poklopca skloni sa strane. U šerpu koja sadrži 2 do 3 litra vrele vode, sipaj ceo pivski set iz konzerve i dodaj 1 kg šećera. Delom vrele vode isperi konzervu i tako iskoristi svu količinu ekstakta. Preporučeno je da se umesto običnog šećera koristi dekstroza sa kojom kvasac bolje reaguje. Dobro promešaj.
– Takvu sladovinu sipaj u fermentor i dodaj hladnu vodu sve dok ukupan volumen ne dosegne 23 litra. Preporučuje se da se koristi voda koju predhodno prokuvaš a zatim ostaviš da se rashladi do sobne temperature.

Kako sam ja skapirao ti kroz starter set dobijes vec spremljenu smesu koju treba samo da pomesas sa vodom i ostavis da se fermentuje. Planiram sutra da ih pozovem da mi lepo objasne sta mi je sve potrebno za pocetak i da razjasnim te nejasnoce pa da narucim :) Javljm sta sam saznao :D
Vernon Davis je jedna zena i nije sluzio vojsku

Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #33 on: April 26, 2016, 11:25:38 pm »
a, jel ima ovde dovoljno materijala za split? da ne gusimo ovaj generalni topic.


Offline mladenko

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2409
    • View Profile
Re: Hladno Pivo
« Reply #34 on: April 26, 2016, 11:28:50 pm »
Evo ti deo upustva sa jednog od ovih starter setova:

Kako sam ja skapirao ti kroz starter set dobijes vec spremljenu smesu koju treba samo da pomesas sa vodom i ostavis da se fermentuje. Planiram sutra da ih pozovem da mi lepo objasne sta mi je sve potrebno za pocetak i da razjasnim te nejasnoce pa da narucim :) Javljm sta sam saznao :D
imas na internetu gomilu sajtova na engleskom koji su objasnili sve do detalja. jedino sto treba da znas hops=hmelj, malt=slad, yeast=kvasac i udri


ove ovde pivare ne koriste CO2 iz procesa vrenja, nego ga vode napolje, pa posle kad se puni pivo u ambalazu dodaju na silu. kazu da je tako bolje izlazi. ne znam


kad se napravi novi topic (ako), ima da ubacim koje slike kako se to radi ovde...