Author Topic: Knjige  (Read 70616 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #280 on: August 12, 2020, 09:20:35 pm »
Valjda će se stanje sa elektronskim izdanjima stabilizovati za desetak godina. Posle valjda neće biti tih problema.

Osim za one koji traže papir.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #281 on: August 25, 2020, 04:00:35 am »
Zamislite samo kroz koji horor su prolazili naši preci imajući u vidu da je nezaustavljiva armija Mongola prešla 8.000 km i kao od šale pregazila brojčano x2 vojsku Mađara, pobivši skoro sve vitezove (za one vreme su važili za najelitniju i nepobedivu vojnu elitu u evropi) i skoro pa sravnivši Budim-Peštu. Ostaje žal što nisu Vatikan sravnili sa zemljom, mada je pitanje šta bi sa nama bilo imajući u obzir da do Pariza nije bilo vojske spremne da se suprostavi Mongolima...

Sorry but you are not allowed to view spoilers content.



BTW, ovo "uplašeni srpski konjanik" sam pomislio da je hrvatski trol, pa sam morao da skinem original verziju u pdfu i tek tada ugasim svoju paranoju, stvarno je tako napisano.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #282 on: August 25, 2020, 10:42:27 am »
Ma baš bi se neko tako zajebavao... :)

Offline omiljeni

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 7010
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #283 on: August 25, 2020, 03:36:34 pm »
za nisu hrvatine i mađari na kraju nagnali mongole?


Šampion Endzone III-B lige za 2007.godinu!

Šampion Endzone III-B lige za 2021.godinu!

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #284 on: August 25, 2020, 03:48:26 pm »
za nisu hrvatine i mađari na kraju nagnali mongole?

Poljaci i Mađari.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #285 on: August 26, 2020, 07:18:30 pm »
Završio "Sahranite mi srce kraj Ranjenog Kolena". Ne sećam se kada je neka knjiga ostavila tako jak utisak na mene. Očekivao sam priču o istrebljenju i patnji Indijanaca, koju svi manje ili više poznajemo. Ipak, detalji pokolja, nečovečnosti, opisi liferantskih likova SAD režima koji su prikazani u knjizi su za mene bili neočekivani. Bukvalno sam posle prve glave počeo da zamišljam nacističku Nemačku umesto SAD. Kako je knjiga odmicala, tako je bila sve teža i mučnija za čitanje. Svakako preporuka svakome ko voli istorijske knjige, jer ova neće nikoga ostaviti ravnodušnim. 
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4448
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #286 on: October 19, 2020, 09:12:57 pm »

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #287 on: October 19, 2020, 10:13:02 pm »
Fina akcija. Ja imam dosta toga na Edenu i Bookmateu, tako da ne planiram u skorije vreme neku kupovinu. Čekam Martina i to sigurno kupujem. Kada bi preveli Frešmena, takođe bih kupio celu kolekciju. Ostalo što me interesuje uglavnom imam.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4448
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #288 on: October 19, 2020, 11:01:05 pm »
Ima par knjiga u koje bih "ulozio" posto ove zime nema izlazaka i druzenja.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #289 on: October 19, 2020, 11:57:50 pm »
takođe bih kupio celu kolekciju

Apropo ovoga, koji su vam omiljeni književni serijali?

Meni su najdraži Zadužbina od Isaka Asimova i Azijska saga od Džejmsa Klejvela.

Zadužbinu sam čitao devedesetih van redosleda, uglavnom kako sam ih nalazio u biblioteci, i verovatno tada nisam pročitao svih sedam knjiga. Pre šest-sedam godina, kada sam se oporavljao od loma kuka, sam ih sve pročitao po redu objavljivanja, i ponovo se oduševio. Originalna trilogija je dosta bolja ali i (pred)nastavci su dobri za fanove.

Sa Azijskom sagom sam počeo još ranije. Sredinom/krajem osamdesetih sam imao igru u kojoj nisam znao šta se radi ali mi je iz nekog razloga bila interesantna, a zvala se Tai-Pan. U biblioteci sam naleteo na knjigu sa istim nazivom i samo zbog igre, koju eto nisam ni igrao kako treba, sam je iznajmio i prosto progutao. Kasnije sam čitao Otmjenu kuću, Kralj i Šogun a nedavno sam nabavio i papirna izdanja Gai-Đin i Vihor pa će i to uskoro da dođe na red.

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #290 on: October 20, 2020, 10:50:28 am »
Auuuu starri sto znas postaviti pitanje i poslati covjeka u proslost. :D


Winettou - Karl May Prvi serijal koji sam kao klinac otrkiro. Pricamo tipa o 1993 u ratom razrusenoj Bosni, uspio sam naci tipa 3,4 knjige ali sam nih procitao po 10x. To je serijal koji me je uveo u citanje i "naucio" da citam.

Lord of the rings - JRR Tolkien. Kraj osnovne, pocetak srednje. Ne spava se nocu da se procita knjiga. Kroz cijelu sredju sam imao obicaj ta procitam citav ili skoro citav serijal na zimskom raspustu. Procitao sam kasnije i vecinu drugih dijela.

Emperor series & Conqueror series - Conn Iggulden Postavljeni standardni za istorijsku fikciju.Odlicno stilski, odlicno istrazeno, odlicno postavljeno. Privi serijal prati Cezara u njegovom usponu ka tronu a drugi Dzingis kana na istom putu.

Aubrey–Maturin series  - Patrick O Brien - Serija novela vezanih za kapetana Jacka Aubrey i hirurga Maturina kod nas poznatih kao protagonisti filma Master and Commander, radnja uglavnom vezana za more, Napoleonove ratove, poilitiku Evrope iz tog vremena.

Song of Ice and Fire - GRR Martin - Ovo valjda nema potrebe da predstavljam. Poceo sam citati prakticno tokom izdavanja serijala i mnogo prije serije. Mnogo mi se svidjeo taj cijeli svijet, kombinacija realizma i fantazije, dinamika price. I onda je Debeli poceo da kenja. Jedini serijal koji trenutno mrzim.

The Saxon stories - B.Cornwell - I ovo je vjerovatno poznato vecini kao serija Last Kingdom. Po meni su knjige mnogo bolje, slojevitije, dublje, bogatije kao i uvijek. Vikinzi protiv Engleza. Hriscani protiv pagana. Borba neprestana. 

I tu onda dolazimo do omiljenog zanra SF.  :D Tu mogu samo da pobrojim. Ako pocnem da pisem o serijalima necu lako stati a ipak se mora ponesto i uraditi danas. :D

Isaac Asimov - Foundation
Dan Simmons - Hyperion
William Gibson - Necromancer
RK Morgan - Altered Carbon
Frank Herbert - Dune
OS Card - Enders game
James Cory - Expanse
Star Wars universe cannon

"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #291 on: October 20, 2020, 11:05:35 am »
Što je za tebe bio Karl Maj, za mene je bio Žil Vern. Uz stripove sam naučio da čitam ali tek sa 20K milja pod morem sam zavoleo knjige bez slika. :D Ne znam ni sam koliko sam puta kao klinac pročitao to i Put oko sveta.

Offline marasin

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2079
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #292 on: October 20, 2020, 06:45:46 pm »
Uh, winetou i prvo poglavlje. Kad si depresivan sednes i procitas. Vrati te u zivot.

Offline masterplan

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 3086
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #293 on: October 20, 2020, 07:06:42 pm »
Što je za tebe bio Karl Maj, za mene je bio Žil Vern.

I za mene, on i Emilio Salgari su me prvi navukli na višesatno čitanje.
Lepo spavaj druže, dobri dečko naš
i dok gore sveće znaj da ima nas,
vernih istoj priči što stojimo u redu,
vidimo se uskoro u nekom nebeskom bendu

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4448
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #294 on: October 20, 2020, 07:24:59 pm »
Generalno sam vise citao domace serijale nego strane, i uglavnom  epska fantastika.
The Witcher - recimo  ja sam  neko ko nikad nije igrao igricu, a seriju pogledao tek nakon procitanih knjiga, ps. vise mi se svidele knjige.
Kosingas saga - od domace epske fantastike
Milos Obilic - triologija
Bajka nad bajkama - sad izlazi 3.deo triologije
Duge noći i crne zastave, Olujni bedem, Dukat za Lađara - iscekuje se 4.deo
Kletva Kainova - triologija, vrlo moguce da ce biti jos nastavaka.
Star Wars sam poceo sa  Star Wars: Knights of the Old Republic - Darth Revan, ali tu imam bas sta me zanima, pa cu vrv samo odredjene knjige da jurim.

Ali recimo po autorima imam sve od Haruki Murakamija,  i 6 knjiga Filip K.Dika.
Planiram da iscitam serijal Prostranstvo, kad zavrsim ovo sto mi je ostalo. Uzeo sam i Silmarilion od JRR Tolkina pa cu videti kako mi legne.
Robert Dzordan i Sorensen mi recimo nisu "legli" , a planirao sam da procitam  Hyperion od Simonsa.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #295 on: October 20, 2020, 10:32:46 pm »
Epska fantastika:
Martin i igra prestola na prvom mestu.
Drugo mesto neprevaziđeni Dejvid Gemel. Drenajska serija i Troja su remek dela književnosti. Parmenion/Lav od Makedonije iz Grčke serije mi je bio zanimljiv, ali mi je Mračni princ bio prilčno nezanimljiv.
Treće mesto Kornvelove Saksonske priče, ali vredna pomena je i Hronika gospodara rata. Sveti Gral i ostale pojedinačne knjige su takođe zanimljive, ali slabije od pomenutih.
Četvrti je Kon Igulden i Osvajač i Imerator su rame uz rame.
Od epske fantstike preporučujem još i serijal Vidovnjaci Robin Hob i Hronike Kraljeubice Patrika Rotfusa (mada se čiča prilično ulenjio i nikako da izbaci treću knjigu).
Naučna fantastika:
Prvo mesto ubedljivo Dan Simonsov Hiperion/Endimion serijal.
Drugi je Asimova Zadužbina i Serijal o Robotima.
Ostale knjige naučne fantastike koje su mi se dopale su uglavnom jednodelne, pa ih neću ovde pominjati.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline sabotage

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 2311
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #296 on: October 21, 2020, 02:09:01 pm »
Star Wars sam poceo sa  Star Wars: Knights of the Old Republic - Darth Revan, ali tu imam bas sta me zanima, pa cu vrv samo odredjene knjige da jurim.

Imam prilicno dobru e-kolekciju Star Warsa pa ako budes trazio nesto specificno javi. ;)
"Give us a blade of grass, we'll defend it, or attack. We got a blade there. Good to have a little fortune sometimes."

Offline mardok

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4448
  • Keep walking
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #297 on: October 21, 2020, 06:02:24 pm »
Imam prilicno dobru e-kolekciju Star Warsa pa ako budes trazio nesto specificno javi. ;)
Imam jos dve knige da zavrsim dok Revan ne stigne na red  :D
Ali plan mi je da kupim i procitam knjige (ove stripove sam procitao i svideli su mi se) :
STAR WARS: KNIGHT ERRANT
KENOBI: STAR WARS LEGENDS
STAR WARS: DAWN OF THE JEDI - INTO THE VOID
THRAWN: THRAWN TRILOGY

Videcu jedno po jedno.

Generalno imam neku listu zelja, i idem jedno po jedno.

Offline Digger

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2677
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #298 on: October 22, 2020, 05:06:37 pm »
Hronike Kraljeubice Patrika Rotfusa (mada se čiča prilično ulenjio i nikako da izbaci treću knjigu).
Ja sam procitao samo prvu, nesto mi se ne da da procitam drugu kad deluje da nece biti trece, ili je bar nece biti uskoro. Prva mi se svidela, i dugo sam se terao da je procitam, jer ne volim te price sa chose one likovima, jos se Kvothe u sve razume, sve radi vrhunski, ali je nekako Rothfuss to lepo skockao, ne iritira toliko i zanimljiva je prica. Sve vreme cekam da zagrize za glavnu radnju, ali bas sporo ide ka tome. Sto meni ne smeta, ali ne znam kako ce da se iskobelja i da zavrsi sa 3. Verujem da je to jedan od razloga sto ji nema trece, jer je sam sebi zakomplikovao zivot sto je razvukao radnju toliko.

Nego, "cica" Rothfuss ima celih 47 godina, nije da je bas starkelja neki. :D

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #299 on: October 22, 2020, 06:35:53 pm »
U našem kraju se čovek sa 47 godina zove čiča. Još kad mu dodaš bradu, kud ćeš više. U BG je možda još uvek dečko :) .
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline zujo23

  • Probowl
  • ****
  • Posts: 4316
  • Jašta, brate!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #300 on: October 22, 2020, 06:45:03 pm »
I za mene, on i Emilio Salgari su me prvi navukli na višesatno čitanje.
Jao, Emilio Salgari, Crna strela i Lovci na kitove... Isto sam ih gutao kao klinac... Čuvena edicija Plava ptica...

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Grakću gavrani -
još dublje u jaknu
uvlačim glavu.

Majčina senka
preko cele sobe -
loži peć u mraku.

"Život nam uglavnom vraća ono što dajemo drugima" - Ivo Andrić

"We make living based on what we get, and we make a life based on what we give" - Winston Churchill

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #301 on: October 31, 2020, 03:55:57 pm »
Moj skromni doprinos "Sajmu Knjiga"





Žao mi što u ovoj turi nisam kupio ništa od Malufa (provereno sjajan) i Handkea (nisam čitao ništa a jako me zanima o čemu se tu radi, dobitnik Nobela, kontroverza na Balkanu, sve sam to preskočio)...

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #302 on: November 06, 2020, 04:40:04 am »
U prodaji novi roman autora „Igre prestola“

Razmišljam da Martinu pružim šansu



Anatomija srpske tajne službe u poslednjih 30 godina

Naleteo sam na članak/isečak u Nedeljniku pa sam se veoma zainteresovao. U samo par strana ima par stvari koje prvi put čujem. Rekao bih čak da bi se ovo moralo pročitati  :hm:

Offline Tedimed

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 545
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #303 on: November 06, 2020, 08:24:45 am »


Anatomija srpske tajne službe u poslednjih 30 godina

Naleteo sam na članak/isečak u Nedeljniku pa sam se veoma zainteresovao. U samo par strana ima par stvari koje prvi put čujem. Rekao bih čak da bi se ovo moralo pročitati  :hm:

Ako procitas reci mi molim te utisak, jer si sad i mene zaintrigirao (da vidim dal vredi da placam 20$ za postarinu😄).

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #304 on: November 13, 2020, 02:23:48 am »
^ Imaš odlomak na stranici knjige od 30tak strana. Ako to nije dovoljno mogu da slikam 3 strane iz Nedeljnika (na sajtu ne daju ceo članak naravno) čovek mi deluje poprilično naivno i obavešteno, knjigu ću svakako kupiti kad dođe vreme, ne mogu da stignem sve da isčitam koliko bi voleo. Samo da doživim starost u zdravlju i veselju pa da mogu da čitam i igram šah po ceo dan i da igram 12 fantasy liga  :D

Offline Tedimed

  • Veteran
  • ***
  • Posts: 545
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #305 on: November 13, 2020, 09:44:35 pm »
Procitao to odmah, ali me vise interesuje “ono posle”. Ovo prvo mi manje-vise bilo poznato.
Hvala unapred😉

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #306 on: November 28, 2020, 05:17:51 pm »
Pravo vreme da se krene sa čitanjem  :yes:




Inače knjigu sam kupio davne 2001 godine na sajmu knjiga. Naravno da sam počeo odmah da čitam ali i prekinuo kada se završio onaj "omladinski" deo i kreće onaj profesionalni. Tako sam osećao i rekoh nastaviću kada dođe vreme. I evo sad skoro 2 decenije kasnije došlo je i to vreme, naravno počeću od starta knjige opet.

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #307 on: November 28, 2020, 10:15:58 pm »
Peta glava će biti zanimljiva.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #308 on: November 29, 2020, 05:01:59 am »
Quote from: Janis Varufakis
U svojoj knjizi Globalni Minotaur, Janis Varufakis, bivši ministar finansija Grčke, otkriva kako su gramziva Amerika i nesposobna Evropa dopustile bankarskoj eliti da opljačka ceo svet i dovede južnu Evropu u dužničko ropstvo i na ivicu bankrota. Varufakis razbija mit da su finansijalizacija, neefikasni bankarski sistem, pohlepa i globalizacija bili osnovni uzroci svetske ekonomske krize. To su zapravo sve simptomi mnogo dublje depresije koja se može pratiti u prošlosti, počev od Velike krize 1929. godine, pa sve do 70-ih godina 20. veka, odnosno vremena rađanja globalnog Minotaura.
Kroz primer iz grčke mitologije, autor slikovito objašnjava o čemu je reč. Kao što su u antičko doba Atinjani morali da prinose žrtve nezasitom čudovištu Minotauru, tako su danas zemlje sveta primorane da hrane modernog nezasitog Minotaura, američku ekonomiju pritisnutu dugovima i deficitom. Objašnjavajući razloge sadašnje ekonomske krize, Varufakis iznosi predloge kako se iz nje može izaći, pozivajući na povratak minimuma zdravog razuma u visoko neracionalan globalni ekonomski poredak.



Ok, svi smo gledali film o kolapsu iz 2008 THE BIH SHORT ja sam gledao 3,4 puta. Tu je baš sve fino razjašnjeno, međutim ova knjiga donosi 100 godina dugu istorija US mahinacija i pogotovo objašnjenje kako su oni jednostavno samo prepakovali propale kredite i nastavili dalje po starom. E sada, ja sam čitao 2. dopunjeno izdanje knjige, gde on pokušava, ali slabo, da objasni kako i zašto je svet ponovo poverovao Americi nakon 2008 jer je on prognozoriao kraj sveta kakvog znamo nakon 2008...

Online Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #309 on: November 29, 2020, 07:51:58 am »
Pravi si levicar, nema sta. Jos malo, pa Berni Sanders.

Offline starr

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 21031
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #310 on: November 29, 2020, 11:44:48 am »
Pa Varufakis je više levičar nego Sanders :)

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #311 on: November 29, 2020, 12:34:21 pm »
Varufakis nije nikakav levičar. Klasični kapitalista koji eksploatiše ideje levice i naivnima prodaje svoju priču.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.

Online Nikša

  • HOF
  • *****
  • Posts: 10712
  • Reddit je keva.
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #312 on: November 29, 2020, 12:41:45 pm »
Pa Varufakis je više levičar nego Sanders :)
Pusti pablita da eksperimentise, vidis da je dobro poceo analizom americkog drustva. Neka otkrije sam.

Offline Pablo

  • HOF
  • *****
  • Posts: 12734
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #313 on: December 11, 2020, 10:31:54 pm »
Ja sam čitao Konstantinovo Raskršće i Duge noći i crne zastave. Za sada ne nameravam ništa drugo od njega da čitam u skorije vreme.

A "Leva strana druma" gde opisuje zivot u Nis?
A "Dukat za ladjara" je nastavak "Dugih noci..." i "Olujnog bedema".

Znam, zato i nemam nameru da ga čitam.

Zašto?  :hm:

Offline Sundjer Bob Kockalone

  • HOF
  • *****
  • Posts: 14999
  • Jedni čovek kome ljudi veruju!
    • View Profile
Re: Knjige
« Reply #314 on: December 11, 2020, 11:05:07 pm »
Ne mogu da čitam pisce koji ne mogu da opišu neki događaj u više od 3 rečenice. Svaka strana nova glava, novi događaj. Ne volim takve priče.
Do kada ćemo morati da peremo ruke, zna li se šta?
Amerika, za razliku od Srbije, nema dovojan broj testova na korona virus.